| Soluppgång | 01:01 |
| Solnedgång | 00:07 |
| Dagslängd | 23h 6m 38s |
| Förändring sedan igår | 27m 15s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 01:01 | 00:07 | 23:06:38 | 0s |
| Imorgon | Polardag | 24:00:00 | - | |
| Om en vecka | Polardag | 24:00:00 | - | |
| Om två vecka | Polardag | 24:00:00 | - | |
| Om en månad | Polardag | 24:00:00 | - | |
| Om två månader | 02:24 | 23:03 | 20:38:56 | -2h 27m 42s |
| Om tre månader | 04:42 | 20:35 | 15:53:15 | -7h 13m 23s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 01:01 | 00:07 | 23:06:38 | 0s |
| Igår | 01:14 | 23:54 | 22:39:23 | -27m 15s |
| För en vecka sen | 02:02 | 23:05 | 21:03:48 | -2h 2m 50s |
| För två veckor sen | 02:41 | 22:26 | 19:44:38 | -3h 22m 0s |
| För en månad sen | 03:57 | 21:12 | 17:15:00 | -5h 51m 38s |
| För två månader sen | 05:11 | 18:14 | 13:03:28 | -10h 3m 10s |
| För tre månader sen | 07:08 | 16:32 | 9:24:30 | -13h 42m 8s |
| Borgerlig gryning | 00:00 - 01:01 |
| Dagsljus | 01:01 - 00:07 |
| Borgerlig skymning | 00:07 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 23h 6m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 53m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | - | |
| – Borgerlig gryning | 00:00 - 01:01 | 1h 1m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | - | |
| – Gyllene timmen | 00:34 - 03:51 | 3h 16m |
| Soluppgång | 01:01 | |
| Passerat meridianen | 12:34 | |
| Solnedgång | 00:07 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 21:17 - 00:00 | 2h 42m |
| – Blå timmen | - | |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 00:07 - 00:00 | |
| – Nautisk skymning | - | |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 01:55 | 03:39 | 21:29 | 23:13 | 17:50:13 |
| 02 | Lö | 01:45 | 03:35 | 21:34 | 23:23 | 17:59:12 |
| 03 | Sö | 01:33 | 03:30 | 21:38 | 23:35 | 18:08:15 |
| 04 | Må | 01:19 | 03:25 | 21:43 | 23:49 | 18:17:23 |
| 05 | Ti | 00:58 | 03:21 | 21:47 | 00:10 | 18:26:37 |
| 06 | On | 03:16 | 21:52 | 18:35:56 | ||
| 07 | To | 03:11 | 21:56 | 18:45:21 | ||
| 08 | Fr | 03:06 | 22:01 | 18:54:53 | ||
| 09 | Lö | 03:01 | 22:06 | 19:04:33 | ||
| 10 | Sö | 02:56 | 22:11 | 19:14:20 | ||
| 11 | Må | 02:51 | 22:16 | 19:24:16 | ||
| 12 | Ti | 02:46 | 22:21 | 19:34:22 | ||
| 13 | On | 02:41 | 22:26 | 19:44:38 | ||
| 14 | To | 02:36 | 22:31 | 19:55:06 | ||
| 15 | Fr | 02:31 | 22:36 | 20:05:46 | ||
| 16 | Lö | 02:25 | 22:42 | 20:16:43 | ||
| 17 | Sö | 02:19 | 22:47 | 20:27:55 | ||
| 18 | Må | 02:14 | 22:53 | 20:39:28 | ||
| 19 | Ti | 02:08 | 22:59 | 20:51:25 | ||
| 20 | On | 02:02 | 23:05 | 21:03:48 | ||
| 21 | To | 01:55 | 23:12 | 21:16:47 | ||
| 22 | Fr | 01:48 | 23:19 | 21:30:27 | ||
| 23 | Lö | 01:41 | 23:26 | 21:45:03 | ||
| 24 | Sö | 01:33 | 23:34 | 22:00:55 | ||
| 25 | Må | 01:25 | 23:43 | 22:18:38 | ||
| 26 | Ti | 01:14 | 23:54 | 22:39:23 | ||
| 27 | On | 01:01 | 00:07 | 23:06:38 | ||
| 28 | To | Midnattssol | ||||
| 29 | Fr | Midnattssol | ||||
| 30 | Lö | Midnattssol | ||||
| 31 | Sö | Midnattssol | ||||
| Land | Sverige |
| Län | Norrbotten |
| Kommun | Kiruna kommun |
| Befolkning | 607 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 67.85° 20.61667° 67°51'0''N 20°37'0.012''E |
| GeoNames | 605485 |