| Gryning | 03:51 |
| Soluppgång | 04:52 |
| Solnedgång | 21:04 |
| Skymning | 22:05 |
| Dagslängd | 16h 12m 13s |
| Förändring sedan igår | 6m 16s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:52 | 21:04 | 16:12:13 | 0s |
| Imorgon | 04:49 | 21:07 | 16:18:29 | 6m 16s |
| Om en vecka | 04:29 | 21:25 | 16:55:54 | 43m 41s |
| Om två vecka | 04:07 | 21:46 | 17:38:52 | 1h 26m 39s |
| Om en månad | 03:23 | 22:33 | 19:09:50 | 2h 57m 37s |
| Om två månader | 02:54 | 23:13 | 20:18:59 | 4h 6m 46s |
| Om tre månader | 04:03 | 22:11 | 18:08:20 | 1h 56m 7s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:52 | 21:04 | 16:12:13 | 0s |
| Igår | 04:55 | 21:01 | 16:05:57 | -6m 16s |
| För en vecka sen | 05:15 | 20:44 | 15:28:17 | -43m 56s |
| För två veckor sen | 05:39 | 20:23 | 14:44:18 | -1h 27m 55s |
| För en månad sen | 05:34 | 18:38 | 13:04:07 | -3h 8m 6s |
| För två månader sen | 07:12 | 17:15 | 10:02:53 | -6h 9m 20s |
| För tre månader sen | 08:47 | 15:40 | 6:52:38 | -9h 19m 35s |
| Astronomisk gryning | 00:00 - 02:01 |
| Nautisk gryning | 02:01 - 03:51 |
| Borgerlig gryning | 03:51 - 04:52 |
| Dagsljus | 04:52 - 21:04 |
| Borgerlig skymning | 21:04 - 22:05 |
| Nautisk skymning | 22:05 - 23:56 |
| Astronomisk skymning | 23:56 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 16h 12m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 7h 47m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 00:00 - 02:01 | 2h 1m |
| – Nautisk gryning | 02:01 - 03:51 | 1h 50m |
| – Borgerlig gryning | 03:51 - 04:52 | 1h 0m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:51 - 04:17 | 25m |
| – Gyllene timmen | 04:17 - 06:00 | 1h 43m |
| Soluppgång | 04:52 | |
| Passerat meridianen | 12:58 | |
| Solnedgång | 21:04 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 19:56 - 21:40 | 1h 43m |
| – Blå timmen | 21:40 - 22:05 | 25m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:04 - 22:05 | 1h 0m |
| – Nautisk skymning | 22:05 - 23:56 | 1h 50m |
| – Astronomisk skymning | 23:56 - 00:00 | 3m |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 05:36 | 06:23 | 19:46 | 20:34 | 13:22:51 |
| 02 | To | 05:32 | 06:20 | 19:49 | 20:37 | 13:29:07 |
| 03 | Fr | 05:28 | 06:16 | 19:52 | 20:40 | 13:35:22 |
| 04 | Lö | 05:25 | 06:13 | 19:55 | 20:43 | 13:41:37 |
| 05 | Sö | 05:21 | 06:10 | 19:57 | 20:46 | 13:47:53 |
| 06 | Må | 05:17 | 06:06 | 20:00 | 20:49 | 13:54:09 |
| 07 | Ti | 05:14 | 06:03 | 20:03 | 20:52 | 14:00:25 |
| 08 | On | 05:10 | 05:59 | 20:06 | 20:56 | 14:06:40 |
| 09 | To | 05:06 | 05:56 | 20:09 | 20:59 | 14:12:56 |
| 10 | Fr | 05:02 | 05:52 | 20:12 | 21:02 | 14:19:13 |
| 11 | Lö | 04:58 | 05:49 | 20:15 | 21:05 | 14:25:29 |
| 12 | Sö | 04:55 | 05:46 | 20:17 | 21:08 | 14:31:45 |
| 13 | Må | 04:51 | 05:42 | 20:20 | 21:12 | 14:38:02 |
| 14 | Ti | 04:47 | 05:39 | 20:23 | 21:15 | 14:44:18 |
| 15 | On | 04:43 | 05:35 | 20:26 | 21:18 | 14:50:35 |
| 16 | To | 04:39 | 05:32 | 20:29 | 21:22 | 14:56:52 |
| 17 | Fr | 04:35 | 05:29 | 20:32 | 21:25 | 15:03:08 |
| 18 | Lö | 04:32 | 05:25 | 20:35 | 21:29 | 15:09:26 |
| 19 | Sö | 04:28 | 05:22 | 20:38 | 21:32 | 15:15:43 |
| 20 | Må | 04:24 | 05:19 | 20:41 | 21:36 | 15:21:59 |
| 21 | Ti | 04:20 | 05:15 | 20:44 | 21:39 | 15:28:17 |
| 22 | On | 04:16 | 05:12 | 20:46 | 21:43 | 15:34:33 |
| 23 | To | 04:12 | 05:09 | 20:49 | 21:46 | 15:40:51 |
| 24 | Fr | 04:08 | 05:05 | 20:52 | 21:50 | 15:47:07 |
| 25 | Lö | 04:04 | 05:02 | 20:55 | 21:54 | 15:53:25 |
| 26 | Sö | 04:00 | 04:59 | 20:58 | 21:57 | 15:59:41 |
| 27 | Må | 03:56 | 04:55 | 21:01 | 22:01 | 16:05:57 |
| 28 | Ti | 03:51 | 04:52 | 21:04 | 22:05 | 16:12:13 |
| 29 | On | 03:47 | 04:49 | 21:07 | 22:09 | 16:18:29 |
| 30 | To | 03:43 | 04:45 | 21:10 | 22:13 | 16:24:45 |
| Land | Sverige |
| Län | Jämtland |
| Kommun | Östersunds kommun |
| Befolkning | 441 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 63.13333° 14.75° 63°7'59.988''N 14°45'0''E |
| GeoNames | 2686813 |