| Gryning | 03:23 |
| Soluppgång | 04:27 |
| Solnedgång | 20:48 |
| Skymning | 21:51 |
| Dagslängd | 16h 21m 2s |
| Förändring sedan igår | 6m 33s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:27 | 20:48 | 16:21:02 | 0s |
| Imorgon | 04:24 | 20:51 | 16:27:34 | 6m 32s |
| Om en vecka | 04:03 | 21:10 | 17:06:47 | 45m 45s |
| Om två vecka | 03:40 | 21:32 | 17:52:09 | 1h 31m 7s |
| Om en månad | 02:52 | 22:22 | 19:30:08 | 3h 9m 6s |
| Om två månader | 02:19 | 23:07 | 20:48:33 | 4h 27m 31s |
| Om tre månader | 03:34 | 21:58 | 18:23:42 | 2h 2m 40s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:27 | 20:48 | 16:21:02 | 0s |
| Igår | 04:30 | 20:45 | 16:14:29 | -6m 33s |
| För en vecka sen | 04:51 | 20:26 | 15:35:14 | -45m 48s |
| För två veckor sen | 05:16 | 20:05 | 14:49:36 | -1h 31m 26s |
| För en månad sen | 05:12 | 18:18 | 13:05:58 | -3h 15m 4s |
| För två månader sen | 06:53 | 16:52 | 9:58:52 | -6h 22m 10s |
| För tre månader sen | 08:32 | 15:13 | 6:40:41 | -9h 40m 21s |
| Astronomisk gryning | 00:00 - 01:09 |
| Nautisk gryning | 01:09 - 03:23 |
| Borgerlig gryning | 03:23 - 04:27 |
| Dagsljus | 04:27 - 20:48 |
| Borgerlig skymning | 20:48 - 21:51 |
| Nautisk skymning | 21:51 - 00:06 |
| Astronomisk skymning | 00:06 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 16h 21m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 7h 38m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 00:00 - 01:09 | 1h 9m |
| – Nautisk gryning | 01:09 - 03:23 | 2h 14m |
| – Borgerlig gryning | 03:23 - 04:27 | 1h 3m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:23 - 03:50 | 26m |
| – Gyllene timmen | 03:50 - 05:37 | 1h 47m |
| Soluppgång | 04:27 | |
| Passerat meridianen | 12:37 | |
| Solnedgång | 20:48 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 19:38 - 21:25 | 1h 47m |
| – Blå timmen | 21:25 - 21:51 | 26m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 20:48 - 21:51 | 1h 3m |
| – Nautisk skymning | 21:51 - 00:06 | 2h 14m |
| – Astronomisk skymning | 00:06 - 00:00 | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 05:12 | 06:01 | 19:27 | 20:16 | 13:25:20 |
| 02 | To | 05:09 | 05:58 | 19:30 | 20:19 | 13:31:48 |
| 03 | Fr | 05:05 | 05:54 | 19:32 | 20:22 | 13:38:16 |
| 04 | Lö | 05:01 | 05:51 | 19:35 | 20:25 | 13:44:44 |
| 05 | Sö | 04:57 | 05:47 | 19:38 | 20:28 | 13:51:12 |
| 06 | Må | 04:53 | 05:44 | 19:41 | 20:32 | 13:57:40 |
| 07 | Ti | 04:49 | 05:40 | 19:44 | 20:35 | 14:04:09 |
| 08 | On | 04:46 | 05:37 | 19:47 | 20:38 | 14:10:38 |
| 09 | To | 04:42 | 05:33 | 19:50 | 20:42 | 14:17:07 |
| 10 | Fr | 04:38 | 05:30 | 19:53 | 20:45 | 14:23:36 |
| 11 | Lö | 04:34 | 05:26 | 19:56 | 20:48 | 14:30:06 |
| 12 | Sö | 04:30 | 05:23 | 19:59 | 20:52 | 14:36:36 |
| 13 | Må | 04:26 | 05:19 | 20:02 | 20:55 | 14:43:05 |
| 14 | Ti | 04:22 | 05:16 | 20:05 | 20:59 | 14:49:36 |
| 15 | On | 04:18 | 05:12 | 20:08 | 21:02 | 14:56:06 |
| 16 | To | 04:14 | 05:09 | 20:11 | 21:06 | 15:02:37 |
| 17 | Fr | 04:10 | 05:05 | 20:14 | 21:09 | 15:09:08 |
| 18 | Lö | 04:06 | 05:02 | 20:17 | 21:13 | 15:15:39 |
| 19 | Sö | 04:02 | 04:58 | 20:20 | 21:17 | 15:22:11 |
| 20 | Må | 03:58 | 04:55 | 20:23 | 21:20 | 15:28:43 |
| 21 | Ti | 03:53 | 04:51 | 20:26 | 21:24 | 15:35:14 |
| 22 | On | 03:49 | 04:48 | 20:29 | 21:28 | 15:41:47 |
| 23 | To | 03:45 | 04:44 | 20:32 | 21:32 | 15:48:20 |
| 24 | Fr | 03:41 | 04:41 | 20:36 | 21:35 | 15:54:51 |
| 25 | Lö | 03:36 | 04:37 | 20:39 | 21:39 | 16:01:24 |
| 26 | Sö | 03:32 | 04:34 | 20:42 | 21:43 | 16:07:57 |
| 27 | Må | 03:28 | 04:30 | 20:45 | 21:47 | 16:14:29 |
| 28 | Ti | 03:23 | 04:27 | 20:48 | 21:51 | 16:21:02 |
| 29 | On | 03:19 | 04:24 | 20:51 | 21:56 | 16:27:34 |
| 30 | To | 03:15 | 04:20 | 20:54 | 22:00 | 16:34:07 |
| Land | Sverige |
| Län | Västerbotten |
| Kommun | Umeå kommun |
| Befolkning | 241 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 63.85174° 19.92887° 63°51'6.264''N 19°55'43.932''E |
| GeoNames | 2685053 |