| Gryning | 04:00 |
| Soluppgång | 04:56 |
| Solnedgång | 21:02 |
| Skymning | 21:58 |
| Dagslängd | 16h 5m 35s |
| Förändring sedan igår | 5m 42s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:56 | 21:02 | 16:05:35 | 0s |
| Imorgon | 04:53 | 21:04 | 16:11:17 | 5m 42s |
| Om en vecka | 04:36 | 21:21 | 16:45:02 | 39m 27s |
| Om två vecka | 04:16 | 21:39 | 17:23:08 | 1h 17m 33s |
| Om en månad | 03:39 | 22:19 | 18:39:57 | 2h 34m 22s |
| Om två månader | 03:23 | 22:47 | 19:24:52 | 3h 19m 17s |
| Om tre månader | 04:24 | 21:52 | 17:28:36 | 1h 23m 1s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:56 | 21:02 | 16:05:35 | 0s |
| Igår | 04:59 | 20:59 | 15:59:53 | -5m 42s |
| För en vecka sen | 05:17 | 20:43 | 15:25:24 | -40m 11s |
| För två veckor sen | 05:39 | 20:24 | 14:44:48 | -1h 20m 47s |
| För en månad sen | 06:30 | 19:42 | 13:11:33 | -2h 54m 2s |
| För två månader sen | 07:03 | 17:25 | 10:22:17 | -5h 43m 18s |
| För tre månader sen | 08:31 | 15:58 | 7:26:21 | -8h 39m 14s |
| Astronomisk gryning | 00:00 - 02:26 |
| Nautisk gryning | 02:26 - 04:00 |
| Borgerlig gryning | 04:00 - 04:56 |
| Dagsljus | 04:56 - 21:02 |
| Borgerlig skymning | 21:02 - 21:58 |
| Nautisk skymning | 21:58 - 23:32 |
| Astronomisk skymning | 23:32 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 16h 5m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 7h 54m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 00:00 - 02:26 | 2h 26m |
| – Nautisk gryning | 02:26 - 04:00 | 1h 33m |
| – Borgerlig gryning | 04:00 - 04:56 | 56m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 04:00 - 04:23 | 23m |
| – Gyllene timmen | 04:23 - 06:01 | 1h 37m |
| Soluppgång | 04:56 | |
| Passerat meridianen | 12:59 | |
| Solnedgång | 21:02 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 19:57 - 21:35 | 1h 37m |
| – Blå timmen | 21:35 - 21:58 | 23m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:02 - 21:58 | 56m |
| – Nautisk skymning | 21:58 - 23:32 | 1h 33m |
| – Astronomisk skymning | 23:32 - 00:00 | 27m |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 05:42 | 06:27 | 19:44 | 20:29 | 13:17:23 |
| 02 | To | 05:39 | 06:24 | 19:47 | 20:32 | 13:23:13 |
| 03 | Fr | 05:35 | 06:21 | 19:50 | 20:35 | 13:29:03 |
| 04 | Lö | 05:32 | 06:17 | 19:52 | 20:38 | 13:34:54 |
| 05 | Sö | 05:28 | 06:14 | 19:55 | 20:41 | 13:40:43 |
| 06 | Må | 05:25 | 06:11 | 19:57 | 20:43 | 13:46:33 |
| 07 | Ti | 05:21 | 06:08 | 20:00 | 20:46 | 13:52:23 |
| 08 | On | 05:18 | 06:05 | 20:03 | 20:49 | 13:58:13 |
| 09 | To | 05:15 | 06:01 | 20:05 | 20:52 | 14:04:03 |
| 10 | Fr | 05:11 | 05:58 | 20:08 | 20:55 | 14:09:53 |
| 11 | Lö | 05:08 | 05:55 | 20:11 | 20:58 | 14:15:42 |
| 12 | Sö | 05:04 | 05:52 | 20:13 | 21:01 | 14:21:32 |
| 13 | Må | 05:01 | 05:49 | 20:16 | 21:04 | 14:27:21 |
| 14 | Ti | 04:57 | 05:45 | 20:19 | 21:07 | 14:33:11 |
| 15 | On | 04:54 | 05:42 | 20:21 | 21:10 | 14:38:59 |
| 16 | To | 04:50 | 05:39 | 20:24 | 21:13 | 14:44:48 |
| 17 | Fr | 04:46 | 05:36 | 20:27 | 21:16 | 14:50:37 |
| 18 | Lö | 04:43 | 05:33 | 20:29 | 21:19 | 14:56:25 |
| 19 | Sö | 04:39 | 05:30 | 20:32 | 21:22 | 15:02:14 |
| 20 | Må | 04:36 | 05:27 | 20:35 | 21:26 | 15:08:02 |
| 21 | Ti | 04:32 | 05:24 | 20:37 | 21:29 | 15:13:49 |
| 22 | On | 04:29 | 05:20 | 20:40 | 21:32 | 15:19:36 |
| 23 | To | 04:25 | 05:17 | 20:43 | 21:35 | 15:25:24 |
| 24 | Fr | 04:21 | 05:14 | 20:45 | 21:38 | 15:31:10 |
| 25 | Lö | 04:18 | 05:11 | 20:48 | 21:42 | 15:36:56 |
| 26 | Sö | 04:14 | 05:08 | 20:51 | 21:45 | 15:42:41 |
| 27 | Må | 04:11 | 05:05 | 20:54 | 21:48 | 15:48:25 |
| 28 | Ti | 04:07 | 05:02 | 20:56 | 21:51 | 15:54:10 |
| 29 | On | 04:03 | 04:59 | 20:59 | 21:55 | 15:59:53 |
| 30 | To | 04:00 | 04:56 | 21:02 | 21:58 | 16:05:35 |