| Gryning | 03:48 |
| Soluppgång | 04:46 |
| Solnedgång | 21:36 |
| Skymning | 22:35 |
| Dagslängd | 16h 50m 24s |
| Förändring sedan igår | 4m 28s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:46 | 21:36 | 16:50:24 | 0s |
| Imorgon | 04:44 | 21:39 | 16:54:48 | 4m 24s |
| Om en vecka | 04:31 | 21:51 | 17:19:56 | 29m 32s |
| Om två vecka | 04:19 | 22:05 | 17:45:48 | 55m 24s |
| Om en månad | 04:02 | 22:28 | 18:25:27 | 1h 35m 3s |
| Om två månader | 04:26 | 22:15 | 17:48:31 | 58m 7s |
| Om tre månader | 05:32 | 21:07 | 15:34:53 | -1h 15m 31s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:46 | 21:36 | 16:50:24 | 0s |
| Igår | 04:48 | 21:34 | 16:45:56 | -4m 28s |
| För en vecka sen | 05:02 | 21:21 | 16:18:15 | -32m 9s |
| För två veckor sen | 05:20 | 21:04 | 15:44:19 | -1h 6m 5s |
| För en månad sen | 06:04 | 20:27 | 14:23:05 | -2h 27m 19s |
| För två månader sen | 06:34 | 18:14 | 11:40:58 | -5h 9m 26s |
| För tre månader sen | 07:51 | 17:07 | 9:15:23 | -7h 35m 1s |
| Astronomisk gryning | 00:00 - 01:48 |
| Nautisk gryning | 01:48 - 03:48 |
| Borgerlig gryning | 03:48 - 04:46 |
| Dagsljus | 04:46 - 21:36 |
| Borgerlig skymning | 21:36 - 22:35 |
| Nautisk skymning | 22:35 - 00:34 |
| Astronomisk skymning | 00:34 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 16h 50m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 7h 9m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 00:00 - 01:48 | 1h 48m |
| – Nautisk gryning | 01:48 - 03:48 | 1h 59m |
| – Borgerlig gryning | 03:48 - 04:46 | 58m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:48 - 04:12 | 24m |
| – Gyllene timmen | 04:12 - 05:50 | 1h 37m |
| Soluppgång | 04:46 | |
| Passerat meridianen | 13:11 | |
| Solnedgång | 21:36 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:33 - 22:10 | 1h 37m |
| – Blå timmen | 22:10 - 22:35 | 24m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:36 - 22:35 | 58m |
| – Nautisk skymning | 22:35 - 00:34 | 1h 59m |
| – Astronomisk skymning | 00:34 - 00:00 | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:30 | 05:20 | 21:04 | 21:54 | 15:44:19 |
| 02 | Lö | 04:27 | 05:17 | 21:07 | 21:57 | 15:49:14 |
| 03 | Sö | 04:24 | 05:15 | 21:09 | 22:00 | 15:54:09 |
| 04 | Må | 04:21 | 05:12 | 21:11 | 22:03 | 15:59:02 |
| 05 | Ti | 04:18 | 05:10 | 21:14 | 22:06 | 16:03:52 |
| 06 | On | 04:15 | 05:07 | 21:16 | 22:08 | 16:08:42 |
| 07 | To | 04:12 | 05:05 | 21:18 | 22:11 | 16:13:29 |
| 08 | Fr | 04:09 | 05:02 | 21:21 | 22:14 | 16:18:15 |
| 09 | Lö | 04:06 | 05:00 | 21:23 | 22:17 | 16:22:58 |
| 10 | Sö | 04:03 | 04:57 | 21:25 | 22:20 | 16:27:38 |
| 11 | Må | 04:00 | 04:55 | 21:27 | 22:23 | 16:32:17 |
| 12 | Ti | 03:57 | 04:53 | 21:30 | 22:26 | 16:36:53 |
| 13 | On | 03:54 | 04:50 | 21:32 | 22:29 | 16:41:26 |
| 14 | To | 03:51 | 04:48 | 21:34 | 22:32 | 16:45:56 |
| 15 | Fr | 03:48 | 04:46 | 21:36 | 22:35 | 16:50:24 |
| 16 | Lö | 03:45 | 04:44 | 21:39 | 22:38 | 16:54:48 |
| 17 | Sö | 03:42 | 04:42 | 21:41 | 22:40 | 16:59:09 |
| 18 | Må | 03:39 | 04:40 | 21:43 | 22:43 | 17:03:26 |
| 19 | Ti | 03:36 | 04:37 | 21:45 | 22:46 | 17:07:39 |
| 20 | On | 03:33 | 04:35 | 21:47 | 22:49 | 17:11:50 |
| 21 | To | 03:31 | 04:33 | 21:49 | 22:52 | 17:15:55 |
| 22 | Fr | 03:28 | 04:31 | 21:51 | 22:55 | 17:19:56 |
| 23 | Lö | 03:25 | 04:30 | 21:53 | 22:58 | 17:23:53 |
| 24 | Sö | 03:22 | 04:28 | 21:55 | 23:01 | 17:27:45 |
| 25 | Må | 03:20 | 04:26 | 21:57 | 23:04 | 17:31:32 |
| 26 | Ti | 03:17 | 04:24 | 21:59 | 23:06 | 17:35:15 |
| 27 | On | 03:14 | 04:22 | 22:01 | 23:09 | 17:38:52 |
| 28 | To | 03:12 | 04:21 | 22:03 | 23:12 | 17:42:22 |
| 29 | Fr | 03:09 | 04:19 | 22:05 | 23:15 | 17:45:48 |
| 30 | Lö | 03:07 | 04:18 | 22:07 | 23:18 | 17:49:07 |
| 31 | Sö | 03:05 | 04:16 | 22:09 | 23:20 | 17:52:21 |
| Land | Sverige |
| Län | Västra Götaland |
| Kommun | Strömstads kommun |
| Befolkning | 7176 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 58.93945° 11.1712° 58°56'22.02''N 11°10'16.32''E |
| GeoNames | 2671224 |