| Gryning | 03:55 |
| Soluppgång | 04:53 |
| Solnedgång | 21:01 |
| Skymning | 21:58 |
| Dagslängd | 16h 8m 15s |
| Förändring sedan igår | 5m 47s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:53 | 21:01 | 16:08:15 | 0s |
| Imorgon | 04:50 | 21:04 | 16:14:02 | 5m 47s |
| Om en vecka | 04:32 | 21:20 | 16:48:15 | 40m 0s |
| Om två vecka | 04:12 | 21:39 | 17:26:59 | 1h 18m 44s |
| Om en månad | 03:34 | 22:20 | 18:45:22 | 2h 37m 7s |
| Om två månader | 03:17 | 22:49 | 19:31:32 | 3h 23m 17s |
| Om tre månader | 04:20 | 21:52 | 17:32:33 | 1h 24m 18s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:53 | 21:01 | 16:08:15 | 0s |
| Igår | 04:56 | 20:58 | 16:02:28 | -5m 47s |
| För en vecka sen | 05:14 | 20:42 | 15:27:33 | -40m 42s |
| För två veckor sen | 05:36 | 20:23 | 14:46:28 | -1h 21m 47s |
| För en månad sen | 06:28 | 19:40 | 13:12:13 | -2h 56m 2s |
| För två månader sen | 07:01 | 17:22 | 10:21:15 | -5h 47m 0s |
| För tre månader sen | 08:31 | 15:54 | 7:23:12 | -8h 45m 3s |
| Astronomisk gryning | 00:00 - 02:18 |
| Nautisk gryning | 02:18 - 03:55 |
| Borgerlig gryning | 03:55 - 04:53 |
| Dagsljus | 04:53 - 21:01 |
| Borgerlig skymning | 21:01 - 21:58 |
| Nautisk skymning | 21:58 - 23:35 |
| Astronomisk skymning | 23:35 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 16h 8m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 7h 51m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 00:00 - 02:18 | 2h 18m |
| – Nautisk gryning | 02:18 - 03:55 | 1h 37m |
| – Borgerlig gryning | 03:55 - 04:53 | 57m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:55 - 04:19 | 23m |
| – Gyllene timmen | 04:19 - 05:58 | 1h 38m |
| Soluppgång | 04:53 | |
| Passerat meridianen | 12:57 | |
| Solnedgång | 21:01 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 19:56 - 21:35 | 1h 38m |
| – Blå timmen | 21:35 - 21:58 | 23m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:01 - 21:58 | 57m |
| – Nautisk skymning | 21:58 - 23:35 | 1h 37m |
| – Astronomisk skymning | 23:35 - 00:00 | 24m |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 05:39 | 06:25 | 19:43 | 20:28 | 13:18:07 |
| 02 | To | 05:36 | 06:21 | 19:45 | 20:31 | 13:24:01 |
| 03 | Fr | 05:32 | 06:18 | 19:48 | 20:34 | 13:29:54 |
| 04 | Lö | 05:29 | 06:15 | 19:51 | 20:37 | 13:35:48 |
| 05 | Sö | 05:25 | 06:12 | 19:53 | 20:39 | 13:41:42 |
| 06 | Må | 05:22 | 06:08 | 19:56 | 20:42 | 13:47:35 |
| 07 | Ti | 05:18 | 06:05 | 19:59 | 20:45 | 13:53:29 |
| 08 | On | 05:15 | 06:02 | 20:01 | 20:48 | 13:59:23 |
| 09 | To | 05:11 | 05:59 | 20:04 | 20:51 | 14:05:16 |
| 10 | Fr | 05:08 | 05:55 | 20:07 | 20:54 | 14:11:09 |
| 11 | Lö | 05:04 | 05:52 | 20:09 | 20:57 | 14:17:03 |
| 12 | Sö | 05:01 | 05:49 | 20:12 | 21:00 | 14:22:57 |
| 13 | Må | 04:57 | 05:46 | 20:15 | 21:03 | 14:28:50 |
| 14 | Ti | 04:54 | 05:43 | 20:17 | 21:06 | 14:34:43 |
| 15 | On | 04:50 | 05:39 | 20:20 | 21:09 | 14:40:35 |
| 16 | To | 04:47 | 05:36 | 20:23 | 21:12 | 14:46:28 |
| 17 | Fr | 04:43 | 05:33 | 20:25 | 21:16 | 14:52:21 |
| 18 | Lö | 04:39 | 05:30 | 20:28 | 21:19 | 14:58:14 |
| 19 | Sö | 04:36 | 05:27 | 20:31 | 21:22 | 15:04:06 |
| 20 | Må | 04:32 | 05:24 | 20:34 | 21:25 | 15:09:58 |
| 21 | Ti | 04:29 | 05:20 | 20:36 | 21:28 | 15:15:49 |
| 22 | On | 04:25 | 05:17 | 20:39 | 21:31 | 15:21:41 |
| 23 | To | 04:21 | 05:14 | 20:42 | 21:35 | 15:27:33 |
| 24 | Fr | 04:18 | 05:11 | 20:45 | 21:38 | 15:33:23 |
| 25 | Lö | 04:14 | 05:08 | 20:47 | 21:41 | 15:39:13 |
| 26 | Sö | 04:10 | 05:05 | 20:50 | 21:45 | 15:45:03 |
| 27 | Må | 04:07 | 05:02 | 20:53 | 21:48 | 15:50:52 |
| 28 | Ti | 04:03 | 04:59 | 20:55 | 21:51 | 15:56:40 |
| 29 | On | 03:59 | 04:56 | 20:58 | 21:55 | 16:02:28 |
| 30 | To | 03:55 | 04:53 | 21:01 | 21:58 | 16:08:15 |