| Gryning | 03:08 |
| Soluppgång | 04:16 |
| Solnedgång | 20:51 |
| Skymning | 21:59 |
| Dagslängd | 16h 34m 21s |
| Förändring sedan igår | 6m 58s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:16 | 20:51 | 16:34:21 | 0s |
| Imorgon | 04:13 | 20:54 | 16:41:20 | 6m 59s |
| Om en vecka | 03:51 | 21:14 | 17:23:21 | 49m 0s |
| Om två vecka | 03:26 | 21:39 | 18:12:34 | 1h 38m 13s |
| Om en månad | 02:32 | 22:35 | 20:02:55 | 3h 28m 34s |
| Om två månader | 01:48 | 23:30 | 21:42:33 | 5h 8m 12s |
| Om tre månader | 03:19 | 22:06 | 18:47:23 | 2h 13m 2s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:16 | 20:51 | 16:34:21 | 0s |
| Igår | 04:20 | 20:47 | 16:27:23 | -6m 58s |
| För en vecka sen | 04:42 | 20:28 | 15:45:44 | -48m 37s |
| För två veckor sen | 05:08 | 20:05 | 14:57:34 | -1h 36m 47s |
| För en månad sen | 05:07 | 18:15 | 13:08:51 | -3h 25m 30s |
| För två månader sen | 06:52 | 16:45 | 9:53:02 | -6h 41m 19s |
| För tre månader sen | 08:37 | 15:00 | 6:22:43 | -10h 11m 38s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 03:08 |
| Borgerlig gryning | 03:08 - 04:16 |
| Dagsljus | 04:16 - 20:51 |
| Borgerlig skymning | 20:51 - 21:59 |
| Nautisk skymning | 21:59 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 16h 34m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 7h 25m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 03:08 | 3h 8m |
| – Borgerlig gryning | 03:08 - 04:16 | 1h 8m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:08 - 03:37 | 28m |
| – Gyllene timmen | 03:37 - 05:30 | 1h 52m |
| Soluppgång | 04:16 | |
| Passerat meridianen | 12:34 | |
| Solnedgång | 20:51 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 19:37 - 21:30 | 1h 52m |
| – Blå timmen | 21:30 - 21:59 | 28m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 20:51 - 21:59 | 1h 8m |
| – Nautisk skymning | 21:59 - 00:00 | 2h 0m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 05:05 | 05:56 | 19:25 | 20:16 | 13:29:07 |
| 02 | To | 05:01 | 05:52 | 19:28 | 20:19 | 13:35:54 |
| 03 | Fr | 04:57 | 05:48 | 19:31 | 20:22 | 13:42:40 |
| 04 | Lö | 04:53 | 05:44 | 19:34 | 20:26 | 13:49:26 |
| 05 | Sö | 04:49 | 05:41 | 19:37 | 20:29 | 13:56:13 |
| 06 | Må | 04:45 | 05:37 | 19:40 | 20:33 | 14:03:00 |
| 07 | Ti | 04:40 | 05:33 | 19:43 | 20:36 | 14:09:48 |
| 08 | On | 04:36 | 05:30 | 19:46 | 20:40 | 14:16:36 |
| 09 | To | 04:32 | 05:26 | 19:49 | 20:43 | 14:23:25 |
| 10 | Fr | 04:28 | 05:22 | 19:53 | 20:47 | 14:30:14 |
| 11 | Lö | 04:24 | 05:19 | 19:56 | 20:50 | 14:37:03 |
| 12 | Sö | 04:20 | 05:15 | 19:59 | 20:54 | 14:43:52 |
| 13 | Må | 04:16 | 05:11 | 20:02 | 20:58 | 14:50:43 |
| 14 | Ti | 04:11 | 05:08 | 20:05 | 21:02 | 14:57:34 |
| 15 | On | 04:07 | 05:04 | 20:08 | 21:05 | 15:04:26 |
| 16 | To | 04:03 | 05:00 | 20:12 | 21:09 | 15:11:17 |
| 17 | Fr | 03:59 | 04:57 | 20:15 | 21:13 | 15:18:09 |
| 18 | Lö | 03:54 | 04:53 | 20:18 | 21:17 | 15:25:02 |
| 19 | Sö | 03:50 | 04:49 | 20:21 | 21:21 | 15:31:56 |
| 20 | Må | 03:45 | 04:46 | 20:24 | 21:25 | 15:38:49 |
| 21 | Ti | 03:41 | 04:42 | 20:28 | 21:29 | 15:45:44 |
| 22 | On | 03:36 | 04:38 | 20:31 | 21:33 | 15:52:39 |
| 23 | To | 03:32 | 04:35 | 20:34 | 21:37 | 15:59:35 |
| 24 | Fr | 03:27 | 04:31 | 20:38 | 21:41 | 16:06:31 |
| 25 | Lö | 03:23 | 04:27 | 20:41 | 21:46 | 16:13:28 |
| 26 | Sö | 03:18 | 04:24 | 20:44 | 21:50 | 16:20:25 |
| 27 | Må | 03:13 | 04:20 | 20:47 | 21:54 | 16:27:23 |
| 28 | Ti | 03:08 | 04:16 | 20:51 | 21:59 | 16:34:21 |
| 29 | On | 03:03 | 04:13 | 20:54 | 22:04 | 16:41:20 |
| 30 | To | 02:58 | 04:09 | 20:57 | 22:08 | 16:48:19 |
| Land | Sverige |
| Län | Västerbotten |
| Kommun | Skellefteå kommun |
| Befolkning | 875 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 64.84806° 20.896° 64°50'53.016''N 20°53'45.6''E |
| GeoNames | 606248 |