| Soluppgång | 01:02 |
| Solnedgång | 00:10 |
| Dagslängd | 23h 7m 48s |
| Förändring sedan igår | 27m 39s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 01:02 | 00:10 | 23:07:48 | 0s |
| Imorgon | Polardag | 24:00:00 | - | |
| Om en vecka | Polardag | 24:00:00 | - | |
| Om två vecka | Polardag | 24:00:00 | - | |
| Om en månad | Polardag | 24:00:00 | - | |
| Om två månader | 02:26 | 23:05 | 20:39:12 | -2h 28m 36s |
| Om tre månader | 04:44 | 20:37 | 15:53:19 | -7h 14m 29s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 01:02 | 00:10 | 23:07:48 | 0s |
| Igår | 01:15 | 23:56 | 22:40:09 | -27m 39s |
| För en vecka sen | 02:03 | 23:07 | 21:04:08 | -2h 3m 40s |
| För två veckor sen | 02:43 | 22:27 | 19:44:51 | -3h 22m 57s |
| För en månad sen | 03:59 | 21:14 | 17:15:07 | -5h 52m 41s |
| För två månader sen | 05:13 | 18:16 | 13:03:30 | -10h 4m 18s |
| För tre månader sen | 07:09 | 16:34 | 9:24:28 | -13h 43m 20s |
| Borgerlig gryning | 00:00 - 01:02 |
| Dagsljus | 01:02 - 00:10 |
| Borgerlig skymning | 00:10 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 23h 7m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 52m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | - | |
| – Borgerlig gryning | 00:00 - 01:02 | 1h 2m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | - | |
| – Gyllene timmen | 00:36 - 03:52 | 3h 16m |
| Soluppgång | 01:02 | |
| Passerat meridianen | 12:36 | |
| Solnedgång | 00:10 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 21:19 - 00:00 | 2h 40m |
| – Blå timmen | - | |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 00:10 - 00:00 | |
| – Nautisk skymning | - | |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 01:57 | 03:41 | 21:31 | 23:15 | 17:50:21 |
| 02 | Lö | 01:46 | 03:36 | 21:35 | 23:25 | 17:59:20 |
| 03 | Sö | 01:35 | 03:31 | 21:40 | 23:36 | 18:08:23 |
| 04 | Må | 01:20 | 03:27 | 21:44 | 23:51 | 18:17:32 |
| 05 | Ti | 00:59 | 03:22 | 21:49 | 00:12 | 18:26:46 |
| 06 | On | 03:17 | 21:53 | 18:36:06 | ||
| 07 | To | 03:12 | 21:58 | 18:45:31 | ||
| 08 | Fr | 03:08 | 22:03 | 18:55:04 | ||
| 09 | Lö | 03:03 | 22:07 | 19:04:44 | ||
| 10 | Sö | 02:58 | 22:12 | 19:14:32 | ||
| 11 | Må | 02:53 | 22:17 | 19:24:29 | ||
| 12 | Ti | 02:48 | 22:22 | 19:34:34 | ||
| 13 | On | 02:43 | 22:27 | 19:44:51 | ||
| 14 | To | 02:37 | 22:33 | 19:55:20 | ||
| 15 | Fr | 02:32 | 22:38 | 20:06:02 | ||
| 16 | Lö | 02:26 | 22:43 | 20:16:57 | ||
| 17 | Sö | 02:21 | 22:49 | 20:28:11 | ||
| 18 | Må | 02:15 | 22:55 | 20:39:46 | ||
| 19 | Ti | 02:09 | 23:01 | 20:51:43 | ||
| 20 | On | 02:03 | 23:07 | 21:04:08 | ||
| 21 | To | 01:57 | 23:14 | 21:17:09 | ||
| 22 | Fr | 01:50 | 23:21 | 21:30:51 | ||
| 23 | Lö | 01:43 | 23:28 | 21:45:31 | ||
| 24 | Sö | 01:35 | 23:36 | 22:01:26 | ||
| 25 | Må | 01:26 | 23:45 | 22:19:14 | ||
| 26 | Ti | 01:15 | 23:56 | 22:40:09 | ||
| 27 | On | 01:02 | 00:10 | 23:07:48 | ||
| 28 | To | Midnattssol | ||||
| 29 | Fr | Midnattssol | ||||
| 30 | Lö | Midnattssol | ||||
| 31 | Sö | Midnattssol | ||||
| Land | Sverige |
| Län | Norrbotten |
| Kommun | Kiruna kommun |
| Befolkning | 17037 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 67.85572° 20.22513° 67°51'20.592''N 20°13'30.468''E |
| GeoNames | 605155 |