| Gryning | 03:10 |
| Soluppgång | 04:17 |
| Solnedgång | 20:48 |
| Skymning | 21:55 |
| Dagslängd | 16h 31m 8s |
| Förändring sedan igår | 6m 52s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:17 | 20:48 | 16:31:08 | 0s |
| Imorgon | 04:13 | 20:51 | 16:38:00 | 6m 52s |
| Om en vecka | 03:52 | 21:11 | 17:19:21 | 48m 13s |
| Om två vecka | 03:27 | 21:35 | 18:07:36 | 1h 36m 28s |
| Om en månad | 02:35 | 22:29 | 19:54:44 | 3h 23m 36s |
| Om två månader | 01:54 | 23:22 | 21:27:59 | 4h 56m 51s |
| Om tre månader | 03:20 | 22:02 | 18:41:36 | 2h 10m 28s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:17 | 20:48 | 16:31:08 | 0s |
| Igår | 04:20 | 20:45 | 16:24:16 | -6m 52s |
| För en vecka sen | 04:42 | 20:25 | 15:43:12 | -47m 56s |
| För två veckor sen | 05:07 | 20:03 | 14:55:38 | -1h 35m 30s |
| För en månad sen | 05:06 | 18:14 | 13:08:09 | -3h 22m 59s |
| För två månader sen | 06:50 | 16:45 | 9:54:25 | -6h 36m 43s |
| För tre månader sen | 08:34 | 15:01 | 6:27:03 | -10h 4m 5s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 03:10 |
| Borgerlig gryning | 03:10 - 04:17 |
| Dagsljus | 04:17 - 20:48 |
| Borgerlig skymning | 20:48 - 21:55 |
| Nautisk skymning | 21:55 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 16h 31m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 7h 28m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 03:10 | 3h 10m |
| – Borgerlig gryning | 03:10 - 04:17 | 1h 7m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:10 - 03:38 | 28m |
| – Gyllene timmen | 03:38 - 05:29 | 1h 51m |
| Soluppgång | 04:17 | |
| Passerat meridianen | 12:32 | |
| Solnedgång | 20:48 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 19:35 - 21:27 | 1h 51m |
| – Blå timmen | 21:27 - 21:55 | 28m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 20:48 - 21:55 | 1h 7m |
| – Nautisk skymning | 21:55 - 00:00 | 2h 4m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 05:04 | 05:55 | 19:23 | 20:13 | 13:28:12 |
| 02 | To | 05:00 | 05:51 | 19:26 | 20:17 | 13:34:54 |
| 03 | Fr | 04:56 | 05:47 | 19:29 | 20:20 | 13:41:36 |
| 04 | Lö | 04:52 | 05:44 | 19:32 | 20:23 | 13:48:18 |
| 05 | Sö | 04:49 | 05:40 | 19:35 | 20:27 | 13:55:00 |
| 06 | Må | 04:45 | 05:37 | 19:38 | 20:30 | 14:01:44 |
| 07 | Ti | 04:41 | 05:33 | 19:41 | 20:34 | 14:08:26 |
| 08 | On | 04:36 | 05:29 | 19:44 | 20:37 | 14:15:10 |
| 09 | To | 04:32 | 05:26 | 19:48 | 20:41 | 14:21:53 |
| 10 | Fr | 04:28 | 05:22 | 19:51 | 20:44 | 14:28:38 |
| 11 | Lö | 04:24 | 05:18 | 19:54 | 20:48 | 14:35:22 |
| 12 | Sö | 04:20 | 05:15 | 19:57 | 20:51 | 14:42:08 |
| 13 | Må | 04:16 | 05:11 | 20:00 | 20:55 | 14:48:53 |
| 14 | Ti | 04:12 | 05:07 | 20:03 | 20:59 | 14:55:38 |
| 15 | On | 04:08 | 05:04 | 20:06 | 21:02 | 15:02:25 |
| 16 | To | 04:03 | 05:00 | 20:09 | 21:06 | 15:09:11 |
| 17 | Fr | 03:59 | 04:57 | 20:13 | 21:10 | 15:15:59 |
| 18 | Lö | 03:55 | 04:53 | 20:16 | 21:14 | 15:22:47 |
| 19 | Sö | 03:50 | 04:49 | 20:19 | 21:18 | 15:29:35 |
| 20 | Må | 03:46 | 04:46 | 20:22 | 21:22 | 15:36:23 |
| 21 | Ti | 03:42 | 04:42 | 20:25 | 21:26 | 15:43:12 |
| 22 | On | 03:37 | 04:38 | 20:28 | 21:30 | 15:50:02 |
| 23 | To | 03:33 | 04:35 | 20:32 | 21:34 | 15:56:52 |
| 24 | Fr | 03:28 | 04:31 | 20:35 | 21:38 | 16:03:43 |
| 25 | Lö | 03:24 | 04:28 | 20:38 | 21:42 | 16:10:33 |
| 26 | Sö | 03:19 | 04:24 | 20:41 | 21:46 | 16:17:25 |
| 27 | Må | 03:14 | 04:20 | 20:45 | 21:51 | 16:24:16 |
| 28 | Ti | 03:10 | 04:17 | 20:48 | 21:55 | 16:31:08 |
| 29 | On | 03:05 | 04:13 | 20:51 | 21:59 | 16:38:00 |
| 30 | To | 03:00 | 04:10 | 20:55 | 22:04 | 16:44:53 |
| Land | Sverige |
| Län | Västerbotten |
| Kommun | Skellefteå kommun |
| Befolkning | 2533 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 64.61667° 21.2° 64°37'0.012''N 21°12'0''E |
| GeoNames | 606370 |