| Gryning | 02:36 |
| Soluppgång | 03:54 |
| Solnedgång | 20:51 |
| Skymning | 22:09 |
| Dagslängd | 16h 57m 37s |
| Förändring sedan igår | 7m 46s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:54 | 20:51 | 16:57:37 | 0s |
| Imorgon | 03:50 | 20:55 | 17:05:24 | 7m 47s |
| Om en vecka | 03:25 | 21:18 | 17:52:46 | 55m 9s |
| Om två vecka | 02:56 | 21:46 | 18:49:42 | 1h 52m 5s |
| Om en månad | 01:46 | 22:58 | 21:11:20 | 4h 13m 43s |
| Om två månader | Polardag | 24:00:00 | - | |
| Om tre månader | 02:46 | 22:17 | 19:31:38 | 2h 34m 1s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:54 | 20:51 | 16:57:37 | 0s |
| Igår | 03:58 | 20:48 | 16:49:51 | -7m 46s |
| För en vecka sen | 04:22 | 20:26 | 16:03:52 | -53m 45s |
| För två veckor sen | 04:50 | 20:01 | 15:11:14 | -1h 46m 23s |
| För en månad sen | 04:53 | 18:07 | 13:13:44 | -3h 43m 53s |
| För två månader sen | 06:46 | 16:29 | 9:43:04 | -7h 14m 33s |
| För tre månader sen | 08:42 | 14:33 | 5:50:33 | -11h 7m 4s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:36 |
| Borgerlig gryning | 02:36 - 03:54 |
| Dagsljus | 03:54 - 20:51 |
| Borgerlig skymning | 20:51 - 22:09 |
| Nautisk skymning | 22:09 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 16h 57m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 7h 2m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:36 | 2h 36m |
| – Borgerlig gryning | 02:36 - 03:54 | 1h 17m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:36 - 03:10 | 33m |
| – Gyllene timmen | 03:10 - 05:13 | 2h 3m |
| Soluppgång | 03:54 | |
| Passerat meridianen | 12:23 | |
| Solnedgång | 20:51 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 19:32 - 21:36 | 2h 3m |
| – Blå timmen | 21:36 - 22:09 | 33m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 20:51 - 22:09 | 1h 17m |
| – Nautisk skymning | 22:09 - 00:00 | 1h 50m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 04:47 | 05:41 | 19:17 | 20:11 | 13:35:34 |
| 02 | To | 04:43 | 05:37 | 19:20 | 20:15 | 13:42:50 |
| 03 | Fr | 04:38 | 05:33 | 19:24 | 20:19 | 13:50:09 |
| 04 | Lö | 04:34 | 05:29 | 19:27 | 20:22 | 13:57:27 |
| 05 | Sö | 04:29 | 05:25 | 19:30 | 20:26 | 14:04:46 |
| 06 | Må | 04:25 | 05:22 | 19:34 | 20:30 | 14:12:06 |
| 07 | Ti | 04:21 | 05:18 | 19:37 | 20:34 | 14:19:26 |
| 08 | On | 04:16 | 05:14 | 19:40 | 20:38 | 14:26:48 |
| 09 | To | 04:12 | 05:10 | 19:44 | 20:42 | 14:34:09 |
| 10 | Fr | 04:07 | 05:06 | 19:47 | 20:46 | 14:41:32 |
| 11 | Lö | 04:03 | 05:02 | 19:51 | 20:50 | 14:48:56 |
| 12 | Sö | 03:58 | 04:58 | 19:54 | 20:54 | 14:56:22 |
| 13 | Må | 03:53 | 04:54 | 19:58 | 20:58 | 15:03:47 |
| 14 | Ti | 03:49 | 04:50 | 20:01 | 21:02 | 15:11:14 |
| 15 | On | 03:44 | 04:46 | 20:05 | 21:06 | 15:18:41 |
| 16 | To | 03:39 | 04:42 | 20:08 | 21:11 | 15:26:09 |
| 17 | Fr | 03:34 | 04:38 | 20:12 | 21:15 | 15:33:40 |
| 18 | Lö | 03:29 | 04:34 | 20:15 | 21:20 | 15:41:11 |
| 19 | Sö | 03:24 | 04:30 | 20:19 | 21:24 | 15:48:44 |
| 20 | Må | 03:19 | 04:26 | 20:22 | 21:29 | 15:56:17 |
| 21 | Ti | 03:14 | 04:22 | 20:26 | 21:33 | 16:03:52 |
| 22 | On | 03:09 | 04:18 | 20:29 | 21:38 | 16:11:28 |
| 23 | To | 03:04 | 04:14 | 20:33 | 21:43 | 16:19:06 |
| 24 | Fr | 02:58 | 04:10 | 20:37 | 21:48 | 16:26:45 |
| 25 | Lö | 02:53 | 04:06 | 20:40 | 21:53 | 16:34:25 |
| 26 | Sö | 02:47 | 04:02 | 20:44 | 21:58 | 16:42:08 |
| 27 | Må | 02:42 | 03:58 | 20:48 | 22:04 | 16:49:51 |
| 28 | Ti | 02:36 | 03:54 | 20:51 | 22:09 | 16:57:37 |
| 29 | On | 02:30 | 03:50 | 20:55 | 22:15 | 17:05:24 |
| 30 | To | 02:24 | 03:46 | 20:59 | 22:21 | 17:13:13 |
| Land | Sverige |
| Län | Norrbotten |
| Kommun | Övertorneå kommun |
| Befolkning | 1906 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 66.38778° 23.65425° 66°23'16.008''N 23°39'15.3''E |
| GeoNames | 603814 |