| Gryning | 05:39 |
| Soluppgång | 06:21 |
| Solnedgång | 19:43 |
| Skymning | 20:25 |
| Dagslängd | 13h 21m 37s |
| Förändring sedan igår | 5m 19s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 06:21 | 19:43 | 13:21:37 | 0s |
| Imorgon | 06:19 | 19:45 | 13:26:54 | 5m 17s |
| Om en vecka | 06:01 | 20:00 | 13:58:38 | 37m 1s |
| Om två vecka | 05:41 | 20:16 | 14:35:25 | 1h 13m 48s |
| Om en månad | 04:57 | 20:54 | 15:57:29 | 2h 35m 52s |
| Om två månader | 03:53 | 22:00 | 18:07:24 | 4h 45m 47s |
| Om tre månader | 03:50 | 22:16 | 18:25:57 | 5h 4m 20s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 06:21 | 19:43 | 13:21:37 | 0s |
| Igår | 06:24 | 19:41 | 13:16:18 | -5m 19s |
| För en vecka sen | 05:42 | 18:27 | 12:44:27 | -37m 10s |
| För två veckor sen | 06:03 | 18:10 | 12:07:13 | -1h 14m 24s |
| För en månad sen | 06:50 | 17:32 | 10:42:09 | -2h 39m 28s |
| För två månader sen | 08:06 | 16:19 | 8:12:53 | -5h 8m 44s |
| För tre månader sen | 08:54 | 15:12 | 6:18:06 | -7h 3m 31s |
| Natt | 00:00 - 03:46 |
| Astronomisk gryning | 03:46 - 04:47 |
| Nautisk gryning | 04:47 - 05:39 |
| Borgerlig gryning | 05:39 - 06:21 |
| Dagsljus | 06:21 - 19:43 |
| Borgerlig skymning | 19:43 - 20:25 |
| Nautisk skymning | 20:25 - 21:17 |
| Astronomisk skymning | 21:17 - 22:18 |
| Natt | 22:18 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 13h 21m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 10h 38m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | 5h 27m |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | 00:00 - 03:46 | 3h 46m |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 03:46 - 04:47 | 1h 0m |
| – Nautisk gryning | 04:47 - 05:39 | 52m |
| – Borgerlig gryning | 05:39 - 06:21 | 41m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 05:39 - 05:56 | 16m |
| – Gyllene timmen | 05:56 - 07:15 | 1h 19m |
| Soluppgång | 06:21 | |
| Passerat meridianen | 13:02 | |
| Solnedgång | 19:43 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 18:49 - 20:08 | 1h 19m |
| – Blå timmen | 20:08 - 20:25 | 16m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 19:43 - 20:25 | 41m |
| – Nautisk skymning | 20:25 - 21:17 | 52m |
| – Astronomisk skymning | 21:17 - 22:18 | 1h 0m |
| Natt | 22:18 - 00:00 | 1h 41m |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 05:46 | 06:27 | 19:38 | 20:20 | 13:11:00 |
| 02 | To | 05:43 | 06:24 | 19:41 | 20:22 | 13:16:18 |
| 03 | Fr | 05:39 | 06:21 | 19:43 | 20:25 | 13:21:37 |
| 04 | Lö | 05:36 | 06:19 | 19:45 | 20:28 | 13:26:54 |
| 05 | Sö | 05:33 | 06:16 | 19:48 | 20:30 | 13:32:13 |
| 06 | Må | 05:30 | 06:13 | 19:50 | 20:33 | 13:37:30 |
| 07 | Ti | 05:27 | 06:10 | 19:52 | 20:35 | 13:42:48 |
| 08 | On | 05:24 | 06:07 | 19:55 | 20:38 | 13:48:04 |
| 09 | To | 05:21 | 06:04 | 19:57 | 20:40 | 13:53:21 |
| 10 | Fr | 05:18 | 06:01 | 20:00 | 20:43 | 13:58:38 |
| 11 | Lö | 05:14 | 05:58 | 20:02 | 20:46 | 14:03:54 |
| 12 | Sö | 05:11 | 05:55 | 20:04 | 20:48 | 14:09:10 |
| 13 | Må | 05:08 | 05:52 | 20:07 | 20:51 | 14:14:27 |
| 14 | Ti | 05:05 | 05:49 | 20:09 | 20:53 | 14:19:42 |
| 15 | On | 05:02 | 05:46 | 20:11 | 20:56 | 14:24:57 |
| 16 | To | 04:59 | 05:44 | 20:14 | 20:59 | 14:30:11 |
| 17 | Fr | 04:56 | 05:41 | 20:16 | 21:01 | 14:35:25 |
| 18 | Lö | 04:52 | 05:38 | 20:19 | 21:04 | 14:40:39 |
| 19 | Sö | 04:49 | 05:35 | 20:21 | 21:07 | 14:45:52 |
| 20 | Må | 04:46 | 05:32 | 20:23 | 21:10 | 14:51:04 |
| 21 | Ti | 04:43 | 05:29 | 20:26 | 21:12 | 14:56:17 |
| 22 | On | 04:40 | 05:27 | 20:28 | 21:15 | 15:01:28 |
| 23 | To | 04:37 | 05:24 | 20:31 | 21:18 | 15:06:38 |
| 24 | Fr | 04:33 | 05:21 | 20:33 | 21:21 | 15:11:48 |
| 25 | Lö | 04:30 | 05:18 | 20:35 | 21:23 | 15:16:56 |
| 26 | Sö | 04:27 | 05:16 | 20:38 | 21:26 | 15:22:05 |
| 27 | Må | 04:24 | 05:13 | 20:40 | 21:29 | 15:27:11 |
| 28 | Ti | 04:21 | 05:10 | 20:42 | 21:32 | 15:32:18 |
| 29 | On | 04:18 | 05:07 | 20:45 | 21:35 | 15:37:22 |
| 30 | To | 04:15 | 05:05 | 20:47 | 21:38 | 15:42:26 |
| Land | Sverige |
| Län | Örebro |
| Kommun | Örebro kommun |
| Befolkning | 115765 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 59.27412° 15.2066° 59°16'26.832''N 15°12'23.76''E |
| GeoNames | 2686657 |