| Gryning | 02:27 |
| Soluppgång | 03:44 |
| Solnedgång | 21:48 |
| Skymning | 23:04 |
| Dagslängd | 18h 4m 4s |
| Förändring sedan igår | 3m 14s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:44 | 21:48 | 18:04:04 | 0s |
| Imorgon | 03:42 | 21:50 | 18:07:11 | 3m 7s |
| Om en vecka | 03:35 | 21:59 | 18:23:13 | 19m 9s |
| Om två vecka | 03:31 | 22:06 | 18:35:22 | 31m 18s |
| Om en månad | 03:36 | 22:08 | 18:32:21 | 28m 17s |
| Om två månader | 04:31 | 21:18 | 16:47:29 | -1h 16m 35s |
| Om tre månader | 05:43 | 19:54 | 14:11:50 | -3h 52m 14s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:44 | 21:48 | 18:04:04 | 0s |
| Igår | 03:45 | 21:46 | 18:00:50 | -3m 14s |
| För en vecka sen | 03:55 | 21:35 | 17:39:16 | -24m 48s |
| För två veckor sen | 04:09 | 21:20 | 17:10:13 | -53m 51s |
| För en månad sen | 04:48 | 20:42 | 15:53:56 | -2h 10m 8s |
| För två månader sen | 06:17 | 19:28 | 13:11:22 | -4h 52m 42s |
| För tre månader sen | 06:45 | 17:16 | 10:30:58 | -7h 33m 6s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:27 |
| Borgerlig gryning | 02:27 - 03:44 |
| Dagsljus | 03:44 - 21:48 |
| Borgerlig skymning | 21:48 - 23:04 |
| Nautisk skymning | 23:04 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 18h 4m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 5h 55m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:27 | 2h 27m |
| – Borgerlig gryning | 02:27 - 03:44 | 1h 16m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:27 - 03:02 | 34m |
| – Gyllene timmen | 03:02 - 04:56 | 1h 54m |
| Soluppgång | 03:44 | |
| Passerat meridianen | 12:46 | |
| Solnedgång | 21:48 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:36 - 22:30 | 1h 54m |
| – Blå timmen | 22:30 - 23:04 | 34m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:48 - 23:04 | 1h 16m |
| – Nautisk skymning | 23:04 - 00:00 | 55m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Må | 02:27 | 03:44 | 21:48 | 23:04 | 18:04:04 |
| 02 | Ti | 02:25 | 03:42 | 21:50 | 23:07 | 18:07:11 |
| 03 | On | 02:22 | 03:41 | 21:51 | 23:10 | 18:10:10 |
| 04 | To | 02:20 | 03:40 | 21:53 | 23:13 | 18:13:03 |
| 05 | Fr | 02:18 | 03:39 | 21:54 | 23:15 | 18:15:48 |
| 06 | Lö | 02:15 | 03:37 | 21:56 | 23:18 | 18:18:25 |
| 07 | Sö | 02:13 | 03:36 | 21:57 | 23:20 | 18:20:53 |
| 08 | Må | 02:11 | 03:35 | 21:59 | 23:23 | 18:23:13 |
| 09 | Ti | 02:09 | 03:35 | 22:00 | 23:25 | 18:25:24 |
| 10 | On | 02:07 | 03:34 | 22:01 | 23:28 | 18:27:27 |
| 11 | To | 02:06 | 03:33 | 22:02 | 23:30 | 18:29:21 |
| 12 | Fr | 02:04 | 03:32 | 22:03 | 23:32 | 18:31:06 |
| 13 | Lö | 02:03 | 03:32 | 22:04 | 23:34 | 18:32:40 |
| 14 | Sö | 02:01 | 03:31 | 22:05 | 23:35 | 18:34:05 |
| 15 | Må | 02:00 | 03:31 | 22:06 | 23:37 | 18:35:22 |
| 16 | Ti | 01:59 | 03:30 | 22:07 | 23:38 | 18:36:28 |
| 17 | On | 01:58 | 03:30 | 22:08 | 23:40 | 18:37:22 |
| 18 | To | 01:58 | 03:30 | 22:08 | 23:41 | 18:38:08 |
| 19 | Fr | 01:57 | 03:30 | 22:09 | 23:42 | 18:38:43 |
| 20 | Lö | 01:57 | 03:30 | 22:09 | 23:42 | 18:39:08 |
| 21 | Sö | 01:57 | 03:30 | 22:09 | 23:43 | 18:39:22 |
| 22 | Må | 01:57 | 03:30 | 22:10 | 23:43 | 18:39:26 |
| 23 | Ti | 01:57 | 03:31 | 22:10 | 23:43 | 18:39:20 |
| 24 | On | 01:58 | 03:31 | 22:10 | 23:43 | 18:39:04 |
| 25 | To | 01:59 | 03:31 | 22:10 | 23:43 | 18:38:36 |
| 26 | Fr | 01:59 | 03:32 | 22:10 | 23:42 | 18:37:59 |
| 27 | Lö | 02:01 | 03:32 | 22:10 | 23:41 | 18:37:11 |
| 28 | Sö | 02:02 | 03:33 | 22:09 | 23:41 | 18:36:14 |
| 29 | Må | 02:03 | 03:34 | 22:09 | 23:40 | 18:35:07 |
| 30 | Ti | 02:05 | 03:35 | 22:09 | 23:38 | 18:33:49 |
| Land | Sverige |
| Län | Stockholm |
| Kommun | Järfälla kommun |
| Befolkning | 24046 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 59.42268° 17.83508° 59°25'21.648''N 17°50'6.288''E |
| GeoNames | 2703396 |