| Gryning | 05:40 |
| Soluppgång | 06:22 |
| Solnedgång | 19:44 |
| Skymning | 20:26 |
| Dagslängd | 13h 21m 42s |
| Förändring sedan igår | 5m 18s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 06:22 | 19:44 | 13:21:42 | 0s |
| Imorgon | 06:19 | 19:47 | 13:27:01 | 5m 19s |
| Om en vecka | 06:02 | 20:01 | 13:58:47 | 37m 5s |
| Om två vecka | 05:42 | 20:17 | 14:35:37 | 1h 13m 55s |
| Om en månad | 04:58 | 20:56 | 15:57:47 | 2h 36m 5s |
| Om två månader | 03:54 | 22:02 | 18:07:59 | 4h 46m 17s |
| Om tre månader | 03:51 | 22:17 | 18:26:34 | 5h 4m 52s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 06:22 | 19:44 | 13:21:42 | 0s |
| Igår | 06:25 | 19:42 | 13:16:24 | -5m 18s |
| För en vecka sen | 05:43 | 18:28 | 12:44:30 | -37m 12s |
| För två veckor sen | 06:04 | 18:11 | 12:07:14 | -1h 14m 28s |
| För en månad sen | 06:51 | 17:33 | 10:42:03 | -2h 39m 39s |
| För två månader sen | 08:07 | 16:20 | 8:12:35 | -5h 9m 7s |
| För tre månader sen | 08:55 | 15:13 | 6:17:35 | -7h 4m 7s |
| Natt | 00:00 - 03:47 |
| Astronomisk gryning | 03:47 - 04:48 |
| Nautisk gryning | 04:48 - 05:40 |
| Borgerlig gryning | 05:40 - 06:22 |
| Dagsljus | 06:22 - 19:44 |
| Borgerlig skymning | 19:44 - 20:26 |
| Nautisk skymning | 20:26 - 21:19 |
| Astronomisk skymning | 21:19 - 22:20 |
| Natt | 22:20 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 13h 21m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 10h 38m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | 5h 27m |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | 00:00 - 03:47 | 3h 47m |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 03:47 - 04:48 | 1h 1m |
| – Nautisk gryning | 04:48 - 05:40 | 52m |
| – Borgerlig gryning | 05:40 - 06:22 | 42m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 05:40 - 05:57 | 16m |
| – Gyllene timmen | 05:57 - 07:16 | 1h 19m |
| Soluppgång | 06:22 | |
| Passerat meridianen | 13:03 | |
| Solnedgång | 19:44 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 18:50 - 20:10 | 1h 19m |
| – Blå timmen | 20:10 - 20:26 | 16m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 19:44 - 20:26 | 42m |
| – Nautisk skymning | 20:26 - 21:19 | 52m |
| – Astronomisk skymning | 21:19 - 22:20 | 1h 0m |
| Natt | 22:20 - 00:00 | 1h 39m |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 05:47 | 06:28 | 19:39 | 20:21 | 13:11:05 |
| 02 | To | 05:44 | 06:25 | 19:42 | 20:24 | 13:16:24 |
| 03 | Fr | 05:40 | 06:22 | 19:44 | 20:26 | 13:21:42 |
| 04 | Lö | 05:37 | 06:19 | 19:47 | 20:29 | 13:27:01 |
| 05 | Sö | 05:34 | 06:17 | 19:49 | 20:31 | 13:32:19 |
| 06 | Må | 05:31 | 06:14 | 19:51 | 20:34 | 13:37:37 |
| 07 | Ti | 05:28 | 06:11 | 19:54 | 20:36 | 13:42:55 |
| 08 | On | 05:25 | 06:08 | 19:56 | 20:39 | 13:48:13 |
| 09 | To | 05:22 | 06:05 | 19:58 | 20:41 | 13:53:30 |
| 10 | Fr | 05:19 | 06:02 | 20:01 | 20:44 | 13:58:47 |
| 11 | Lö | 05:15 | 05:59 | 20:03 | 20:47 | 14:04:04 |
| 12 | Sö | 05:12 | 05:56 | 20:05 | 20:49 | 14:09:21 |
| 13 | Må | 05:09 | 05:53 | 20:08 | 20:52 | 14:14:36 |
| 14 | Ti | 05:06 | 05:50 | 20:10 | 20:55 | 14:19:52 |
| 15 | On | 05:03 | 05:47 | 20:13 | 20:57 | 14:25:08 |
| 16 | To | 05:00 | 05:45 | 20:15 | 21:00 | 14:30:22 |
| 17 | Fr | 04:56 | 05:42 | 20:17 | 21:03 | 14:35:37 |
| 18 | Lö | 04:53 | 05:39 | 20:20 | 21:05 | 14:40:52 |
| 19 | Sö | 04:50 | 05:36 | 20:22 | 21:08 | 14:46:05 |
| 20 | Må | 04:47 | 05:33 | 20:24 | 21:11 | 14:51:17 |
| 21 | Ti | 04:44 | 05:30 | 20:27 | 21:13 | 14:56:30 |
| 22 | On | 04:41 | 05:28 | 20:29 | 21:16 | 15:01:41 |
| 23 | To | 04:37 | 05:25 | 20:32 | 21:19 | 15:06:53 |
| 24 | Fr | 04:34 | 05:22 | 20:34 | 21:22 | 15:12:03 |
| 25 | Lö | 04:31 | 05:19 | 20:36 | 21:25 | 15:17:12 |
| 26 | Sö | 04:28 | 05:17 | 20:39 | 21:27 | 15:22:20 |
| 27 | Må | 04:25 | 05:14 | 20:41 | 21:30 | 15:27:28 |
| 28 | Ti | 04:22 | 05:11 | 20:44 | 21:33 | 15:32:34 |
| 29 | On | 04:18 | 05:08 | 20:46 | 21:36 | 15:37:39 |
| 30 | To | 04:15 | 05:06 | 20:48 | 21:39 | 15:42:43 |
| Land | Sverige |
| Län | Örebro |
| Kommun | Örebro kommun |
| Befolkning | 1613 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 59.30429° 14.94623° 59°18'15.444''N 14°56'46.428''E |
| GeoNames | 2712642 |