| Gryning | 03:53 |
| Soluppgång | 04:53 |
| Solnedgång | 21:03 |
| Skymning | 22:04 |
| Dagslängd | 16h 10m 39s |
| Förändring sedan igår | 6m 13s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:53 | 21:03 | 16:10:39 | 0s |
| Imorgon | 04:50 | 21:06 | 16:16:51 | 6m 12s |
| Om en vecka | 04:30 | 21:24 | 16:53:57 | 43m 18s |
| Om två vecka | 04:09 | 21:45 | 17:36:31 | 1h 25m 52s |
| Om en månad | 03:25 | 22:31 | 19:06:20 | 2h 55m 41s |
| Om två månader | 02:57 | 23:11 | 20:14:04 | 4h 3m 25s |
| Om tre månader | 04:04 | 22:10 | 18:05:40 | 1h 55m 1s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:53 | 21:03 | 16:10:39 | 0s |
| Igår | 04:56 | 21:01 | 16:04:26 | -6m 13s |
| För en vecka sen | 05:16 | 20:43 | 15:27:01 | -43m 38s |
| För två veckor sen | 05:39 | 20:23 | 14:43:21 | -1h 27m 18s |
| För en månad sen | 05:34 | 18:37 | 13:03:45 | -3h 6m 54s |
| För två månader sen | 07:11 | 17:15 | 10:03:35 | -6h 7m 4s |
| För tre månader sen | 08:46 | 15:41 | 6:54:43 | -9h 15m 56s |
| Astronomisk gryning | 00:00 - 02:05 |
| Nautisk gryning | 02:05 - 03:53 |
| Borgerlig gryning | 03:53 - 04:53 |
| Dagsljus | 04:53 - 21:03 |
| Borgerlig skymning | 21:03 - 22:04 |
| Nautisk skymning | 22:04 - 23:52 |
| Astronomisk skymning | 23:52 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 16h 10m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 7h 49m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 00:00 - 02:05 | 2h 5m |
| – Nautisk gryning | 02:05 - 03:53 | 1h 48m |
| – Borgerlig gryning | 03:53 - 04:53 | 1h 0m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:53 - 04:18 | 24m |
| – Gyllene timmen | 04:18 - 06:00 | 1h 42m |
| Soluppgång | 04:53 | |
| Passerat meridianen | 12:58 | |
| Solnedgång | 21:03 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 19:56 - 21:39 | 1h 42m |
| – Blå timmen | 21:39 - 22:04 | 24m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:03 - 22:04 | 1h 0m |
| – Nautisk skymning | 22:04 - 23:52 | 1h 48m |
| – Astronomisk skymning | 23:52 - 00:00 | 7m |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 05:36 | 06:23 | 19:46 | 20:33 | 13:22:24 |
| 02 | To | 05:32 | 06:20 | 19:49 | 20:36 | 13:28:37 |
| 03 | Fr | 05:29 | 06:17 | 19:52 | 20:39 | 13:34:50 |
| 04 | Lö | 05:25 | 06:13 | 19:54 | 20:42 | 13:41:03 |
| 05 | Sö | 05:22 | 06:10 | 19:57 | 20:46 | 13:47:16 |
| 06 | Må | 05:18 | 06:06 | 20:00 | 20:49 | 13:53:29 |
| 07 | Ti | 05:14 | 06:03 | 20:03 | 20:52 | 13:59:43 |
| 08 | On | 05:10 | 06:00 | 20:06 | 20:55 | 14:05:57 |
| 09 | To | 05:07 | 05:56 | 20:08 | 20:58 | 14:12:10 |
| 10 | Fr | 05:03 | 05:53 | 20:11 | 21:01 | 14:18:25 |
| 11 | Lö | 04:59 | 05:50 | 20:14 | 21:04 | 14:24:39 |
| 12 | Sö | 04:55 | 05:46 | 20:17 | 21:08 | 14:30:53 |
| 13 | Må | 04:52 | 05:43 | 20:20 | 21:11 | 14:37:06 |
| 14 | Ti | 04:48 | 05:39 | 20:23 | 21:14 | 14:43:21 |
| 15 | On | 04:44 | 05:36 | 20:26 | 21:18 | 14:49:35 |
| 16 | To | 04:40 | 05:33 | 20:28 | 21:21 | 14:55:50 |
| 17 | Fr | 04:36 | 05:29 | 20:31 | 21:24 | 15:02:04 |
| 18 | Lö | 04:33 | 05:26 | 20:34 | 21:28 | 15:08:18 |
| 19 | Sö | 04:29 | 05:23 | 20:37 | 21:31 | 15:14:33 |
| 20 | Må | 04:25 | 05:19 | 20:40 | 21:35 | 15:20:47 |
| 21 | Ti | 04:21 | 05:16 | 20:43 | 21:38 | 15:27:01 |
| 22 | On | 04:17 | 05:13 | 20:46 | 21:42 | 15:33:15 |
| 23 | To | 04:13 | 05:09 | 20:49 | 21:45 | 15:39:30 |
| 24 | Fr | 04:09 | 05:06 | 20:52 | 21:49 | 15:45:44 |
| 25 | Lö | 04:05 | 05:03 | 20:55 | 21:52 | 15:51:58 |
| 26 | Sö | 04:01 | 04:59 | 20:58 | 21:56 | 15:58:12 |
| 27 | Må | 03:57 | 04:56 | 21:01 | 22:00 | 16:04:26 |
| 28 | Ti | 03:53 | 04:53 | 21:03 | 22:04 | 16:10:39 |
| 29 | On | 03:49 | 04:50 | 21:06 | 22:07 | 16:16:51 |
| 30 | To | 03:45 | 04:46 | 21:09 | 22:11 | 16:23:04 |
| Land | Sverige |
| Län | Jämtland |
| Kommun | Östersunds kommun |
| Befolkning | 453 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 63.00097° 14.7466° 63°0'3.492''N 14°44'47.76''E |
| GeoNames | 2669539 |