| Gryning | 05:41 |
| Soluppgång | 06:23 |
| Solnedgång | 19:44 |
| Skymning | 20:26 |
| Dagslängd | 13h 21m 16s |
| Förändring sedan igår | 5m 17s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 06:23 | 19:44 | 13:21:16 | 0s |
| Imorgon | 06:20 | 19:47 | 13:26:32 | 5m 16s |
| Om en vecka | 06:03 | 20:01 | 13:58:07 | 36m 51s |
| Om två vecka | 05:43 | 20:17 | 14:34:44 | 1h 13m 28s |
| Om en månad | 04:59 | 20:55 | 15:56:19 | 2h 35m 3s |
| Om två månader | 03:56 | 22:01 | 18:05:19 | 4h 44m 3s |
| Om tre månader | 03:52 | 22:16 | 18:23:40 | 5h 2m 24s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 06:23 | 19:44 | 13:21:16 | 0s |
| Igår | 06:26 | 19:42 | 13:15:59 | -5m 17s |
| För en vecka sen | 05:44 | 18:28 | 12:44:16 | -37m 0s |
| För två veckor sen | 06:04 | 18:12 | 12:07:13 | -1h 14m 3s |
| För en månad sen | 06:51 | 17:33 | 10:42:31 | -2h 38m 45s |
| För två månader sen | 08:07 | 16:21 | 8:14:01 | -5h 7m 15s |
| För tre månader sen | 08:54 | 15:14 | 6:20:02 | -7h 1m 14s |
| Natt | 00:00 - 03:49 |
| Astronomisk gryning | 03:49 - 04:49 |
| Nautisk gryning | 04:49 - 05:41 |
| Borgerlig gryning | 05:41 - 06:23 |
| Dagsljus | 06:23 - 19:44 |
| Borgerlig skymning | 19:44 - 20:26 |
| Nautisk skymning | 20:26 - 21:18 |
| Astronomisk skymning | 21:18 - 22:19 |
| Natt | 22:19 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 13h 21m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 10h 38m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | 5h 29m |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | 00:00 - 03:49 | 3h 49m |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 03:49 - 04:49 | 1h 0m |
| – Nautisk gryning | 04:49 - 05:41 | 52m |
| – Borgerlig gryning | 05:41 - 06:23 | 41m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 05:41 - 05:58 | 16m |
| – Gyllene timmen | 05:58 - 07:17 | 1h 19m |
| Soluppgång | 06:23 | |
| Passerat meridianen | 13:04 | |
| Solnedgång | 19:44 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 18:51 - 20:10 | 1h 19m |
| – Blå timmen | 20:10 - 20:26 | 16m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 19:44 - 20:26 | 41m |
| – Nautisk skymning | 20:26 - 21:18 | 52m |
| – Astronomisk skymning | 21:18 - 22:19 | 1h 0m |
| Natt | 22:19 - 00:00 | 1h 40m |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 05:48 | 06:29 | 19:40 | 20:21 | 13:10:42 |
| 02 | To | 05:44 | 06:26 | 19:42 | 20:24 | 13:15:59 |
| 03 | Fr | 05:41 | 06:23 | 19:44 | 20:26 | 13:21:16 |
| 04 | Lö | 05:38 | 06:20 | 19:47 | 20:29 | 13:26:32 |
| 05 | Sö | 05:35 | 06:17 | 19:49 | 20:31 | 13:31:48 |
| 06 | Må | 05:32 | 06:14 | 19:51 | 20:34 | 13:37:04 |
| 07 | Ti | 05:29 | 06:11 | 19:54 | 20:36 | 13:42:21 |
| 08 | On | 05:26 | 06:09 | 19:56 | 20:39 | 13:47:36 |
| 09 | To | 05:23 | 06:06 | 19:58 | 20:41 | 13:52:52 |
| 10 | Fr | 05:20 | 06:03 | 20:01 | 20:44 | 13:58:07 |
| 11 | Lö | 05:16 | 06:00 | 20:03 | 20:47 | 14:03:22 |
| 12 | Sö | 05:13 | 05:57 | 20:06 | 20:49 | 14:08:36 |
| 13 | Må | 05:10 | 05:54 | 20:08 | 20:52 | 14:13:51 |
| 14 | Ti | 05:07 | 05:51 | 20:10 | 20:54 | 14:19:04 |
| 15 | On | 05:04 | 05:48 | 20:13 | 20:57 | 14:24:18 |
| 16 | To | 05:01 | 05:45 | 20:15 | 21:00 | 14:29:31 |
| 17 | Fr | 04:58 | 05:43 | 20:17 | 21:02 | 14:34:44 |
| 18 | Lö | 04:54 | 05:40 | 20:20 | 21:05 | 14:39:55 |
| 19 | Sö | 04:51 | 05:37 | 20:22 | 21:08 | 14:45:07 |
| 20 | Må | 04:48 | 05:34 | 20:24 | 21:10 | 14:50:18 |
| 21 | Ti | 04:45 | 05:31 | 20:27 | 21:13 | 14:55:28 |
| 22 | On | 04:42 | 05:29 | 20:29 | 21:16 | 15:00:38 |
| 23 | To | 04:39 | 05:26 | 20:32 | 21:19 | 15:05:46 |
| 24 | Fr | 04:36 | 05:23 | 20:34 | 21:21 | 15:10:55 |
| 25 | Lö | 04:32 | 05:20 | 20:36 | 21:24 | 15:16:01 |
| 26 | Sö | 04:29 | 05:18 | 20:39 | 21:27 | 15:21:08 |
| 27 | Må | 04:26 | 05:15 | 20:41 | 21:30 | 15:26:13 |
| 28 | Ti | 04:23 | 05:12 | 20:43 | 21:33 | 15:31:18 |
| 29 | On | 04:20 | 05:10 | 20:46 | 21:35 | 15:36:20 |
| 30 | To | 04:17 | 05:07 | 20:48 | 21:38 | 15:41:23 |
| Land | Sverige |
| Län | Örebro |
| Kommun | Örebro kommun |
| Befolkning | 212 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 59.16075° 14.82836° 59°9'38.7''N 14°49'42.096''E |
| GeoNames | 2698230 |