| Gryning | 05:39 |
| Soluppgång | 06:21 |
| Solnedgång | 19:43 |
| Skymning | 20:25 |
| Dagslängd | 13h 21m 59s |
| Förändring sedan igår | 5m 20s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 06:21 | 19:43 | 13:21:59 | 0s |
| Imorgon | 06:18 | 19:45 | 13:27:18 | 5m 19s |
| Om en vecka | 06:01 | 20:00 | 13:59:11 | 37m 12s |
| Om två vecka | 05:40 | 20:16 | 14:36:10 | 1h 14m 11s |
| Om en månad | 04:56 | 20:55 | 15:58:41 | 2h 36m 42s |
| Om två månader | 03:52 | 22:01 | 18:09:37 | 4h 47m 38s |
| Om tre månader | 03:48 | 22:17 | 18:28:21 | 5h 6m 22s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 06:21 | 19:43 | 13:21:59 | 0s |
| Igår | 06:24 | 19:41 | 13:16:39 | -5m 20s |
| För en vecka sen | 05:42 | 18:27 | 12:44:39 | -37m 20s |
| För två veckor sen | 06:03 | 18:10 | 12:07:14 | -1h 14m 45s |
| För en månad sen | 06:50 | 17:31 | 10:41:46 | -2h 40m 13s |
| För två månader sen | 08:06 | 16:18 | 8:11:42 | -5h 10m 17s |
| För tre månader sen | 08:55 | 15:11 | 6:16:05 | -7h 5m 54s |
| Natt | 00:00 - 03:45 |
| Astronomisk gryning | 03:45 - 04:46 |
| Nautisk gryning | 04:46 - 05:39 |
| Borgerlig gryning | 05:39 - 06:21 |
| Dagsljus | 06:21 - 19:43 |
| Borgerlig skymning | 19:43 - 20:25 |
| Nautisk skymning | 20:25 - 21:18 |
| Astronomisk skymning | 21:18 - 22:19 |
| Natt | 22:19 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 13h 21m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 10h 38m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | 5h 25m |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | 00:00 - 03:45 | 3h 45m |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 03:45 - 04:46 | 1h 1m |
| – Nautisk gryning | 04:46 - 05:39 | 52m |
| – Borgerlig gryning | 05:39 - 06:21 | 42m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 05:39 - 05:56 | 16m |
| – Gyllene timmen | 05:56 - 07:15 | 1h 19m |
| Soluppgång | 06:21 | |
| Passerat meridianen | 13:02 | |
| Solnedgång | 19:43 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 18:49 - 20:09 | 1h 19m |
| – Blå timmen | 20:09 - 20:25 | 16m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 19:43 - 20:25 | 42m |
| – Nautisk skymning | 20:25 - 21:18 | 52m |
| – Astronomisk skymning | 21:18 - 22:19 | 1h 1m |
| Natt | 22:19 - 00:00 | 1h 40m |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 05:45 | 06:27 | 19:38 | 20:20 | 13:11:19 |
| 02 | To | 05:42 | 06:24 | 19:41 | 20:23 | 13:16:39 |
| 03 | Fr | 05:39 | 06:21 | 19:43 | 20:25 | 13:21:59 |
| 04 | Lö | 05:36 | 06:18 | 19:45 | 20:28 | 13:27:18 |
| 05 | Sö | 05:33 | 06:15 | 19:48 | 20:30 | 13:32:38 |
| 06 | Må | 05:30 | 06:12 | 19:50 | 20:33 | 13:37:57 |
| 07 | Ti | 05:26 | 06:09 | 19:53 | 20:35 | 13:43:16 |
| 08 | On | 05:23 | 06:06 | 19:55 | 20:38 | 13:48:35 |
| 09 | To | 05:20 | 06:03 | 19:57 | 20:41 | 13:53:54 |
| 10 | Fr | 05:17 | 06:01 | 20:00 | 20:43 | 13:59:11 |
| 11 | Lö | 05:14 | 05:58 | 20:02 | 20:46 | 14:04:29 |
| 12 | Sö | 05:11 | 05:55 | 20:04 | 20:48 | 14:09:47 |
| 13 | Må | 05:08 | 05:52 | 20:07 | 20:51 | 14:15:04 |
| 14 | Ti | 05:04 | 05:49 | 20:09 | 20:54 | 14:20:21 |
| 15 | On | 05:01 | 05:46 | 20:12 | 20:56 | 14:25:38 |
| 16 | To | 04:58 | 05:43 | 20:14 | 20:59 | 14:30:54 |
| 17 | Fr | 04:55 | 05:40 | 20:16 | 21:02 | 14:36:10 |
| 18 | Lö | 04:52 | 05:37 | 20:19 | 21:05 | 14:41:26 |
| 19 | Sö | 04:48 | 05:35 | 20:21 | 21:07 | 14:46:41 |
| 20 | Må | 04:45 | 05:32 | 20:24 | 21:10 | 14:51:55 |
| 21 | Ti | 04:42 | 05:29 | 20:26 | 21:13 | 14:57:08 |
| 22 | On | 04:39 | 05:26 | 20:28 | 21:16 | 15:02:21 |
| 23 | To | 04:36 | 05:23 | 20:31 | 21:18 | 15:07:33 |
| 24 | Fr | 04:33 | 05:20 | 20:33 | 21:21 | 15:12:44 |
| 25 | Lö | 04:29 | 05:18 | 20:36 | 21:24 | 15:17:55 |
| 26 | Sö | 04:26 | 05:15 | 20:38 | 21:27 | 15:23:04 |
| 27 | Må | 04:23 | 05:12 | 20:40 | 21:30 | 15:28:14 |
| 28 | Ti | 04:20 | 05:10 | 20:43 | 21:32 | 15:33:21 |
| 29 | On | 04:17 | 05:07 | 20:45 | 21:35 | 15:38:27 |
| 30 | To | 04:14 | 05:04 | 20:48 | 21:38 | 15:43:33 |
| Land | Sverige |
| Län | Örebro |
| Kommun | Örebro kommun |
| Befolkning | 543 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 59.3922° 15.24228° 59°23'31.92''N 15°14'32.208''E |
| GeoNames | 2687110 |