| Gryning | 02:28 |
| Soluppgång | 03:43 |
| Solnedgång | 21:45 |
| Skymning | 23:00 |
| Dagslängd | 18h 1m 40s |
| Förändring sedan igår | 3m 12s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:43 | 21:45 | 18:01:40 | 0s |
| Imorgon | 03:42 | 21:47 | 18:04:45 | 3m 5s |
| Om en vecka | 03:35 | 21:56 | 18:20:37 | 18m 57s |
| Om två vecka | 03:30 | 22:03 | 18:32:37 | 30m 57s |
| Om en månad | 03:36 | 22:04 | 18:28:04 | 26m 24s |
| Om två månader | 04:30 | 21:16 | 16:45:46 | -1h 15m 54s |
| Om tre månader | 05:41 | 19:52 | 14:11:09 | -3h 50m 31s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:43 | 21:45 | 18:01:40 | 0s |
| Igår | 03:45 | 21:43 | 17:58:28 | -3m 12s |
| För en vecka sen | 03:55 | 21:32 | 17:37:07 | -24m 33s |
| För två veckor sen | 04:09 | 21:17 | 17:08:20 | -53m 20s |
| För en månad sen | 04:47 | 20:40 | 15:52:36 | -2h 9m 4s |
| För två månader sen | 06:15 | 19:26 | 13:11:01 | -4h 50m 39s |
| För tre månader sen | 06:37 | 17:19 | 10:42:02 | -7h 19m 38s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:28 |
| Borgerlig gryning | 02:28 - 03:43 |
| Dagsljus | 03:43 - 21:45 |
| Borgerlig skymning | 21:45 - 23:00 |
| Nautisk skymning | 23:00 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 18h 1m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 5h 58m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:28 | 2h 28m |
| – Borgerlig gryning | 02:28 - 03:43 | 1h 15m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:28 - 03:02 | 33m |
| – Gyllene timmen | 03:02 - 04:55 | 1h 53m |
| Soluppgång | 03:43 | |
| Passerat meridianen | 12:44 | |
| Solnedgång | 21:45 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:33 - 22:27 | 1h 53m |
| – Blå timmen | 22:27 - 23:00 | 33m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:45 - 23:00 | 1h 15m |
| – Nautisk skymning | 23:00 - 00:00 | 59m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 03:59 | 04:50 | 20:38 | 21:28 | 15:47:35 |
| 02 | Lö | 03:56 | 04:47 | 20:40 | 21:31 | 15:52:36 |
| 03 | Sö | 03:53 | 04:45 | 20:42 | 21:34 | 15:57:36 |
| 04 | Må | 03:50 | 04:42 | 20:45 | 21:37 | 16:02:35 |
| 05 | Ti | 03:47 | 04:40 | 20:47 | 21:40 | 16:07:32 |
| 06 | On | 03:43 | 04:37 | 20:49 | 21:43 | 16:12:26 |
| 07 | To | 03:40 | 04:34 | 20:52 | 21:46 | 16:17:19 |
| 08 | Fr | 03:37 | 04:32 | 20:54 | 21:49 | 16:22:10 |
| 09 | Lö | 03:34 | 04:29 | 20:56 | 21:52 | 16:26:59 |
| 10 | Sö | 03:31 | 04:27 | 20:59 | 21:55 | 16:31:46 |
| 11 | Må | 03:28 | 04:25 | 21:01 | 21:58 | 16:36:29 |
| 12 | Ti | 03:25 | 04:22 | 21:03 | 22:01 | 16:41:11 |
| 13 | On | 03:22 | 04:20 | 21:06 | 22:04 | 16:45:51 |
| 14 | To | 03:19 | 04:18 | 21:08 | 22:07 | 16:50:26 |
| 15 | Fr | 03:16 | 04:15 | 21:10 | 22:10 | 16:55:00 |
| 16 | Lö | 03:13 | 04:13 | 21:13 | 22:13 | 16:59:29 |
| 17 | Sö | 03:10 | 04:11 | 21:15 | 22:16 | 17:03:56 |
| 18 | Må | 03:07 | 04:09 | 21:17 | 22:19 | 17:08:20 |
| 19 | Ti | 03:04 | 04:07 | 21:19 | 22:22 | 17:12:39 |
| 20 | On | 03:01 | 04:05 | 21:21 | 22:25 | 17:16:54 |
| 21 | To | 02:58 | 04:02 | 21:24 | 22:28 | 17:21:06 |
| 22 | Fr | 02:55 | 04:00 | 21:26 | 22:31 | 17:25:13 |
| 23 | Lö | 02:52 | 03:59 | 21:28 | 22:34 | 17:29:15 |
| 24 | Sö | 02:49 | 03:57 | 21:30 | 22:37 | 17:33:14 |
| 25 | Må | 02:47 | 03:55 | 21:32 | 22:40 | 17:37:07 |
| 26 | Ti | 02:44 | 03:53 | 21:34 | 22:43 | 17:40:55 |
| 27 | On | 02:41 | 03:51 | 21:36 | 22:46 | 17:44:37 |
| 28 | To | 02:38 | 03:50 | 21:38 | 22:49 | 17:48:14 |
| 29 | Fr | 02:36 | 03:48 | 21:40 | 22:52 | 17:51:45 |
| 30 | Lö | 02:33 | 03:46 | 21:41 | 22:55 | 17:55:10 |
| 31 | Sö | 02:30 | 03:45 | 21:43 | 22:58 | 17:58:28 |
| Land | Sverige |
| Län | Stockholm |
| Kommun | Nacka kommun |
| Befolkning | 8117 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 59.29153° 18.2549° 59°17'29.508''N 18°15'17.64''E |
| GeoNames | 3336566 |