| Gryning | 04:07 |
| Soluppgång | 05:09 |
| Solnedgång | 21:34 |
| Skymning | 22:37 |
| Dagslängd | 16h 24m 57s |
| Förändring sedan igår | 6m 16s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 05:09 | 21:34 | 16:24:57 | 0s |
| Imorgon | 05:06 | 21:37 | 16:31:12 | 6m 15s |
| Om en vecka | 04:47 | 21:55 | 17:08:34 | 43m 37s |
| Om två vecka | 04:25 | 22:16 | 17:51:19 | 1h 26m 22s |
| Om en månad | 03:41 | 23:02 | 19:20:33 | 2h 55m 36s |
| Om två månader | 03:20 | 23:36 | 20:16:09 | 3h 51m 12s |
| Om tre månader | 04:32 | 22:29 | 17:57:19 | 1h 32m 22s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 05:09 | 21:34 | 16:24:57 | 0s |
| Igår | 05:12 | 21:31 | 16:18:41 | -6m 16s |
| För en vecka sen | 05:32 | 21:13 | 15:40:59 | -43m 58s |
| För två veckor sen | 05:56 | 20:53 | 14:56:56 | -1h 28m 1s |
| För en månad sen | 06:50 | 20:07 | 13:16:32 | -3h 8m 25s |
| För två månader sen | 07:29 | 17:44 | 10:15:06 | -6h 9m 51s |
| För tre månader sen | 09:05 | 16:09 | 7:03:42 | -9h 21m 15s |
| Astronomisk gryning | 00:00 - 01:57 |
| Nautisk gryning | 01:57 - 04:07 |
| Borgerlig gryning | 04:07 - 05:09 |
| Dagsljus | 05:09 - 21:34 |
| Borgerlig skymning | 21:34 - 22:37 |
| Nautisk skymning | 22:37 - 00:46 |
| Astronomisk skymning | 00:46 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 16h 24m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 7h 35m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 00:00 - 01:57 | 1h 57m |
| – Nautisk gryning | 01:57 - 04:07 | 2h 9m |
| – Borgerlig gryning | 04:07 - 05:09 | 1h 2m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 04:07 - 04:33 | 26m |
| – Gyllene timmen | 04:33 - 06:18 | 1h 45m |
| Soluppgång | 05:09 | |
| Passerat meridianen | 13:22 | |
| Solnedgång | 21:34 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:25 - 22:11 | 1h 45m |
| – Blå timmen | 22:11 - 22:37 | 26m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:34 - 22:37 | 1h 2m |
| – Nautisk skymning | 22:37 - 00:46 | 2h 9m |
| – Astronomisk skymning | 00:46 - 00:00 | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 05:59 | 06:47 | 20:10 | 20:57 | 13:22:48 |
| 02 | To | 05:56 | 06:44 | 20:13 | 21:01 | 13:29:03 |
| 03 | Fr | 05:52 | 06:40 | 20:15 | 21:04 | 13:35:20 |
| 04 | Lö | 05:48 | 06:37 | 20:18 | 21:07 | 13:41:36 |
| 05 | Sö | 05:45 | 06:33 | 20:21 | 21:10 | 13:47:51 |
| 06 | Må | 05:41 | 06:30 | 20:24 | 21:13 | 13:54:07 |
| 07 | Ti | 05:37 | 06:26 | 20:27 | 21:16 | 14:00:24 |
| 08 | On | 05:33 | 06:23 | 20:30 | 21:19 | 14:06:41 |
| 09 | To | 05:30 | 06:20 | 20:33 | 21:22 | 14:12:57 |
| 10 | Fr | 05:26 | 06:16 | 20:35 | 21:26 | 14:19:13 |
| 11 | Lö | 05:22 | 06:13 | 20:38 | 21:29 | 14:25:30 |
| 12 | Sö | 05:18 | 06:09 | 20:41 | 21:32 | 14:31:47 |
| 13 | Må | 05:15 | 06:06 | 20:44 | 21:36 | 14:38:04 |
| 14 | Ti | 05:11 | 06:03 | 20:47 | 21:39 | 14:44:21 |
| 15 | On | 05:07 | 05:59 | 20:50 | 21:42 | 14:50:39 |
| 16 | To | 05:03 | 05:56 | 20:53 | 21:46 | 14:56:56 |
| 17 | Fr | 04:59 | 05:52 | 20:56 | 21:49 | 15:03:13 |
| 18 | Lö | 04:55 | 05:49 | 20:59 | 21:52 | 15:09:31 |
| 19 | Sö | 04:51 | 05:46 | 21:01 | 21:56 | 15:15:49 |
| 20 | Må | 04:47 | 05:42 | 21:04 | 21:59 | 15:22:06 |
| 21 | Ti | 04:43 | 05:39 | 21:07 | 22:03 | 15:28:23 |
| 22 | On | 04:39 | 05:36 | 21:10 | 22:06 | 15:34:41 |
| 23 | To | 04:35 | 05:32 | 21:13 | 22:10 | 15:40:59 |
| 24 | Fr | 04:31 | 05:29 | 21:16 | 22:14 | 15:47:16 |
| 25 | Lö | 04:27 | 05:26 | 21:19 | 22:17 | 15:53:34 |
| 26 | Sö | 04:23 | 05:22 | 21:22 | 22:21 | 15:59:51 |
| 27 | Må | 04:19 | 05:19 | 21:25 | 22:25 | 16:06:08 |
| 28 | Ti | 04:15 | 05:16 | 21:28 | 22:29 | 16:12:25 |
| 29 | On | 04:11 | 05:12 | 21:31 | 22:33 | 16:18:41 |
| 30 | To | 04:07 | 05:09 | 21:34 | 22:37 | 16:24:57 |
| Land | Finland |
| Landskap | South Ostrobothnia |
| Kommun | Järviseutu |
| Befolkning | 3418 |
| Tidszon | Europe/Helsinki |
| Kordinater: | 63.16187° 23.81922° 63°9'42.732''N 23°49'9.192''E |
| GeoNames | 631448 |