| Gryning | 04:00 |
| Soluppgång | 04:52 |
| Solnedgång | 20:34 |
| Skymning | 21:26 |
| Dagslängd | 15h 42m 4s |
| Förändring sedan igår | 5m 22s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:52 | 20:34 | 15:42:04 | 0s |
| Imorgon | 04:50 | 20:37 | 15:47:26 | 5m 22s |
| Om en vecka | 04:33 | 20:52 | 16:19:10 | 37m 6s |
| Om två vecka | 04:15 | 21:10 | 16:54:56 | 1h 12m 52s |
| Om en månad | 03:39 | 21:46 | 18:07:00 | 2h 24m 56s |
| Om två månader | 03:21 | 22:17 | 18:56:35 | 3h 14m 31s |
| Om tre månader | 04:13 | 21:32 | 17:19:00 | 1h 36m 56s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:52 | 20:34 | 15:42:04 | 0s |
| Igår | 04:55 | 20:32 | 15:36:42 | -5m 22s |
| För en vecka sen | 05:13 | 20:17 | 15:04:10 | -37m 54s |
| För två veckor sen | 05:33 | 19:59 | 14:25:46 | -1h 16m 18s |
| För en månad sen | 05:22 | 18:19 | 12:57:17 | -2h 44m 47s |
| För två månader sen | 06:50 | 17:07 | 10:16:23 | -5h 25m 41s |
| För tre månader sen | 08:12 | 15:44 | 7:31:59 | -8h 10m 5s |
| Astronomisk gryning | 00:00 - 02:43 |
| Nautisk gryning | 02:43 - 04:00 |
| Borgerlig gryning | 04:00 - 04:52 |
| Dagsljus | 04:52 - 20:34 |
| Borgerlig skymning | 20:34 - 21:26 |
| Nautisk skymning | 21:26 - 22:44 |
| Astronomisk skymning | 22:44 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 15h 42m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 8h 17m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 00:00 - 02:43 | 2h 43m |
| – Nautisk gryning | 02:43 - 04:00 | 1h 17m |
| – Borgerlig gryning | 04:00 - 04:52 | 51m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 04:00 - 04:22 | 21m |
| – Gyllene timmen | 04:22 - 05:53 | 1h 31m |
| Soluppgång | 04:52 | |
| Passerat meridianen | 12:43 | |
| Solnedgång | 20:34 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 19:34 - 21:05 | 1h 31m |
| – Blå timmen | 21:05 - 21:26 | 21m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 20:34 - 21:26 | 51m |
| – Nautisk skymning | 21:26 - 22:44 | 1h 17m |
| – Astronomisk skymning | 22:44 - 00:00 | 1h 15m |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 05:30 | 06:13 | 19:27 | 20:10 | 13:13:55 |
| 02 | To | 05:27 | 06:10 | 19:29 | 20:13 | 13:19:27 |
| 03 | Fr | 05:23 | 06:07 | 19:32 | 20:15 | 13:25:00 |
| 04 | Lö | 05:20 | 06:04 | 19:34 | 20:18 | 13:30:31 |
| 05 | Sö | 05:17 | 06:01 | 19:37 | 20:21 | 13:36:04 |
| 06 | Må | 05:14 | 05:58 | 19:39 | 20:23 | 13:41:36 |
| 07 | Ti | 05:10 | 05:55 | 19:42 | 20:26 | 13:47:08 |
| 08 | On | 05:07 | 05:52 | 19:44 | 20:29 | 13:52:40 |
| 09 | To | 05:04 | 05:49 | 19:47 | 20:31 | 13:58:11 |
| 10 | Fr | 05:01 | 05:45 | 19:49 | 20:34 | 14:03:43 |
| 11 | Lö | 04:57 | 05:42 | 19:52 | 20:37 | 14:09:14 |
| 12 | Sö | 04:54 | 05:39 | 19:54 | 20:40 | 14:14:45 |
| 13 | Må | 04:51 | 05:36 | 19:57 | 20:43 | 14:20:16 |
| 14 | Ti | 04:47 | 05:33 | 19:59 | 20:45 | 14:25:46 |
| 15 | On | 04:44 | 05:30 | 20:02 | 20:48 | 14:31:16 |
| 16 | To | 04:41 | 05:27 | 20:04 | 20:51 | 14:36:46 |
| 17 | Fr | 04:37 | 05:24 | 20:07 | 20:54 | 14:42:16 |
| 18 | Lö | 04:34 | 05:21 | 20:09 | 20:57 | 14:47:45 |
| 19 | Sö | 04:31 | 05:19 | 20:12 | 21:00 | 14:53:13 |
| 20 | Må | 04:27 | 05:16 | 20:14 | 21:02 | 14:58:41 |
| 21 | Ti | 04:24 | 05:13 | 20:17 | 21:05 | 15:04:10 |
| 22 | On | 04:21 | 05:10 | 20:19 | 21:08 | 15:09:36 |
| 23 | To | 04:17 | 05:07 | 20:22 | 21:11 | 15:15:03 |
| 24 | Fr | 04:14 | 05:04 | 20:24 | 21:14 | 15:20:29 |
| 25 | Lö | 04:11 | 05:01 | 20:27 | 21:17 | 15:25:53 |
| 26 | Sö | 04:07 | 04:58 | 20:29 | 21:20 | 15:31:18 |
| 27 | Må | 04:04 | 04:55 | 20:32 | 21:23 | 15:36:42 |
| 28 | Ti | 04:00 | 04:52 | 20:34 | 21:26 | 15:42:04 |
| 29 | On | 03:57 | 04:50 | 20:37 | 21:29 | 15:47:26 |
| 30 | To | 03:54 | 04:47 | 20:40 | 21:33 | 15:52:47 |
| Land | Sverige |
| Län | Uppsala |
| Kommun | Östhammars kommun |
| Befolkning | 1589 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 60.33333° 18.43333° 60°19'59.988''N 18°25'59.988''E |
| GeoNames | 2686649 |