| Gryning | 03:22 |
| Soluppgång | 04:21 |
| Solnedgång | 21:07 |
| Skymning | 22:06 |
| Dagslängd | 16h 46m 43s |
| Förändring sedan igår | 4m 40s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:21 | 21:07 | 16:46:43 | 0s |
| Imorgon | 04:18 | 21:10 | 16:51:21 | 4m 38s |
| Om en vecka | 04:05 | 21:23 | 17:17:56 | 31m 13s |
| Om två vecka | 03:52 | 21:37 | 17:45:46 | 59m 3s |
| Om en månad | 03:32 | 22:03 | 18:31:22 | 1h 44m 39s |
| Om två månader | 03:52 | 21:54 | 18:02:24 | 1h 15m 41s |
| Om tre månader | 04:58 | 20:47 | 15:48:51 | -57m 52s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:21 | 21:07 | 16:46:43 | 0s |
| Igår | 04:23 | 21:05 | 16:42:03 | -4m 40s |
| För en vecka sen | 04:38 | 20:51 | 16:13:12 | -33m 31s |
| För två veckor sen | 04:56 | 20:34 | 15:38:07 | -1h 8m 36s |
| För en månad sen | 05:41 | 19:56 | 14:14:52 | -2h 31m 51s |
| För två månader sen | 06:12 | 17:42 | 11:29:49 | -5h 16m 54s |
| För tre månader sen | 07:31 | 16:33 | 9:02:01 | -7h 44m 42s |
| Astronomisk gryning | 00:00 - 01:24 |
| Nautisk gryning | 01:24 - 03:22 |
| Borgerlig gryning | 03:22 - 04:21 |
| Dagsljus | 04:21 - 21:07 |
| Borgerlig skymning | 21:07 - 22:06 |
| Nautisk skymning | 22:06 - 00:03 |
| Astronomisk skymning | 00:03 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 16h 46m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 7h 13m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 00:00 - 01:24 | 1h 24m |
| – Nautisk gryning | 01:24 - 03:22 | 1h 57m |
| – Borgerlig gryning | 03:22 - 04:21 | 58m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:22 - 03:46 | 24m |
| – Gyllene timmen | 03:46 - 05:25 | 1h 38m |
| Soluppgång | 04:21 | |
| Passerat meridianen | 12:44 | |
| Solnedgång | 21:07 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:03 - 21:41 | 1h 38m |
| – Blå timmen | 21:41 - 22:06 | 24m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:07 - 22:06 | 58m |
| – Nautisk skymning | 22:06 - 00:03 | 1h 57m |
| – Astronomisk skymning | 00:03 - 00:00 | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:00 | 04:51 | 20:39 | 21:30 | 15:48:16 |
| 02 | Lö | 03:56 | 04:48 | 20:41 | 21:33 | 15:53:18 |
| 03 | Sö | 03:53 | 04:45 | 20:44 | 21:36 | 15:58:19 |
| 04 | Må | 03:50 | 04:43 | 20:46 | 21:39 | 16:03:18 |
| 05 | Ti | 03:47 | 04:40 | 20:48 | 21:42 | 16:08:16 |
| 06 | On | 03:44 | 04:38 | 20:51 | 21:45 | 16:13:12 |
| 07 | To | 03:41 | 04:35 | 20:53 | 21:48 | 16:18:06 |
| 08 | Fr | 03:38 | 04:33 | 20:56 | 21:51 | 16:22:58 |
| 09 | Lö | 03:34 | 04:30 | 20:58 | 21:54 | 16:27:48 |
| 10 | Sö | 03:31 | 04:28 | 21:00 | 21:57 | 16:32:36 |
| 11 | Må | 03:28 | 04:25 | 21:03 | 22:00 | 16:37:21 |
| 12 | Ti | 03:25 | 04:23 | 21:05 | 22:03 | 16:42:03 |
| 13 | On | 03:22 | 04:21 | 21:07 | 22:06 | 16:46:43 |
| 14 | To | 03:19 | 04:18 | 21:10 | 22:09 | 16:51:21 |
| 15 | Fr | 03:16 | 04:16 | 21:12 | 22:12 | 16:55:55 |
| 16 | Lö | 03:13 | 04:14 | 21:14 | 22:15 | 17:00:26 |
| 17 | Sö | 03:10 | 04:11 | 21:16 | 22:18 | 17:04:54 |
| 18 | Må | 03:07 | 04:09 | 21:19 | 22:21 | 17:09:18 |
| 19 | Ti | 03:04 | 04:07 | 21:21 | 22:24 | 17:13:39 |
| 20 | On | 03:01 | 04:05 | 21:23 | 22:27 | 17:17:56 |
| 21 | To | 02:58 | 04:03 | 21:25 | 22:30 | 17:22:08 |
| 22 | Fr | 02:55 | 04:01 | 21:27 | 22:33 | 17:26:16 |
| 23 | Lö | 02:52 | 03:59 | 21:29 | 22:36 | 17:30:21 |
| 24 | Sö | 02:49 | 03:57 | 21:31 | 22:39 | 17:34:20 |
| 25 | Må | 02:47 | 03:55 | 21:33 | 22:42 | 17:38:14 |
| 26 | Ti | 02:44 | 03:53 | 21:35 | 22:45 | 17:42:03 |
| 27 | On | 02:41 | 03:52 | 21:37 | 22:48 | 17:45:46 |
| 28 | To | 02:38 | 03:50 | 21:39 | 22:51 | 17:49:25 |
| 29 | Fr | 02:36 | 03:48 | 21:41 | 22:54 | 17:52:56 |
| 30 | Lö | 02:33 | 03:47 | 21:43 | 22:57 | 17:56:22 |
| 31 | Sö | 02:30 | 03:45 | 21:45 | 23:00 | 17:59:42 |
| Land | Sverige |
| Län | Stockholm |
| Kommun | Solna kommun |
| Befolkning | 66909 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 59.36004° 18.00086° 59°21'36.144''N 18°0'3.096''E |
| GeoNames | 2675397 |