| Gryning | 03:09 |
| Soluppgång | 04:16 |
| Solnedgång | 20:56 |
| Skymning | 22:02 |
| Dagslängd | 16h 40m 20s |
| Förändring sedan igår | 6m 32s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:16 | 20:56 | 16:40:20 | 0s |
| Imorgon | 04:12 | 20:59 | 16:46:52 | 6m 32s |
| Om en vecka | 03:52 | 21:18 | 17:25:54 | 45m 34s |
| Om två vecka | 03:29 | 21:40 | 18:10:50 | 1h 30m 30s |
| Om en månad | 02:43 | 22:29 | 19:45:48 | 3h 5m 28s |
| Om två månader | 02:22 | 23:02 | 20:40:11 | 3h 59m 51s |
| Om tre månader | 03:43 | 21:47 | 18:04:24 | 1h 24m 4s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:16 | 20:56 | 16:40:20 | 0s |
| Igår | 04:19 | 20:53 | 16:33:48 | -6m 32s |
| För en vecka sen | 04:40 | 20:34 | 15:54:35 | -45m 45s |
| För två veckor sen | 05:04 | 20:13 | 15:08:56 | -1h 31m 24s |
| För en månad sen | 06:00 | 19:25 | 13:25:15 | -3h 15m 5s |
| För två månader sen | 06:41 | 17:00 | 10:18:23 | -6h 21m 57s |
| För tre månader sen | 08:22 | 15:21 | 6:59:29 | -9h 40m 51s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 03:09 |
| Borgerlig gryning | 03:09 - 04:16 |
| Dagsljus | 04:16 - 20:56 |
| Borgerlig skymning | 20:56 - 22:02 |
| Nautisk skymning | 22:02 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 16h 40m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 7h 19m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 03:09 | 3h 9m |
| – Borgerlig gryning | 03:09 - 04:16 | 1h 6m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:09 - 03:37 | 28m |
| – Gyllene timmen | 03:37 - 05:27 | 1h 50m |
| Soluppgång | 04:16 | |
| Passerat meridianen | 12:36 | |
| Solnedgång | 20:56 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 19:44 - 21:34 | 1h 50m |
| – Blå timmen | 21:34 - 22:02 | 28m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 20:56 - 22:02 | 1h 6m |
| – Nautisk skymning | 22:02 - 00:00 | 1h 57m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 05:11 | 06:00 | 19:25 | 20:14 | 13:25:15 |
| 02 | To | 05:07 | 05:56 | 19:28 | 20:17 | 13:31:42 |
| 03 | Fr | 05:04 | 05:53 | 19:31 | 20:21 | 13:38:10 |
| 04 | Lö | 05:00 | 05:49 | 19:34 | 20:24 | 13:44:37 |
| 05 | Sö | 04:56 | 05:46 | 19:37 | 20:27 | 13:51:05 |
| 06 | Må | 04:52 | 05:42 | 19:40 | 20:30 | 13:57:33 |
| 07 | Ti | 04:48 | 05:39 | 19:43 | 20:34 | 14:04:01 |
| 08 | On | 04:44 | 05:35 | 19:46 | 20:37 | 14:10:29 |
| 09 | To | 04:40 | 05:32 | 19:49 | 20:40 | 14:16:58 |
| 10 | Fr | 04:37 | 05:28 | 19:52 | 20:44 | 14:23:27 |
| 11 | Lö | 04:33 | 05:25 | 19:55 | 20:47 | 14:29:56 |
| 12 | Sö | 04:29 | 05:21 | 19:58 | 20:50 | 14:36:25 |
| 13 | Må | 04:25 | 05:18 | 20:01 | 20:54 | 14:42:54 |
| 14 | Ti | 04:21 | 05:14 | 20:04 | 20:57 | 14:49:25 |
| 15 | On | 04:17 | 05:11 | 20:07 | 21:01 | 14:55:55 |
| 16 | To | 04:13 | 05:07 | 20:10 | 21:04 | 15:02:25 |
| 17 | Fr | 04:09 | 05:04 | 20:13 | 21:08 | 15:08:56 |
| 18 | Lö | 04:05 | 05:00 | 20:16 | 21:11 | 15:15:26 |
| 19 | Sö | 04:01 | 04:57 | 20:19 | 21:15 | 15:21:57 |
| 20 | Må | 03:56 | 04:53 | 20:22 | 21:19 | 15:28:29 |
| 21 | Ti | 03:52 | 04:50 | 20:25 | 21:22 | 15:35:00 |
| 22 | On | 03:48 | 04:46 | 20:28 | 21:26 | 15:41:31 |
| 23 | To | 03:44 | 04:43 | 20:31 | 21:30 | 15:48:03 |
| 24 | Fr | 03:40 | 04:40 | 20:34 | 21:34 | 15:54:35 |
| 25 | Lö | 03:35 | 04:36 | 20:37 | 21:38 | 16:01:07 |
| 26 | Sö | 03:31 | 04:33 | 20:40 | 21:42 | 16:07:40 |
| 27 | Må | 03:27 | 04:29 | 20:43 | 21:46 | 16:14:12 |
| 28 | Ti | 03:22 | 04:26 | 20:46 | 21:50 | 16:20:43 |
| 29 | On | 03:18 | 04:22 | 20:50 | 21:54 | 16:27:15 |
| 30 | To | 03:13 | 04:19 | 20:53 | 21:58 | 16:33:48 |
| Land | Sverige |
| Län | Västerbotten |
| Kommun | Umeå kommun |
| Befolkning | 83249 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 63.82842° 20.25972° 63°49'42.312''N 20°15'34.992''E |
| GeoNames | 602150 |