| Gryning | 03:52 |
| Soluppgång | 04:53 |
| Solnedgång | 21:05 |
| Skymning | 22:06 |
| Dagslängd | 16h 12m 27s |
| Förändring sedan igår | 6m 16s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:53 | 21:05 | 16:12:27 | 0s |
| Imorgon | 04:50 | 21:08 | 16:18:43 | 6m 16s |
| Om en vecka | 04:30 | 21:26 | 16:56:11 | 43m 44s |
| Om två vecka | 04:08 | 21:47 | 17:39:13 | 1h 26m 46s |
| Om en månad | 03:23 | 22:34 | 19:10:21 | 2h 57m 54s |
| Om två månader | 02:55 | 23:14 | 20:19:40 | 4h 7m 13s |
| Om tre månader | 04:04 | 22:12 | 18:08:43 | 1h 56m 16s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:53 | 21:05 | 16:12:27 | 0s |
| Igår | 04:56 | 21:02 | 16:06:11 | -6m 16s |
| För en vecka sen | 05:16 | 20:45 | 15:28:28 | -43m 59s |
| För två veckor sen | 05:40 | 20:24 | 14:44:27 | -1h 28m 0s |
| För en månad sen | 05:34 | 18:39 | 13:04:10 | -3h 8m 17s |
| För två månader sen | 07:13 | 17:16 | 10:02:47 | -6h 9m 40s |
| För tre månader sen | 08:48 | 15:40 | 6:52:20 | -9h 20m 7s |
| Astronomisk gryning | 00:00 - 02:01 |
| Nautisk gryning | 02:01 - 03:52 |
| Borgerlig gryning | 03:52 - 04:53 |
| Dagsljus | 04:53 - 21:05 |
| Borgerlig skymning | 21:05 - 22:06 |
| Nautisk skymning | 22:06 - 23:57 |
| Astronomisk skymning | 23:57 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 16h 12m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 7h 47m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 00:00 - 02:01 | 2h 1m |
| – Nautisk gryning | 02:01 - 03:52 | 1h 51m |
| – Borgerlig gryning | 03:52 - 04:53 | 1h 0m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:52 - 04:17 | 25m |
| – Gyllene timmen | 04:17 - 06:01 | 1h 43m |
| Soluppgång | 04:53 | |
| Passerat meridianen | 12:59 | |
| Solnedgång | 21:05 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 19:57 - 21:41 | 1h 43m |
| – Blå timmen | 21:41 - 22:06 | 25m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:05 - 22:06 | 1h 0m |
| – Nautisk skymning | 22:06 - 23:57 | 1h 51m |
| – Astronomisk skymning | 23:57 - 00:00 | 2m |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 05:36 | 06:24 | 19:47 | 20:35 | 13:22:56 |
| 02 | To | 05:33 | 06:21 | 19:50 | 20:38 | 13:29:11 |
| 03 | Fr | 05:29 | 06:17 | 19:53 | 20:41 | 13:35:27 |
| 04 | Lö | 05:25 | 06:14 | 19:56 | 20:44 | 13:41:42 |
| 05 | Sö | 05:22 | 06:10 | 19:58 | 20:47 | 13:47:59 |
| 06 | Må | 05:18 | 06:07 | 20:01 | 20:50 | 13:54:14 |
| 07 | Ti | 05:14 | 06:04 | 20:04 | 20:53 | 14:00:30 |
| 08 | On | 05:11 | 06:00 | 20:07 | 20:57 | 14:06:47 |
| 09 | To | 05:07 | 05:57 | 20:10 | 21:00 | 14:13:03 |
| 10 | Fr | 05:03 | 05:53 | 20:13 | 21:03 | 14:19:20 |
| 11 | Lö | 04:59 | 05:50 | 20:16 | 21:06 | 14:25:36 |
| 12 | Sö | 04:56 | 05:47 | 20:18 | 21:09 | 14:31:53 |
| 13 | Må | 04:52 | 05:43 | 20:21 | 21:13 | 14:38:09 |
| 14 | Ti | 04:48 | 05:40 | 20:24 | 21:16 | 14:44:27 |
| 15 | On | 04:44 | 05:36 | 20:27 | 21:19 | 14:50:44 |
| 16 | To | 04:40 | 05:33 | 20:30 | 21:23 | 14:57:01 |
| 17 | Fr | 04:36 | 05:30 | 20:33 | 21:26 | 15:03:19 |
| 18 | Lö | 04:32 | 05:26 | 20:36 | 21:30 | 15:09:35 |
| 19 | Sö | 04:28 | 05:23 | 20:39 | 21:33 | 15:15:53 |
| 20 | Må | 04:25 | 05:19 | 20:42 | 21:37 | 15:22:10 |
| 21 | Ti | 04:21 | 05:16 | 20:45 | 21:40 | 15:28:28 |
| 22 | On | 04:17 | 05:13 | 20:48 | 21:44 | 15:34:46 |
| 23 | To | 04:13 | 05:09 | 20:50 | 21:47 | 15:41:02 |
| 24 | Fr | 04:09 | 05:06 | 20:53 | 21:51 | 15:47:20 |
| 25 | Lö | 04:05 | 05:03 | 20:56 | 21:55 | 15:53:36 |
| 26 | Sö | 04:00 | 04:59 | 20:59 | 21:58 | 15:59:53 |
| 27 | Må | 03:56 | 04:56 | 21:02 | 22:02 | 16:06:11 |
| 28 | Ti | 03:52 | 04:53 | 21:05 | 22:06 | 16:12:27 |
| 29 | On | 03:48 | 04:50 | 21:08 | 22:10 | 16:18:43 |
| 30 | To | 03:44 | 04:46 | 21:11 | 22:14 | 16:24:59 |
| Land | Sverige |
| Län | Jämtland |
| Kommun | Östersunds kommun |
| Befolkning | 207 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 63.1521° 14.51877° 63°9'7.56''N 14°31'7.572''E |
| GeoNames | 2692901 |