| Gryning | 02:35 |
| Soluppgång | 03:48 |
| Solnedgång | 21:42 |
| Skymning | 22:55 |
| Dagslängd | 17h 53m 42s |
| Förändring sedan igår | 3m 33s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:48 | 21:42 | 17:53:42 | 0s |
| Imorgon | 03:47 | 21:44 | 17:57:09 | 3m 27s |
| Om en vecka | 03:38 | 21:54 | 18:15:25 | 21m 43s |
| Om två vecka | 03:32 | 22:03 | 18:30:41 | 36m 59s |
| Om en månad | 03:34 | 22:08 | 18:34:42 | 41m 0s |
| Om två månader | 04:24 | 21:25 | 17:00:50 | -52m 52s |
| Om tre månader | 05:35 | 20:03 | 14:27:22 | -3h 26m 20s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:48 | 21:42 | 17:53:42 | 0s |
| Igår | 03:50 | 21:40 | 17:50:09 | -3m 33s |
| För en vecka sen | 04:01 | 21:28 | 17:26:57 | -26m 45s |
| För två veckor sen | 04:16 | 21:12 | 16:56:30 | -57m 12s |
| För en månad sen | 04:56 | 20:34 | 15:38:32 | -2h 15m 10s |
| För två månader sen | 05:25 | 18:20 | 12:55:18 | -4h 58m 24s |
| För tre månader sen | 06:47 | 17:13 | 10:25:42 | -7h 28m 0s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:35 |
| Borgerlig gryning | 02:35 - 03:48 |
| Dagsljus | 03:48 - 21:42 |
| Borgerlig skymning | 21:42 - 22:55 |
| Nautisk skymning | 22:55 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 53m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 6m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:35 | 2h 35m |
| – Borgerlig gryning | 02:35 - 03:48 | 1h 13m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:35 - 03:07 | 32m |
| – Gyllene timmen | 03:07 - 04:59 | 1h 51m |
| Soluppgång | 03:48 | |
| Passerat meridianen | 12:45 | |
| Solnedgång | 21:42 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:31 - 22:23 | 1h 51m |
| – Blå timmen | 22:23 - 22:55 | 32m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:42 - 22:55 | 1h 13m |
| – Nautisk skymning | 22:55 - 00:00 | 1h 4m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 03:59 | 04:51 | 20:39 | 21:30 | 15:48:41 |
| 02 | Lö | 03:56 | 04:48 | 20:42 | 21:33 | 15:53:44 |
| 03 | Sö | 03:53 | 04:45 | 20:44 | 21:36 | 15:58:45 |
| 04 | Må | 03:50 | 04:43 | 20:46 | 21:39 | 16:03:46 |
| 05 | Ti | 03:47 | 04:40 | 20:49 | 21:42 | 16:08:44 |
| 06 | On | 03:44 | 04:38 | 20:51 | 21:45 | 16:13:41 |
| 07 | To | 03:41 | 04:35 | 20:54 | 21:48 | 16:18:35 |
| 08 | Fr | 03:37 | 04:33 | 20:56 | 21:51 | 16:23:28 |
| 09 | Lö | 03:34 | 04:30 | 20:58 | 21:54 | 16:28:18 |
| 10 | Sö | 03:31 | 04:28 | 21:01 | 21:57 | 16:33:07 |
| 11 | Må | 03:28 | 04:25 | 21:03 | 22:00 | 16:37:53 |
| 12 | Ti | 03:25 | 04:23 | 21:05 | 22:03 | 16:42:36 |
| 13 | On | 03:22 | 04:20 | 21:08 | 22:06 | 16:47:18 |
| 14 | To | 03:19 | 04:18 | 21:10 | 22:09 | 16:51:55 |
| 15 | Fr | 03:16 | 04:16 | 21:12 | 22:12 | 16:56:30 |
| 16 | Lö | 03:13 | 04:14 | 21:15 | 22:15 | 17:01:02 |
| 17 | Sö | 03:10 | 04:11 | 21:17 | 22:19 | 17:05:31 |
| 18 | Må | 03:07 | 04:09 | 21:19 | 22:22 | 17:09:55 |
| 19 | Ti | 03:04 | 04:07 | 21:21 | 22:25 | 17:14:17 |
| 20 | On | 03:01 | 04:05 | 21:24 | 22:28 | 17:18:35 |
| 21 | To | 02:58 | 04:03 | 21:26 | 22:31 | 17:22:48 |
| 22 | Fr | 02:55 | 04:01 | 21:28 | 22:34 | 17:26:57 |
| 23 | Lö | 02:52 | 03:59 | 21:30 | 22:37 | 17:31:02 |
| 24 | Sö | 02:49 | 03:57 | 21:32 | 22:40 | 17:35:02 |
| 25 | Må | 02:46 | 03:55 | 21:34 | 22:43 | 17:38:56 |
| 26 | Ti | 02:43 | 03:53 | 21:36 | 22:46 | 17:42:46 |
| 27 | On | 02:41 | 03:52 | 21:38 | 22:49 | 17:46:31 |
| 28 | To | 02:38 | 03:50 | 21:40 | 22:52 | 17:50:09 |
| 29 | Fr | 02:35 | 03:48 | 21:42 | 22:55 | 17:53:42 |
| 30 | Lö | 02:32 | 03:47 | 21:44 | 22:58 | 17:57:09 |
| 31 | Sö | 02:30 | 03:45 | 21:46 | 23:01 | 18:00:29 |
| Land | Sverige |
| Län | Stockholm |
| Kommun | Stockholms kommun |
| Befolkning | 10254 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 59.40316° 17.94479° 59°24'11.376''N 17°56'41.244''E |
| GeoNames | 2700791 |