| Gryning | 04:39 |
| Soluppgång | 05:27 |
| Solnedgång | 20:55 |
| Skymning | 21:43 |
| Dagslängd | 15h 27m 27s |
| Förändring sedan igår | 4m 57s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 05:27 | 20:55 | 15:27:27 | 0s |
| Imorgon | 05:25 | 20:57 | 15:32:24 | 4m 57s |
| Om en vecka | 05:10 | 21:11 | 16:01:34 | 34m 7s |
| Om två vecka | 04:53 | 21:27 | 16:34:10 | 1h 6m 43s |
| Om en månad | 04:21 | 22:00 | 17:38:44 | 2h 11m 17s |
| Om två månader | 04:06 | 22:28 | 18:21:50 | 2h 54m 23s |
| Om tre månader | 04:52 | 21:48 | 16:55:45 | 1h 28m 18s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 05:27 | 20:55 | 15:27:27 | 0s |
| Igår | 05:30 | 20:53 | 15:22:30 | -4m 57s |
| För en vecka sen | 05:46 | 20:39 | 14:52:23 | -35m 4s |
| För två veckor sen | 06:06 | 20:22 | 14:16:41 | -1h 10m 46s |
| För en månad sen | 05:52 | 18:46 | 12:54:00 | -2h 33m 27s |
| För två månader sen | 07:15 | 17:38 | 10:23:17 | -5h 4m 10s |
| För tre månader sen | 08:31 | 16:22 | 7:51:04 | -7h 36m 23s |
| Astronomisk gryning | 00:00 - 03:31 |
| Nautisk gryning | 03:31 - 04:39 |
| Borgerlig gryning | 04:39 - 05:27 |
| Dagsljus | 05:27 - 20:55 |
| Borgerlig skymning | 20:55 - 21:43 |
| Nautisk skymning | 21:43 - 22:52 |
| Astronomisk skymning | 22:52 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 15h 27m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 8h 32m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 00:00 - 03:31 | 3h 31m |
| – Nautisk gryning | 03:31 - 04:39 | 1h 8m |
| – Borgerlig gryning | 04:39 - 05:27 | 48m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 04:39 - 04:59 | 19m |
| – Gyllene timmen | 04:59 - 06:25 | 1h 26m |
| Soluppgång | 05:27 | |
| Passerat meridianen | 13:11 | |
| Solnedgång | 20:55 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 19:57 - 21:24 | 1h 26m |
| – Blå timmen | 21:24 - 21:43 | 19m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 20:55 - 21:43 | 48m |
| – Nautisk skymning | 21:43 - 22:52 | 1h 8m |
| – Astronomisk skymning | 22:52 - 00:00 | 1h 7m |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 06:02 | 06:43 | 19:53 | 20:33 | 13:09:35 |
| 02 | To | 05:59 | 06:40 | 19:55 | 20:36 | 13:14:45 |
| 03 | Fr | 05:56 | 06:37 | 19:57 | 20:38 | 13:19:56 |
| 04 | Lö | 05:53 | 06:34 | 19:59 | 20:41 | 13:25:08 |
| 05 | Sö | 05:50 | 06:31 | 20:02 | 20:43 | 13:30:18 |
| 06 | Må | 05:47 | 06:29 | 20:04 | 20:46 | 13:35:29 |
| 07 | Ti | 05:44 | 06:26 | 20:06 | 20:48 | 13:40:39 |
| 08 | On | 05:41 | 06:23 | 20:09 | 20:51 | 13:45:49 |
| 09 | To | 05:38 | 06:20 | 20:11 | 20:53 | 13:50:58 |
| 10 | Fr | 05:35 | 06:17 | 20:13 | 20:56 | 13:56:07 |
| 11 | Lö | 05:31 | 06:14 | 20:16 | 20:58 | 14:01:17 |
| 12 | Sö | 05:28 | 06:11 | 20:18 | 21:01 | 14:06:25 |
| 13 | Må | 05:25 | 06:09 | 20:20 | 21:03 | 14:11:34 |
| 14 | Ti | 05:22 | 06:06 | 20:22 | 21:06 | 14:16:41 |
| 15 | On | 05:19 | 06:03 | 20:25 | 21:09 | 14:21:49 |
| 16 | To | 05:16 | 06:00 | 20:27 | 21:11 | 14:26:56 |
| 17 | Fr | 05:13 | 05:57 | 20:29 | 21:14 | 14:32:02 |
| 18 | Lö | 05:10 | 05:55 | 20:32 | 21:16 | 14:37:08 |
| 19 | Sö | 05:07 | 05:52 | 20:34 | 21:19 | 14:42:13 |
| 20 | Må | 05:04 | 05:49 | 20:36 | 21:22 | 14:47:19 |
| 21 | Ti | 05:01 | 05:46 | 20:39 | 21:24 | 14:52:23 |
| 22 | On | 04:58 | 05:44 | 20:41 | 21:27 | 14:57:26 |
| 23 | To | 04:55 | 05:41 | 20:43 | 21:30 | 15:02:29 |
| 24 | Fr | 04:52 | 05:38 | 20:46 | 21:32 | 15:07:30 |
| 25 | Lö | 04:48 | 05:35 | 20:48 | 21:35 | 15:12:31 |
| 26 | Sö | 04:45 | 05:33 | 20:50 | 21:38 | 15:17:30 |
| 27 | Må | 04:42 | 05:30 | 20:53 | 21:40 | 15:22:30 |
| 28 | Ti | 04:39 | 05:27 | 20:55 | 21:43 | 15:27:27 |
| 29 | On | 04:36 | 05:25 | 20:57 | 21:46 | 15:32:24 |
| 30 | To | 04:33 | 05:22 | 21:00 | 21:49 | 15:37:19 |
| Land | Sverige |
| Län | Västra Götaland |
| Kommun | Tanums kommun |
| Befolkning | 557 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 58.71667° 11.48333° 58°43'0.012''N 11°28'59.988''E |
| GeoNames | 2687383 |