| Gryning | 02:40 |
| Soluppgång | 03:57 |
| Solnedgång | 20:54 |
| Skymning | 22:11 |
| Dagslängd | 16h 56m 39s |
| Förändring sedan igår | 7m 43s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:57 | 20:54 | 16:56:39 | 0s |
| Imorgon | 03:53 | 20:58 | 17:04:24 | 7m 45s |
| Om en vecka | 03:29 | 21:21 | 17:51:32 | 54m 53s |
| Om två vecka | 03:00 | 21:49 | 18:48:07 | 1h 51m 28s |
| Om en månad | 01:51 | 22:59 | 21:08:01 | 4h 11m 22s |
| Om två månader | Polardag | 24:00:00 | - | |
| Om tre månader | 02:50 | 22:20 | 19:29:39 | 2h 33m 0s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:57 | 20:54 | 16:56:39 | 0s |
| Igår | 04:01 | 20:50 | 16:48:56 | -7m 43s |
| För en vecka sen | 04:25 | 20:29 | 16:03:07 | -53m 32s |
| För två veckor sen | 04:53 | 20:04 | 15:10:41 | -1h 45m 58s |
| För en månad sen | 04:56 | 18:10 | 13:13:33 | -3h 43m 6s |
| För två månader sen | 06:49 | 16:33 | 9:43:30 | -7h 13m 9s |
| För tre månader sen | 08:45 | 14:37 | 5:51:57 | -11h 4m 42s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:40 |
| Borgerlig gryning | 02:40 - 03:57 |
| Dagsljus | 03:57 - 20:54 |
| Borgerlig skymning | 20:54 - 22:11 |
| Nautisk skymning | 22:11 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 16h 56m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 7h 3m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:40 | 2h 40m |
| – Borgerlig gryning | 02:40 - 03:57 | 1h 17m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:40 - 03:14 | 33m |
| – Gyllene timmen | 03:14 - 05:17 | 2h 3m |
| Soluppgång | 03:57 | |
| Passerat meridianen | 12:26 | |
| Solnedgång | 20:54 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 19:35 - 21:38 | 2h 3m |
| – Blå timmen | 21:38 - 22:11 | 33m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 20:54 - 22:11 | 1h 17m |
| – Nautisk skymning | 22:11 - 00:00 | 1h 48m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 04:50 | 05:45 | 19:20 | 20:14 | 13:35:18 |
| 02 | To | 04:46 | 05:41 | 19:23 | 20:18 | 13:42:35 |
| 03 | Fr | 04:42 | 05:37 | 19:27 | 20:22 | 13:49:51 |
| 04 | Lö | 04:37 | 05:33 | 19:30 | 20:25 | 13:57:08 |
| 05 | Sö | 04:33 | 05:29 | 19:33 | 20:29 | 14:04:26 |
| 06 | Må | 04:29 | 05:25 | 19:37 | 20:33 | 14:11:45 |
| 07 | Ti | 04:24 | 05:21 | 19:40 | 20:37 | 14:19:03 |
| 08 | On | 04:20 | 05:17 | 19:43 | 20:41 | 14:26:23 |
| 09 | To | 04:15 | 05:13 | 19:47 | 20:45 | 14:33:44 |
| 10 | Fr | 04:11 | 05:09 | 19:50 | 20:49 | 14:41:05 |
| 11 | Lö | 04:06 | 05:05 | 19:54 | 20:53 | 14:48:28 |
| 12 | Sö | 04:02 | 05:01 | 19:57 | 20:57 | 14:55:51 |
| 13 | Må | 03:57 | 04:57 | 20:01 | 21:01 | 15:03:15 |
| 14 | Ti | 03:52 | 04:53 | 20:04 | 21:05 | 15:10:41 |
| 15 | On | 03:48 | 04:49 | 20:07 | 21:09 | 15:18:07 |
| 16 | To | 03:43 | 04:45 | 20:11 | 21:13 | 15:25:34 |
| 17 | Fr | 03:38 | 04:41 | 20:14 | 21:18 | 15:33:02 |
| 18 | Lö | 03:33 | 04:37 | 20:18 | 21:22 | 15:40:31 |
| 19 | Sö | 03:28 | 04:33 | 20:21 | 21:27 | 15:48:02 |
| 20 | Må | 03:23 | 04:29 | 20:25 | 21:31 | 15:55:34 |
| 21 | Ti | 03:18 | 04:25 | 20:29 | 21:36 | 16:03:07 |
| 22 | On | 03:13 | 04:21 | 20:32 | 21:41 | 16:10:42 |
| 23 | To | 03:08 | 04:18 | 20:36 | 21:46 | 16:18:17 |
| 24 | Fr | 03:02 | 04:14 | 20:39 | 21:50 | 16:25:54 |
| 25 | Lö | 02:57 | 04:09 | 20:43 | 21:56 | 16:33:34 |
| 26 | Sö | 02:52 | 04:05 | 20:47 | 22:01 | 16:41:14 |
| 27 | Må | 02:46 | 04:01 | 20:50 | 22:06 | 16:48:56 |
| 28 | Ti | 02:40 | 03:57 | 20:54 | 22:11 | 16:56:39 |
| 29 | On | 02:34 | 03:53 | 20:58 | 22:17 | 17:04:24 |
| 30 | To | 02:28 | 03:49 | 21:02 | 22:23 | 17:12:10 |
| Land | Sverige |
| Län | Norrbotten |
| Kommun | Överkalix kommun |
| Befolkning | 1036 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 66.32754° 22.84414° 66°19'39.144''N 22°50'38.904''E |
| GeoNames | 603823 |