| Gryning | 03:09 |
| Soluppgång | 04:16 |
| Solnedgång | 20:48 |
| Skymning | 21:56 |
| Dagslängd | 16h 31m 57s |
| Förändring sedan igår | 6m 54s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:16 | 20:48 | 16:31:57 | 0s |
| Imorgon | 04:13 | 20:52 | 16:38:51 | 6m 54s |
| Om en vecka | 03:51 | 21:12 | 17:20:22 | 48m 25s |
| Om två vecka | 03:27 | 21:36 | 18:08:51 | 1h 36m 54s |
| Om en månad | 02:34 | 22:30 | 19:56:45 | 3h 24m 48s |
| Om två månader | 01:52 | 23:24 | 21:31:32 | 4h 59m 35s |
| Om tre månader | 03:20 | 22:03 | 18:43:03 | 2h 11m 6s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:16 | 20:48 | 16:31:57 | 0s |
| Igår | 04:20 | 20:45 | 16:25:03 | -6m 54s |
| För en vecka sen | 04:42 | 20:26 | 15:43:51 | -48m 6s |
| För två veckor sen | 05:07 | 20:03 | 14:56:07 | -1h 35m 50s |
| För en månad sen | 05:06 | 18:14 | 13:08:19 | -3h 23m 38s |
| För två månader sen | 06:50 | 16:44 | 9:54:03 | -6h 37m 54s |
| För tre månader sen | 08:34 | 15:00 | 6:25:58 | -10h 5m 59s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 03:09 |
| Borgerlig gryning | 03:09 - 04:16 |
| Dagsljus | 04:16 - 20:48 |
| Borgerlig skymning | 20:48 - 21:56 |
| Nautisk skymning | 21:56 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 16h 31m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 7h 28m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 03:09 | 3h 9m |
| – Borgerlig gryning | 03:09 - 04:16 | 1h 7m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:09 - 03:37 | 28m |
| – Gyllene timmen | 03:37 - 05:29 | 1h 51m |
| Soluppgång | 04:16 | |
| Passerat meridianen | 12:32 | |
| Solnedgång | 20:48 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 19:35 - 21:27 | 1h 51m |
| – Blå timmen | 21:27 - 21:56 | 28m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 20:48 - 21:56 | 1h 7m |
| – Nautisk skymning | 21:56 - 00:00 | 2h 3m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 05:04 | 05:55 | 19:23 | 20:14 | 13:28:27 |
| 02 | To | 05:00 | 05:51 | 19:26 | 20:17 | 13:35:09 |
| 03 | Fr | 04:56 | 05:47 | 19:29 | 20:20 | 13:41:52 |
| 04 | Lö | 04:52 | 05:44 | 19:32 | 20:24 | 13:48:35 |
| 05 | Sö | 04:48 | 05:40 | 19:35 | 20:27 | 13:55:18 |
| 06 | Må | 04:44 | 05:36 | 19:38 | 20:31 | 14:02:03 |
| 07 | Ti | 04:40 | 05:33 | 19:42 | 20:34 | 14:08:47 |
| 08 | On | 04:36 | 05:29 | 19:45 | 20:38 | 14:15:31 |
| 09 | To | 04:32 | 05:25 | 19:48 | 20:41 | 14:22:16 |
| 10 | Fr | 04:28 | 05:22 | 19:51 | 20:45 | 14:29:01 |
| 11 | Lö | 04:24 | 05:18 | 19:54 | 20:48 | 14:35:47 |
| 12 | Sö | 04:20 | 05:14 | 19:57 | 20:52 | 14:42:33 |
| 13 | Må | 04:16 | 05:11 | 20:00 | 20:55 | 14:49:20 |
| 14 | Ti | 04:11 | 05:07 | 20:03 | 20:59 | 14:56:07 |
| 15 | On | 04:07 | 05:04 | 20:06 | 21:03 | 15:02:55 |
| 16 | To | 04:03 | 05:00 | 20:10 | 21:07 | 15:09:44 |
| 17 | Fr | 03:59 | 04:56 | 20:13 | 21:10 | 15:16:32 |
| 18 | Lö | 03:54 | 04:53 | 20:16 | 21:14 | 15:23:20 |
| 19 | Sö | 03:50 | 04:49 | 20:19 | 21:18 | 15:30:11 |
| 20 | Må | 03:46 | 04:45 | 20:22 | 21:22 | 15:37:00 |
| 21 | Ti | 03:41 | 04:42 | 20:26 | 21:26 | 15:43:51 |
| 22 | On | 03:37 | 04:38 | 20:29 | 21:30 | 15:50:41 |
| 23 | To | 03:32 | 04:34 | 20:32 | 21:34 | 15:57:33 |
| 24 | Fr | 03:28 | 04:31 | 20:35 | 21:38 | 16:04:25 |
| 25 | Lö | 03:23 | 04:27 | 20:39 | 21:43 | 16:11:17 |
| 26 | Sö | 03:19 | 04:24 | 20:42 | 21:47 | 16:18:10 |
| 27 | Må | 03:14 | 04:20 | 20:45 | 21:51 | 16:25:03 |
| 28 | Ti | 03:09 | 04:16 | 20:48 | 21:56 | 16:31:57 |
| 29 | On | 03:04 | 04:13 | 20:52 | 22:00 | 16:38:51 |
| 30 | To | 02:59 | 04:09 | 20:55 | 22:05 | 16:45:45 |
| Land | Sverige |
| Län | Västerbotten |
| Kommun | Skellefteå kommun |
| Befolkning | 399 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 64.67533° 21.19743° 64°40'31.188''N 21°11'50.748''E |
| GeoNames | 603872 |