| Gryning | 03:51 |
| Soluppgång | 04:52 |
| Solnedgång | 21:05 |
| Skymning | 22:06 |
| Dagslängd | 16h 12m 46s |
| Förändring sedan igår | 6m 17s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:52 | 21:05 | 16:12:46 | 0s |
| Imorgon | 04:49 | 21:08 | 16:19:03 | 6m 17s |
| Om en vecka | 04:29 | 21:26 | 16:56:35 | 43m 49s |
| Om två vecka | 04:07 | 21:47 | 17:39:42 | 1h 26m 56s |
| Om en månad | 03:23 | 22:34 | 19:11:05 | 2h 58m 19s |
| Om två månader | 02:54 | 23:14 | 20:20:42 | 4h 7m 56s |
| Om tre månader | 04:03 | 22:12 | 18:09:17 | 1h 56m 31s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:52 | 21:05 | 16:12:46 | 0s |
| Igår | 04:56 | 21:02 | 16:06:29 | -6m 17s |
| För en vecka sen | 05:16 | 20:44 | 15:28:43 | -44m 3s |
| För två veckor sen | 05:39 | 20:24 | 14:44:38 | -1h 28m 8s |
| För en månad sen | 05:34 | 18:38 | 13:04:14 | -3h 8m 32s |
| För två månader sen | 07:12 | 17:15 | 10:02:38 | -6h 10m 8s |
| För tre månader sen | 08:48 | 15:40 | 6:51:54 | -9h 20m 52s |
| Astronomisk gryning | 00:00 - 02:00 |
| Nautisk gryning | 02:00 - 03:51 |
| Borgerlig gryning | 03:51 - 04:52 |
| Dagsljus | 04:52 - 21:05 |
| Borgerlig skymning | 21:05 - 22:06 |
| Nautisk skymning | 22:06 - 23:58 |
| Astronomisk skymning | 23:58 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 16h 12m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 7h 47m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 00:00 - 02:00 | 2h 0m |
| – Nautisk gryning | 02:00 - 03:51 | 1h 51m |
| – Borgerlig gryning | 03:51 - 04:52 | 1h 0m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:51 - 04:17 | 25m |
| – Gyllene timmen | 04:17 - 06:00 | 1h 43m |
| Soluppgång | 04:52 | |
| Passerat meridianen | 12:59 | |
| Solnedgång | 21:05 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 19:57 - 21:41 | 1h 43m |
| – Blå timmen | 21:41 - 22:06 | 25m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:05 - 22:06 | 1h 0m |
| – Nautisk skymning | 22:06 - 23:58 | 1h 51m |
| – Astronomisk skymning | 23:58 - 00:00 | 1m |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 05:36 | 06:24 | 19:47 | 20:34 | 13:23:02 |
| 02 | To | 05:32 | 06:20 | 19:49 | 20:37 | 13:29:18 |
| 03 | Fr | 05:29 | 06:17 | 19:52 | 20:40 | 13:35:33 |
| 04 | Lö | 05:25 | 06:13 | 19:55 | 20:44 | 13:41:50 |
| 05 | Sö | 05:21 | 06:10 | 19:58 | 20:47 | 13:48:06 |
| 06 | Må | 05:17 | 06:06 | 20:01 | 20:50 | 13:54:22 |
| 07 | Ti | 05:14 | 06:03 | 20:04 | 20:53 | 14:00:38 |
| 08 | On | 05:10 | 06:00 | 20:07 | 20:56 | 14:06:56 |
| 09 | To | 05:06 | 05:56 | 20:09 | 20:59 | 14:13:13 |
| 10 | Fr | 05:02 | 05:53 | 20:12 | 21:03 | 14:19:30 |
| 11 | Lö | 04:59 | 05:49 | 20:15 | 21:06 | 14:25:46 |
| 12 | Sö | 04:55 | 05:46 | 20:18 | 21:09 | 14:32:04 |
| 13 | Må | 04:51 | 05:43 | 20:21 | 21:12 | 14:38:21 |
| 14 | Ti | 04:47 | 05:39 | 20:24 | 21:16 | 14:44:38 |
| 15 | On | 04:43 | 05:36 | 20:27 | 21:19 | 14:50:56 |
| 16 | To | 04:40 | 05:32 | 20:30 | 21:22 | 14:57:14 |
| 17 | Fr | 04:36 | 05:29 | 20:33 | 21:26 | 15:03:31 |
| 18 | Lö | 04:32 | 05:26 | 20:35 | 21:29 | 15:09:49 |
| 19 | Sö | 04:28 | 05:22 | 20:38 | 21:33 | 15:16:08 |
| 20 | Må | 04:24 | 05:19 | 20:41 | 21:36 | 15:22:26 |
| 21 | Ti | 04:20 | 05:16 | 20:44 | 21:40 | 15:28:43 |
| 22 | On | 04:16 | 05:12 | 20:47 | 21:43 | 15:35:02 |
| 23 | To | 04:12 | 05:09 | 20:50 | 21:47 | 15:41:19 |
| 24 | Fr | 04:08 | 05:05 | 20:53 | 21:51 | 15:47:37 |
| 25 | Lö | 04:04 | 05:02 | 20:56 | 21:54 | 15:53:54 |
| 26 | Sö | 04:00 | 04:59 | 20:59 | 21:58 | 16:00:13 |
| 27 | Må | 03:56 | 04:56 | 21:02 | 22:02 | 16:06:29 |
| 28 | Ti | 03:51 | 04:52 | 21:05 | 22:06 | 16:12:46 |
| 29 | On | 03:47 | 04:49 | 21:08 | 22:10 | 16:19:03 |
| 30 | To | 03:43 | 04:46 | 21:11 | 22:14 | 16:25:20 |
| Land | Sverige |
| Län | Jämtland |
| Kommun | Östersunds kommun |
| Befolkning | 49806 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 63.1792° 14.63566° 63°10'45.12''N 14°38'8.376''E |
| GeoNames | 2685750 |