| Gryning | 05:39 |
| Soluppgång | 06:21 |
| Solnedgång | 19:43 |
| Skymning | 20:24 |
| Dagslängd | 13h 21m 34s |
| Förändring sedan igår | 5m 19s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 06:21 | 19:43 | 13:21:34 | 0s |
| Imorgon | 06:18 | 19:45 | 13:26:52 | 5m 18s |
| Om en vecka | 06:00 | 19:59 | 13:58:35 | 37m 1s |
| Om två vecka | 05:40 | 20:16 | 14:35:20 | 1h 13m 46s |
| Om en månad | 04:57 | 20:54 | 15:57:20 | 2h 35m 46s |
| Om två månader | 03:53 | 22:00 | 18:07:09 | 4h 45m 35s |
| Om tre månader | 03:49 | 22:15 | 18:25:40 | 5h 4m 6s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 06:21 | 19:43 | 13:21:34 | 0s |
| Igår | 06:24 | 19:40 | 13:16:15 | -5m 19s |
| För en vecka sen | 05:42 | 18:26 | 12:44:25 | -37m 9s |
| För två veckor sen | 06:02 | 18:10 | 12:07:12 | -1h 14m 22s |
| För en månad sen | 06:49 | 17:31 | 10:42:12 | -2h 39m 22s |
| För två månader sen | 08:05 | 16:18 | 8:13:01 | -5h 8m 33s |
| För tre månader sen | 08:53 | 15:11 | 6:18:21 | -7h 3m 13s |
| Natt | 00:00 - 03:46 |
| Astronomisk gryning | 03:46 - 04:47 |
| Nautisk gryning | 04:47 - 05:39 |
| Borgerlig gryning | 05:39 - 06:21 |
| Dagsljus | 06:21 - 19:43 |
| Borgerlig skymning | 19:43 - 20:24 |
| Nautisk skymning | 20:24 - 21:17 |
| Astronomisk skymning | 21:17 - 22:18 |
| Natt | 22:18 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 13h 21m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 10h 38m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | 5h 27m |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | 00:00 - 03:46 | 3h 46m |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 03:46 - 04:47 | 1h 0m |
| – Nautisk gryning | 04:47 - 05:39 | 52m |
| – Borgerlig gryning | 05:39 - 06:21 | 41m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 05:39 - 05:56 | 16m |
| – Gyllene timmen | 05:56 - 07:15 | 1h 19m |
| Soluppgång | 06:21 | |
| Passerat meridianen | 13:02 | |
| Solnedgång | 19:43 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 18:49 - 20:08 | 1h 19m |
| – Blå timmen | 20:08 - 20:24 | 16m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 19:43 - 20:24 | 41m |
| – Nautisk skymning | 20:24 - 21:17 | 52m |
| – Astronomisk skymning | 21:17 - 22:18 | 1h 0m |
| Natt | 22:18 - 00:00 | 1h 41m |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 05:45 | 06:27 | 19:38 | 20:19 | 13:10:57 |
| 02 | To | 05:42 | 06:24 | 19:40 | 20:22 | 13:16:15 |
| 03 | Fr | 05:39 | 06:21 | 19:43 | 20:24 | 13:21:34 |
| 04 | Lö | 05:36 | 06:18 | 19:45 | 20:27 | 13:26:52 |
| 05 | Sö | 05:33 | 06:15 | 19:47 | 20:30 | 13:32:09 |
| 06 | Må | 05:30 | 06:12 | 19:50 | 20:32 | 13:37:27 |
| 07 | Ti | 05:27 | 06:09 | 19:52 | 20:35 | 13:42:44 |
| 08 | On | 05:23 | 06:06 | 19:54 | 20:37 | 13:48:01 |
| 09 | To | 05:20 | 06:03 | 19:57 | 20:40 | 13:53:18 |
| 10 | Fr | 05:17 | 06:00 | 19:59 | 20:42 | 13:58:35 |
| 11 | Lö | 05:14 | 05:58 | 20:01 | 20:45 | 14:03:51 |
| 12 | Sö | 05:11 | 05:55 | 20:04 | 20:48 | 14:09:07 |
| 13 | Må | 05:08 | 05:52 | 20:06 | 20:50 | 14:14:22 |
| 14 | Ti | 05:05 | 05:49 | 20:09 | 20:53 | 14:19:37 |
| 15 | On | 05:01 | 05:46 | 20:11 | 20:56 | 14:24:52 |
| 16 | To | 04:58 | 05:43 | 20:13 | 20:58 | 14:30:06 |
| 17 | Fr | 04:55 | 05:40 | 20:16 | 21:01 | 14:35:20 |
| 18 | Lö | 04:52 | 05:37 | 20:18 | 21:04 | 14:40:34 |
| 19 | Sö | 04:49 | 05:35 | 20:20 | 21:06 | 14:45:47 |
| 20 | Må | 04:46 | 05:32 | 20:23 | 21:09 | 14:50:59 |
| 21 | Ti | 04:42 | 05:29 | 20:25 | 21:12 | 14:56:11 |
| 22 | On | 04:39 | 05:26 | 20:28 | 21:14 | 15:01:21 |
| 23 | To | 04:36 | 05:23 | 20:30 | 21:17 | 15:06:31 |
| 24 | Fr | 04:33 | 05:21 | 20:32 | 21:20 | 15:11:41 |
| 25 | Lö | 04:30 | 05:18 | 20:35 | 21:23 | 15:16:50 |
| 26 | Sö | 04:27 | 05:15 | 20:37 | 21:26 | 15:21:58 |
| 27 | Må | 04:24 | 05:12 | 20:40 | 21:28 | 15:27:04 |
| 28 | Ti | 04:20 | 05:10 | 20:42 | 21:31 | 15:32:09 |
| 29 | On | 04:17 | 05:07 | 20:44 | 21:34 | 15:37:15 |
| 30 | To | 04:14 | 05:04 | 20:47 | 21:37 | 15:42:18 |
| Land | Sverige |
| Län | Örebro |
| Kommun | Örebro kommun |
| Befolkning | 1531 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 59.26° 15.33° 59°15'36''N 15°19'48''E |
| GeoNames | 2716663 |