| Gryning | 03:58 |
| Soluppgång | 04:55 |
| Solnedgång | 21:01 |
| Skymning | 21:58 |
| Dagslängd | 16h 6m 42s |
| Förändring sedan igår | 5m 44s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:55 | 21:01 | 16:06:42 | 0s |
| Imorgon | 04:52 | 21:04 | 16:12:26 | 5m 44s |
| Om en vecka | 04:34 | 21:20 | 16:46:23 | 39m 41s |
| Om två vecka | 04:14 | 21:39 | 17:24:46 | 1h 18m 4s |
| Om en månad | 03:37 | 22:19 | 18:42:13 | 2h 35m 31s |
| Om två månader | 03:20 | 22:48 | 19:27:39 | 3h 20m 57s |
| Om tre månader | 04:22 | 21:52 | 17:30:15 | 1h 23m 33s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:55 | 21:01 | 16:06:42 | 0s |
| Igår | 04:58 | 20:58 | 16:00:58 | -5m 44s |
| För en vecka sen | 05:16 | 20:42 | 15:26:18 | -40m 24s |
| För två veckor sen | 05:38 | 20:23 | 14:45:30 | -1h 21m 12s |
| För en månad sen | 06:29 | 19:41 | 13:11:50 | -2h 54m 52s |
| För två månader sen | 07:02 | 17:24 | 10:21:51 | -5h 44m 51s |
| För tre månader sen | 08:31 | 15:56 | 7:25:02 | -8h 41m 40s |
| Astronomisk gryning | 00:00 - 02:22 |
| Nautisk gryning | 02:22 - 03:58 |
| Borgerlig gryning | 03:58 - 04:55 |
| Dagsljus | 04:55 - 21:01 |
| Borgerlig skymning | 21:01 - 21:58 |
| Nautisk skymning | 21:58 - 23:33 |
| Astronomisk skymning | 23:33 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 16h 6m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 7h 53m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 00:00 - 02:22 | 2h 22m |
| – Nautisk gryning | 02:22 - 03:58 | 1h 35m |
| – Borgerlig gryning | 03:58 - 04:55 | 56m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:58 - 04:21 | 23m |
| – Gyllene timmen | 04:21 - 05:59 | 1h 38m |
| Soluppgång | 04:55 | |
| Passerat meridianen | 12:58 | |
| Solnedgång | 21:01 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 19:56 - 21:35 | 1h 38m |
| – Blå timmen | 21:35 - 21:58 | 23m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:01 - 21:58 | 56m |
| – Nautisk skymning | 21:58 - 23:33 | 1h 35m |
| – Astronomisk skymning | 23:33 - 00:00 | 26m |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 05:41 | 06:26 | 19:44 | 20:29 | 13:17:42 |
| 02 | To | 05:37 | 06:23 | 19:46 | 20:31 | 13:23:33 |
| 03 | Fr | 05:34 | 06:19 | 19:49 | 20:34 | 13:29:25 |
| 04 | Lö | 05:30 | 06:16 | 19:51 | 20:37 | 13:35:16 |
| 05 | Sö | 05:27 | 06:13 | 19:54 | 20:40 | 13:41:08 |
| 06 | Må | 05:24 | 06:10 | 19:57 | 20:43 | 13:46:59 |
| 07 | Ti | 05:20 | 06:07 | 19:59 | 20:46 | 13:52:51 |
| 08 | On | 05:17 | 06:03 | 20:02 | 20:49 | 13:58:42 |
| 09 | To | 05:13 | 06:00 | 20:05 | 20:52 | 14:04:34 |
| 10 | Fr | 05:10 | 05:57 | 20:07 | 20:55 | 14:10:25 |
| 11 | Lö | 05:06 | 05:54 | 20:10 | 20:58 | 14:16:16 |
| 12 | Sö | 05:03 | 05:51 | 20:13 | 21:01 | 14:22:07 |
| 13 | Må | 04:59 | 05:47 | 20:15 | 21:04 | 14:27:58 |
| 14 | Ti | 04:56 | 05:44 | 20:18 | 21:07 | 14:33:49 |
| 15 | On | 04:52 | 05:41 | 20:21 | 21:10 | 14:39:40 |
| 16 | To | 04:48 | 05:38 | 20:23 | 21:13 | 14:45:30 |
| 17 | Fr | 04:45 | 05:35 | 20:26 | 21:16 | 14:51:21 |
| 18 | Lö | 04:41 | 05:31 | 20:29 | 21:19 | 14:57:11 |
| 19 | Sö | 04:38 | 05:28 | 20:31 | 21:22 | 15:03:01 |
| 20 | Må | 04:34 | 05:25 | 20:34 | 21:25 | 15:08:50 |
| 21 | Ti | 04:31 | 05:22 | 20:37 | 21:28 | 15:14:40 |
| 22 | On | 04:27 | 05:19 | 20:39 | 21:32 | 15:20:29 |
| 23 | To | 04:23 | 05:16 | 20:42 | 21:35 | 15:26:18 |
| 24 | Fr | 04:20 | 05:13 | 20:45 | 21:38 | 15:32:06 |
| 25 | Lö | 04:16 | 05:10 | 20:48 | 21:41 | 15:37:54 |
| 26 | Sö | 04:12 | 05:07 | 20:50 | 21:45 | 15:43:41 |
| 27 | Må | 04:09 | 05:04 | 20:53 | 21:48 | 15:49:27 |
| 28 | Ti | 04:05 | 05:01 | 20:56 | 21:51 | 15:55:13 |
| 29 | On | 04:01 | 04:58 | 20:58 | 21:55 | 16:00:58 |
| 30 | To | 03:58 | 04:55 | 21:01 | 21:58 | 16:06:42 |