| Gryning | 04:06 |
| Soluppgång | 05:09 |
| Solnedgång | 21:37 |
| Skymning | 22:40 |
| Dagslängd | 16h 27m 35s |
| Förändring sedan igår | 6m 19s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 05:09 | 21:37 | 16:27:35 | 0s |
| Imorgon | 05:06 | 21:40 | 16:33:57 | 6m 22s |
| Om en vecka | 04:46 | 21:58 | 17:11:49 | 44m 14s |
| Om två vecka | 04:24 | 22:20 | 17:55:14 | 1h 27m 39s |
| Om en månad | 03:40 | 23:06 | 19:26:25 | 2h 58m 50s |
| Om två månader | 03:17 | 23:41 | 20:23:55 | 3h 56m 20s |
| Om tre månader | 04:31 | 22:33 | 18:01:20 | 1h 33m 45s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 05:09 | 21:37 | 16:27:35 | 0s |
| Igår | 05:12 | 21:34 | 16:21:16 | -6m 19s |
| För en vecka sen | 05:33 | 21:16 | 15:43:06 | -44m 29s |
| För två veckor sen | 05:56 | 20:55 | 14:58:35 | -1h 29m 0s |
| För en månad sen | 06:51 | 20:09 | 13:17:12 | -3h 10m 23s |
| För två månader sen | 07:31 | 17:45 | 10:14:07 | -6h 13m 28s |
| För tre månader sen | 09:08 | 16:09 | 7:00:34 | -9h 27m 1s |
| Astronomisk gryning | 00:00 - 01:43 |
| Nautisk gryning | 01:43 - 04:06 |
| Borgerlig gryning | 04:06 - 05:09 |
| Dagsljus | 05:09 - 21:37 |
| Borgerlig skymning | 21:37 - 22:40 |
| Nautisk skymning | 22:40 - 01:03 |
| Astronomisk skymning | 01:03 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 16h 27m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 7h 32m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 00:00 - 01:43 | 1h 43m |
| – Nautisk gryning | 01:43 - 04:06 | 2h 22m |
| – Borgerlig gryning | 04:06 - 05:09 | 1h 3m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 04:06 - 04:32 | 26m |
| – Gyllene timmen | 04:32 - 06:19 | 1h 46m |
| Soluppgång | 05:09 | |
| Passerat meridianen | 13:23 | |
| Solnedgång | 21:37 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:27 - 22:14 | 1h 46m |
| – Blå timmen | 22:14 - 22:40 | 26m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:37 - 22:40 | 1h 3m |
| – Nautisk skymning | 22:40 - 01:03 | 2h 22m |
| – Astronomisk skymning | 01:03 - 00:00 | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 06:00 | 06:48 | 20:12 | 21:00 | 13:23:32 |
| 02 | To | 05:56 | 06:45 | 20:14 | 21:03 | 13:29:50 |
| 03 | Fr | 05:53 | 06:41 | 20:17 | 21:06 | 13:36:10 |
| 04 | Lö | 05:49 | 06:38 | 20:20 | 21:09 | 13:42:30 |
| 05 | Sö | 05:45 | 06:34 | 20:23 | 21:12 | 13:48:49 |
| 06 | Må | 05:41 | 06:31 | 20:26 | 21:15 | 13:55:08 |
| 07 | Ti | 05:38 | 06:27 | 20:29 | 21:18 | 14:01:28 |
| 08 | On | 05:34 | 06:24 | 20:32 | 21:22 | 14:07:48 |
| 09 | To | 05:30 | 06:20 | 20:35 | 21:25 | 14:14:09 |
| 10 | Fr | 05:26 | 06:17 | 20:37 | 21:28 | 14:20:30 |
| 11 | Lö | 05:22 | 06:13 | 20:40 | 21:31 | 14:26:50 |
| 12 | Sö | 05:19 | 06:10 | 20:43 | 21:35 | 14:33:10 |
| 13 | Må | 05:15 | 06:07 | 20:46 | 21:38 | 14:39:31 |
| 14 | Ti | 05:11 | 06:03 | 20:49 | 21:41 | 14:45:52 |
| 15 | On | 05:07 | 06:00 | 20:52 | 21:45 | 14:52:13 |
| 16 | To | 05:03 | 05:56 | 20:55 | 21:48 | 14:58:35 |
| 17 | Fr | 04:59 | 05:53 | 20:58 | 21:52 | 15:04:56 |
| 18 | Lö | 04:55 | 05:50 | 21:01 | 21:55 | 15:11:17 |
| 19 | Sö | 04:51 | 05:46 | 21:04 | 21:59 | 15:17:39 |
| 20 | Må | 04:47 | 05:43 | 21:07 | 22:02 | 15:24:01 |
| 21 | Ti | 04:43 | 05:39 | 21:10 | 22:06 | 15:30:22 |
| 22 | On | 04:39 | 05:36 | 21:13 | 22:09 | 15:36:44 |
| 23 | To | 04:35 | 05:33 | 21:16 | 22:13 | 15:43:06 |
| 24 | Fr | 04:31 | 05:29 | 21:19 | 22:17 | 15:49:28 |
| 25 | Lö | 04:27 | 05:26 | 21:22 | 22:21 | 15:55:49 |
| 26 | Sö | 04:23 | 05:22 | 21:25 | 22:24 | 16:02:11 |
| 27 | Må | 04:19 | 05:19 | 21:28 | 22:28 | 16:08:33 |
| 28 | Ti | 04:14 | 05:16 | 21:31 | 22:32 | 16:14:54 |
| 29 | On | 04:10 | 05:12 | 21:34 | 22:36 | 16:21:16 |
| 30 | To | 04:06 | 05:09 | 21:37 | 22:40 | 16:27:35 |
| Land | Finland |
| Landskap | South Ostrobothnia |
| Kommun | Järviseutu |
| Befolkning | 2878 |
| Tidszon | Europe/Helsinki |
| Kordinater: | 63.36667° 23.48333° 63°22'0.012''N 23°28'59.988''E |
| GeoNames | 660065 |