| Gryning | 04:08 |
| Soluppgång | 05:10 |
| Solnedgång | 21:33 |
| Skymning | 22:35 |
| Dagslängd | 16h 22m 54s |
| Förändring sedan igår | 6m 12s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 05:10 | 21:33 | 16:22:54 | 0s |
| Imorgon | 05:07 | 21:36 | 16:29:06 | 6m 12s |
| Om en vecka | 04:48 | 21:54 | 17:06:03 | 43m 9s |
| Om två vecka | 04:26 | 22:15 | 17:48:17 | 1h 25m 23s |
| Om en månad | 03:44 | 23:00 | 19:16:03 | 2h 53m 9s |
| Om två månader | 03:23 | 23:33 | 20:10:16 | 3h 47m 22s |
| Om tre månader | 04:34 | 22:28 | 17:54:11 | 1h 31m 17s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 05:10 | 21:33 | 16:22:54 | 0s |
| Igår | 05:13 | 21:30 | 16:16:42 | -6m 12s |
| För en vecka sen | 05:33 | 21:12 | 15:39:20 | -43m 34s |
| För två veckor sen | 05:56 | 20:52 | 14:55:40 | -1h 27m 14s |
| För en månad sen | 06:51 | 20:07 | 13:16:02 | -3h 6m 52s |
| För två månader sen | 07:29 | 17:44 | 10:15:52 | -6h 7m 2s |
| För tre månader sen | 09:04 | 16:10 | 7:06:08 | -9h 16m 46s |
| Astronomisk gryning | 00:00 - 02:05 |
| Nautisk gryning | 02:05 - 04:08 |
| Borgerlig gryning | 04:08 - 05:10 |
| Dagsljus | 05:10 - 21:33 |
| Borgerlig skymning | 21:33 - 22:35 |
| Nautisk skymning | 22:35 - 00:38 |
| Astronomisk skymning | 00:38 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 16h 22m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 7h 37m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 00:00 - 02:05 | 2h 5m |
| – Nautisk gryning | 02:05 - 04:08 | 2h 3m |
| – Borgerlig gryning | 04:08 - 05:10 | 1h 1m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 04:08 - 04:34 | 25m |
| – Gyllene timmen | 04:34 - 06:19 | 1h 44m |
| Soluppgång | 05:10 | |
| Passerat meridianen | 13:22 | |
| Solnedgång | 21:33 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:25 - 22:09 | 1h 44m |
| – Blå timmen | 22:09 - 22:35 | 25m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:33 - 22:35 | 1h 1m |
| – Nautisk skymning | 22:35 - 00:38 | 2h 3m |
| – Astronomisk skymning | 00:38 - 00:00 | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 06:00 | 06:47 | 20:10 | 20:57 | 13:22:14 |
| 02 | To | 05:56 | 06:44 | 20:12 | 21:00 | 13:28:27 |
| 03 | Fr | 05:53 | 06:40 | 20:15 | 21:03 | 13:34:41 |
| 04 | Lö | 05:49 | 06:37 | 20:18 | 21:06 | 13:40:54 |
| 05 | Sö | 05:45 | 06:34 | 20:21 | 21:09 | 13:47:07 |
| 06 | Må | 05:42 | 06:30 | 20:24 | 21:12 | 13:53:20 |
| 07 | Ti | 05:38 | 06:27 | 20:26 | 21:15 | 13:59:34 |
| 08 | On | 05:34 | 06:23 | 20:29 | 21:19 | 14:05:47 |
| 09 | To | 05:31 | 06:20 | 20:32 | 21:22 | 14:12:01 |
| 10 | Fr | 05:27 | 06:17 | 20:35 | 21:25 | 14:18:15 |
| 11 | Lö | 05:23 | 06:13 | 20:38 | 21:28 | 14:24:28 |
| 12 | Sö | 05:19 | 06:10 | 20:41 | 21:31 | 14:30:43 |
| 13 | Må | 05:15 | 06:07 | 20:44 | 21:35 | 14:36:57 |
| 14 | Ti | 05:12 | 06:03 | 20:46 | 21:38 | 14:43:11 |
| 15 | On | 05:08 | 06:00 | 20:49 | 21:41 | 14:49:25 |
| 16 | To | 05:04 | 05:56 | 20:52 | 21:45 | 14:55:40 |
| 17 | Fr | 05:00 | 05:53 | 20:55 | 21:48 | 15:01:53 |
| 18 | Lö | 04:56 | 05:50 | 20:58 | 21:51 | 15:08:09 |
| 19 | Sö | 04:52 | 05:46 | 21:01 | 21:55 | 15:14:23 |
| 20 | Må | 04:49 | 05:43 | 21:04 | 21:58 | 15:20:38 |
| 21 | Ti | 04:45 | 05:40 | 21:07 | 22:02 | 15:26:51 |
| 22 | On | 04:41 | 05:36 | 21:10 | 22:05 | 15:33:06 |
| 23 | To | 04:37 | 05:33 | 21:12 | 22:09 | 15:39:20 |
| 24 | Fr | 04:33 | 05:30 | 21:15 | 22:12 | 15:45:34 |
| 25 | Lö | 04:29 | 05:26 | 21:18 | 22:16 | 15:51:48 |
| 26 | Sö | 04:25 | 05:23 | 21:21 | 22:20 | 15:58:01 |
| 27 | Må | 04:21 | 05:20 | 21:24 | 22:23 | 16:04:15 |
| 28 | Ti | 04:17 | 05:17 | 21:27 | 22:27 | 16:10:28 |
| 29 | On | 04:12 | 05:13 | 21:30 | 22:31 | 16:16:42 |
| 30 | To | 04:08 | 05:10 | 21:33 | 22:35 | 16:22:54 |
| Land | Finland |
| Landskap | South Ostrobothnia |
| Kommun | Järviseutu |
| Befolkning | 10308 |
| Tidszon | Europe/Helsinki |
| Kordinater: | 63.00027° 23.81586° 63°0'0.972''N 23°48'57.096''E |
| GeoNames | 11593510 |