| Gryning | 05:42 |
| Soluppgång | 06:24 |
| Solnedgång | 19:45 |
| Skymning | 20:27 |
| Dagslängd | 13h 21m 14s |
| Förändring sedan igår | 5m 17s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 06:24 | 19:45 | 13:21:14 | 0s |
| Imorgon | 06:21 | 19:47 | 13:26:30 | 5m 16s |
| Om en vecka | 06:04 | 20:02 | 13:58:04 | 36m 50s |
| Om två vecka | 05:43 | 20:18 | 14:34:40 | 1h 13m 26s |
| Om en månad | 05:00 | 20:56 | 15:56:13 | 2h 34m 59s |
| Om två månader | 03:56 | 22:02 | 18:05:07 | 4h 43m 53s |
| Om tre månader | 03:53 | 22:17 | 18:23:28 | 5h 2m 14s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 06:24 | 19:45 | 13:21:14 | 0s |
| Igår | 06:27 | 19:43 | 13:15:57 | -5m 17s |
| För en vecka sen | 05:45 | 18:29 | 12:44:15 | -36m 59s |
| För två veckor sen | 06:05 | 18:12 | 12:07:12 | -1h 14m 2s |
| För en månad sen | 06:52 | 17:34 | 10:42:34 | -2h 38m 40s |
| För två månader sen | 08:08 | 16:22 | 8:14:08 | -5h 7m 6s |
| För tre månader sen | 08:55 | 15:15 | 6:20:13 | -7h 1m 1s |
| Natt | 00:00 - 03:49 |
| Astronomisk gryning | 03:49 - 04:50 |
| Nautisk gryning | 04:50 - 05:42 |
| Borgerlig gryning | 05:42 - 06:24 |
| Dagsljus | 06:24 - 19:45 |
| Borgerlig skymning | 19:45 - 20:27 |
| Nautisk skymning | 20:27 - 21:19 |
| Astronomisk skymning | 21:19 - 22:20 |
| Natt | 22:20 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 13h 21m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 10h 38m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | 5h 29m |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | 00:00 - 03:49 | 3h 49m |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 03:49 - 04:50 | 1h 0m |
| – Nautisk gryning | 04:50 - 05:42 | 52m |
| – Borgerlig gryning | 05:42 - 06:24 | 41m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 05:42 - 05:59 | 16m |
| – Gyllene timmen | 05:59 - 07:18 | 1h 19m |
| Soluppgång | 06:24 | |
| Passerat meridianen | 13:05 | |
| Solnedgång | 19:45 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 18:51 - 20:10 | 1h 19m |
| – Blå timmen | 20:10 - 20:27 | 16m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 19:45 - 20:27 | 41m |
| – Nautisk skymning | 20:27 - 21:19 | 52m |
| – Astronomisk skymning | 21:19 - 22:20 | 1h 0m |
| Natt | 22:20 - 00:00 | 1h 39m |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 05:48 | 06:30 | 19:40 | 20:22 | 13:10:41 |
| 02 | To | 05:45 | 06:27 | 19:43 | 20:24 | 13:15:57 |
| 03 | Fr | 05:42 | 06:24 | 19:45 | 20:27 | 13:21:14 |
| 04 | Lö | 05:39 | 06:21 | 19:47 | 20:29 | 13:26:30 |
| 05 | Sö | 05:36 | 06:18 | 19:50 | 20:32 | 13:31:46 |
| 06 | Må | 05:33 | 06:15 | 19:52 | 20:35 | 13:37:03 |
| 07 | Ti | 05:30 | 06:12 | 19:55 | 20:37 | 13:42:19 |
| 08 | On | 05:27 | 06:09 | 19:57 | 20:40 | 13:47:34 |
| 09 | To | 05:23 | 06:06 | 19:59 | 20:42 | 13:52:49 |
| 10 | Fr | 05:20 | 06:04 | 20:02 | 20:45 | 13:58:04 |
| 11 | Lö | 05:17 | 06:01 | 20:04 | 20:47 | 14:03:19 |
| 12 | Sö | 05:14 | 05:58 | 20:06 | 20:50 | 14:08:33 |
| 13 | Må | 05:11 | 05:55 | 20:09 | 20:53 | 14:13:48 |
| 14 | Ti | 05:08 | 05:52 | 20:11 | 20:55 | 14:19:01 |
| 15 | On | 05:05 | 05:49 | 20:13 | 20:58 | 14:24:14 |
| 16 | To | 05:02 | 05:46 | 20:16 | 21:00 | 14:29:27 |
| 17 | Fr | 04:58 | 05:43 | 20:18 | 21:03 | 14:34:40 |
| 18 | Lö | 04:55 | 05:41 | 20:20 | 21:06 | 14:39:52 |
| 19 | Sö | 04:52 | 05:38 | 20:23 | 21:08 | 14:45:03 |
| 20 | Må | 04:49 | 05:35 | 20:25 | 21:11 | 14:50:13 |
| 21 | Ti | 04:46 | 05:32 | 20:28 | 21:14 | 14:55:24 |
| 22 | On | 04:43 | 05:29 | 20:30 | 21:17 | 15:00:33 |
| 23 | To | 04:40 | 05:27 | 20:32 | 21:19 | 15:05:42 |
| 24 | Fr | 04:36 | 05:24 | 20:35 | 21:22 | 15:10:49 |
| 25 | Lö | 04:33 | 05:21 | 20:37 | 21:25 | 15:15:57 |
| 26 | Sö | 04:30 | 05:18 | 20:39 | 21:28 | 15:21:02 |
| 27 | Må | 04:27 | 05:16 | 20:42 | 21:31 | 15:26:08 |
| 28 | Ti | 04:24 | 05:13 | 20:44 | 21:33 | 15:31:12 |
| 29 | On | 04:21 | 05:10 | 20:47 | 21:36 | 15:36:15 |
| 30 | To | 04:18 | 05:08 | 20:49 | 21:39 | 15:41:16 |
| Land | Sverige |
| Län | Örebro |
| Kommun | Örebro kommun |
| Befolkning | 519 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 59.15° 14.63333° 59°9'0''N 14°37'59.988''E |
| GeoNames | 2723742 |