| Gryning | 04:01 |
| Soluppgång | 04:53 |
| Solnedgång | 20:34 |
| Skymning | 21:26 |
| Dagslängd | 15h 41m 22s |
| Förändring sedan igår | 5m 21s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:53 | 20:34 | 15:41:22 | 0s |
| Imorgon | 04:50 | 20:37 | 15:46:42 | 5m 20s |
| Om en vecka | 04:34 | 20:52 | 16:18:19 | 36m 57s |
| Om två vecka | 04:15 | 21:09 | 16:53:55 | 1h 12m 33s |
| Om en månad | 03:40 | 21:46 | 18:05:35 | 2h 24m 13s |
| Om två månader | 03:22 | 22:17 | 18:54:51 | 3h 13m 29s |
| Om tre månader | 04:14 | 21:31 | 17:17:52 | 1h 36m 30s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:53 | 20:34 | 15:41:22 | 0s |
| Igår | 04:56 | 20:32 | 15:36:01 | -5m 21s |
| För en vecka sen | 05:13 | 20:17 | 15:03:35 | -37m 47s |
| För två veckor sen | 05:34 | 19:59 | 14:25:20 | -1h 16m 2s |
| För en månad sen | 05:23 | 18:20 | 12:57:07 | -2h 44m 15s |
| För två månader sen | 06:50 | 17:07 | 10:16:43 | -5h 24m 39s |
| För tre månader sen | 08:12 | 15:45 | 7:32:55 | -8h 8m 27s |
| Astronomisk gryning | 00:00 - 02:44 |
| Nautisk gryning | 02:44 - 04:01 |
| Borgerlig gryning | 04:01 - 04:53 |
| Dagsljus | 04:53 - 20:34 |
| Borgerlig skymning | 20:34 - 21:26 |
| Nautisk skymning | 21:26 - 22:43 |
| Astronomisk skymning | 22:43 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 15h 41m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 8h 18m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 00:00 - 02:44 | 2h 44m |
| – Nautisk gryning | 02:44 - 04:01 | 1h 17m |
| – Borgerlig gryning | 04:01 - 04:53 | 51m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 04:01 - 04:22 | 21m |
| – Gyllene timmen | 04:22 - 05:54 | 1h 31m |
| Soluppgång | 04:53 | |
| Passerat meridianen | 12:44 | |
| Solnedgång | 20:34 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 19:34 - 21:05 | 1h 31m |
| – Blå timmen | 21:05 - 21:26 | 21m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 20:34 - 21:26 | 51m |
| – Nautisk skymning | 21:26 - 22:43 | 1h 17m |
| – Astronomisk skymning | 22:43 - 00:00 | 1h 16m |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 05:30 | 06:13 | 19:27 | 20:10 | 13:13:42 |
| 02 | To | 05:27 | 06:10 | 19:29 | 20:13 | 13:19:14 |
| 03 | Fr | 05:24 | 06:07 | 19:32 | 20:15 | 13:24:45 |
| 04 | Lö | 05:21 | 06:04 | 19:34 | 20:18 | 13:30:16 |
| 05 | Sö | 05:17 | 06:01 | 19:37 | 20:21 | 13:35:47 |
| 06 | Må | 05:14 | 05:58 | 19:39 | 20:23 | 13:41:18 |
| 07 | Ti | 05:11 | 05:55 | 19:42 | 20:26 | 13:46:49 |
| 08 | On | 05:08 | 05:52 | 19:44 | 20:29 | 13:52:20 |
| 09 | To | 05:04 | 05:49 | 19:47 | 20:31 | 13:57:51 |
| 10 | Fr | 05:01 | 05:46 | 19:49 | 20:34 | 14:03:20 |
| 11 | Lö | 04:58 | 05:43 | 19:52 | 20:37 | 14:08:51 |
| 12 | Sö | 04:54 | 05:40 | 19:54 | 20:40 | 14:14:20 |
| 13 | Må | 04:51 | 05:37 | 19:57 | 20:42 | 14:19:51 |
| 14 | Ti | 04:48 | 05:34 | 19:59 | 20:45 | 14:25:20 |
| 15 | On | 04:45 | 05:31 | 20:02 | 20:48 | 14:30:49 |
| 16 | To | 04:41 | 05:28 | 20:04 | 20:51 | 14:36:17 |
| 17 | Fr | 04:38 | 05:25 | 20:07 | 20:54 | 14:41:46 |
| 18 | Lö | 04:35 | 05:22 | 20:09 | 20:57 | 14:47:13 |
| 19 | Sö | 04:31 | 05:19 | 20:12 | 20:59 | 14:52:42 |
| 20 | Må | 04:28 | 05:16 | 20:14 | 21:02 | 14:58:08 |
| 21 | Ti | 04:25 | 05:13 | 20:17 | 21:05 | 15:03:35 |
| 22 | On | 04:21 | 05:10 | 20:19 | 21:08 | 15:09:00 |
| 23 | To | 04:18 | 05:07 | 20:22 | 21:11 | 15:14:26 |
| 24 | Fr | 04:15 | 05:04 | 20:24 | 21:14 | 15:19:51 |
| 25 | Lö | 04:11 | 05:02 | 20:27 | 21:17 | 15:25:15 |
| 26 | Sö | 04:08 | 04:59 | 20:29 | 21:20 | 15:30:38 |
| 27 | Må | 04:05 | 04:56 | 20:32 | 21:23 | 15:36:01 |
| 28 | Ti | 04:01 | 04:53 | 20:34 | 21:26 | 15:41:22 |
| 29 | On | 03:58 | 04:50 | 20:37 | 21:29 | 15:46:42 |
| 30 | To | 03:55 | 04:47 | 20:39 | 21:32 | 15:52:01 |
| Land | Sverige |
| Län | Uppsala |
| Kommun | Östhammars kommun |
| Befolkning | 4726 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 60.25909° 18.37408° 60°15'32.724''N 18°22'26.688''E |
| GeoNames | 2685699 |