| Gryning | 03:09 |
| Soluppgång | 04:17 |
| Solnedgång | 20:50 |
| Skymning | 21:58 |
| Dagslängd | 16h 33m 0s |
| Förändring sedan igår | 6m 56s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:17 | 20:50 | 16:33:00 | 0s |
| Imorgon | 04:13 | 20:53 | 16:39:56 | 6m 56s |
| Om en vecka | 03:52 | 21:13 | 17:21:39 | 48m 39s |
| Om två vecka | 03:27 | 21:37 | 18:10:28 | 1h 37m 28s |
| Om en månad | 02:33 | 22:33 | 19:59:25 | 3h 26m 25s |
| Om två månader | 01:51 | 23:27 | 21:36:13 | 5h 3m 13s |
| Om tre månader | 03:20 | 22:05 | 18:44:56 | 2h 11m 56s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:17 | 20:50 | 16:33:00 | 0s |
| Igår | 04:20 | 20:47 | 16:26:04 | -6m 56s |
| För en vecka sen | 04:42 | 20:27 | 15:44:40 | -48m 20s |
| För två veckor sen | 05:08 | 20:05 | 14:56:45 | -1h 36m 15s |
| För en månad sen | 05:06 | 18:15 | 13:08:34 | -3h 24m 26s |
| För två månader sen | 06:52 | 16:45 | 9:53:37 | -6h 39m 23s |
| För tre månader sen | 08:36 | 15:01 | 6:24:33 | -10h 8m 27s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 03:09 |
| Borgerlig gryning | 03:09 - 04:17 |
| Dagsljus | 04:17 - 20:50 |
| Borgerlig skymning | 20:50 - 21:58 |
| Nautisk skymning | 21:58 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 16h 33m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 7h 27m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 03:09 | 3h 9m |
| – Borgerlig gryning | 03:09 - 04:17 | 1h 7m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:09 - 03:38 | 28m |
| – Gyllene timmen | 03:38 - 05:30 | 1h 52m |
| Soluppgång | 04:17 | |
| Passerat meridianen | 12:33 | |
| Solnedgång | 20:50 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 19:37 - 21:29 | 1h 52m |
| – Blå timmen | 21:29 - 21:58 | 28m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 20:50 - 21:58 | 1h 7m |
| – Nautisk skymning | 21:58 - 00:00 | 2h 1m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 05:05 | 05:55 | 19:24 | 20:15 | 13:28:44 |
| 02 | To | 05:01 | 05:52 | 19:27 | 20:18 | 13:35:28 |
| 03 | Fr | 04:57 | 05:48 | 19:30 | 20:22 | 13:42:13 |
| 04 | Lö | 04:53 | 05:44 | 19:33 | 20:25 | 13:48:58 |
| 05 | Sö | 04:49 | 05:41 | 19:37 | 20:29 | 13:55:43 |
| 06 | Må | 04:45 | 05:37 | 19:40 | 20:32 | 14:02:28 |
| 07 | Ti | 04:41 | 05:33 | 19:43 | 20:35 | 14:09:14 |
| 08 | On | 04:37 | 05:30 | 19:46 | 20:39 | 14:16:00 |
| 09 | To | 04:33 | 05:26 | 19:49 | 20:42 | 14:22:46 |
| 10 | Fr | 04:29 | 05:23 | 19:52 | 20:46 | 14:29:33 |
| 11 | Lö | 04:24 | 05:19 | 19:55 | 20:50 | 14:36:20 |
| 12 | Sö | 04:20 | 05:15 | 19:58 | 20:53 | 14:43:08 |
| 13 | Må | 04:16 | 05:12 | 20:01 | 20:57 | 14:49:57 |
| 14 | Ti | 04:12 | 05:08 | 20:05 | 21:01 | 14:56:45 |
| 15 | On | 04:08 | 05:04 | 20:08 | 21:04 | 15:03:35 |
| 16 | To | 04:03 | 05:01 | 20:11 | 21:08 | 15:10:24 |
| 17 | Fr | 03:59 | 04:57 | 20:14 | 21:12 | 15:17:15 |
| 18 | Lö | 03:55 | 04:53 | 20:17 | 21:16 | 15:24:05 |
| 19 | Sö | 03:50 | 04:50 | 20:21 | 21:20 | 15:30:56 |
| 20 | Må | 03:46 | 04:46 | 20:24 | 21:24 | 15:37:48 |
| 21 | Ti | 03:42 | 04:42 | 20:27 | 21:28 | 15:44:40 |
| 22 | On | 03:37 | 04:39 | 20:30 | 21:32 | 15:51:32 |
| 23 | To | 03:33 | 04:35 | 20:33 | 21:36 | 15:58:26 |
| 24 | Fr | 03:28 | 04:31 | 20:37 | 21:40 | 16:05:20 |
| 25 | Lö | 03:23 | 04:28 | 20:40 | 21:44 | 16:12:14 |
| 26 | Sö | 03:19 | 04:24 | 20:43 | 21:49 | 16:19:09 |
| 27 | Må | 03:14 | 04:20 | 20:47 | 21:53 | 16:26:04 |
| 28 | Ti | 03:09 | 04:17 | 20:50 | 21:58 | 16:33:00 |
| 29 | On | 03:04 | 04:13 | 20:53 | 22:02 | 16:39:56 |
| 30 | To | 02:59 | 04:10 | 20:56 | 22:07 | 16:46:52 |
| Land | Sverige |
| Län | Västerbotten |
| Kommun | Skellefteå kommun |
| Befolkning | 35516 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 64.75067° 20.95279° 64°45'2.412''N 20°57'10.044''E |
| GeoNames | 602913 |