| Gryning | 02:31 |
| Soluppgång | 03:45 |
| Solnedgång | 21:44 |
| Skymning | 22:58 |
| Dagslängd | 17h 58m 48s |
| Förändring sedan igår | 3m 18s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:45 | 21:44 | 17:58:48 | 0s |
| Imorgon | 03:44 | 21:46 | 18:02:01 | 3m 13s |
| Om en vecka | 03:36 | 21:55 | 18:18:41 | 19m 53s |
| Om två vecka | 03:31 | 22:03 | 18:31:45 | 32m 57s |
| Om en månad | 03:36 | 22:06 | 18:30:03 | 31m 15s |
| Om två månader | 04:28 | 21:19 | 16:50:35 | -1h 8m 13s |
| Om tre månader | 05:39 | 19:56 | 14:16:27 | -3h 42m 21s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:45 | 21:44 | 17:58:48 | 0s |
| Igår | 03:47 | 21:42 | 17:55:30 | -3m 18s |
| För en vecka sen | 03:57 | 21:30 | 17:33:32 | -25m 16s |
| För två veckor sen | 04:11 | 21:15 | 17:04:12 | -54m 36s |
| För en månad sen | 04:50 | 20:38 | 15:47:47 | -2h 11m 1s |
| För två månader sen | 06:18 | 19:24 | 13:05:45 | -4h 53m 3s |
| För tre månader sen | 06:41 | 17:17 | 10:36:40 | -7h 22m 8s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:31 |
| Borgerlig gryning | 02:31 - 03:45 |
| Dagsljus | 03:45 - 21:44 |
| Borgerlig skymning | 21:44 - 22:58 |
| Nautisk skymning | 22:58 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 58m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 1m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:31 | 2h 31m |
| – Borgerlig gryning | 02:31 - 03:45 | 1h 14m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:31 - 03:04 | 33m |
| – Gyllene timmen | 03:04 - 04:57 | 1h 52m |
| Soluppgång | 03:45 | |
| Passerat meridianen | 12:44 | |
| Solnedgång | 21:44 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:32 - 22:25 | 1h 52m |
| – Blå timmen | 22:25 - 22:58 | 33m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:44 - 22:58 | 1h 14m |
| – Nautisk skymning | 22:58 - 00:00 | 1h 1m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 03:59 | 04:50 | 20:38 | 21:29 | 15:47:47 |
| 02 | Lö | 03:56 | 04:48 | 20:40 | 21:32 | 15:52:48 |
| 03 | Sö | 03:53 | 04:45 | 20:43 | 21:35 | 15:57:48 |
| 04 | Må | 03:50 | 04:42 | 20:45 | 21:38 | 16:02:47 |
| 05 | Ti | 03:47 | 04:40 | 20:48 | 21:41 | 16:07:44 |
| 06 | On | 03:44 | 04:37 | 20:50 | 21:43 | 16:12:39 |
| 07 | To | 03:41 | 04:35 | 20:52 | 21:46 | 16:17:32 |
| 08 | Fr | 03:37 | 04:32 | 20:55 | 21:49 | 16:22:23 |
| 09 | Lö | 03:34 | 04:30 | 20:57 | 21:52 | 16:27:13 |
| 10 | Sö | 03:31 | 04:27 | 20:59 | 21:55 | 16:31:59 |
| 11 | Må | 03:28 | 04:25 | 21:02 | 21:58 | 16:36:43 |
| 12 | Ti | 03:25 | 04:23 | 21:04 | 22:01 | 16:41:25 |
| 13 | On | 03:22 | 04:20 | 21:06 | 22:04 | 16:46:05 |
| 14 | To | 03:19 | 04:18 | 21:09 | 22:07 | 16:50:41 |
| 15 | Fr | 03:16 | 04:16 | 21:11 | 22:11 | 16:55:15 |
| 16 | Lö | 03:13 | 04:13 | 21:13 | 22:14 | 16:59:45 |
| 17 | Sö | 03:10 | 04:11 | 21:15 | 22:17 | 17:04:12 |
| 18 | Må | 03:07 | 04:09 | 21:18 | 22:20 | 17:08:36 |
| 19 | Ti | 03:04 | 04:07 | 21:20 | 22:23 | 17:12:56 |
| 20 | On | 03:01 | 04:05 | 21:22 | 22:26 | 17:17:12 |
| 21 | To | 02:58 | 04:03 | 21:24 | 22:29 | 17:21:23 |
| 22 | Fr | 02:55 | 04:01 | 21:26 | 22:32 | 17:25:30 |
| 23 | Lö | 02:52 | 03:59 | 21:28 | 22:35 | 17:29:34 |
| 24 | Sö | 02:49 | 03:57 | 21:30 | 22:38 | 17:33:32 |
| 25 | Må | 02:47 | 03:55 | 21:32 | 22:41 | 17:37:25 |
| 26 | Ti | 02:44 | 03:53 | 21:34 | 22:44 | 17:41:13 |
| 27 | On | 02:41 | 03:51 | 21:36 | 22:47 | 17:44:56 |
| 28 | To | 02:38 | 03:50 | 21:38 | 22:50 | 17:48:33 |
| 29 | Fr | 02:36 | 03:48 | 21:40 | 22:53 | 17:52:04 |
| 30 | Lö | 02:33 | 03:47 | 21:42 | 22:55 | 17:55:30 |
| 31 | Sö | 02:31 | 03:45 | 21:44 | 22:58 | 17:58:48 |
| Land | Sverige |
| Län | Stockholm |
| Kommun | Nacka kommun |
| Befolkning | 25170 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 59.31053° 18.16372° 59°18'37.908''N 18°9'49.392''E |
| GeoNames | 2690580 |