| Gryning | 05:39 |
| Soluppgång | 06:20 |
| Solnedgång | 19:41 |
| Skymning | 20:23 |
| Dagslängd | 13h 20m 58s |
| Förändring sedan igår | 5m 16s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 06:20 | 19:41 | 13:20:58 | 0s |
| Imorgon | 06:18 | 19:44 | 13:26:13 | 5m 15s |
| Om en vecka | 06:00 | 19:58 | 13:57:40 | 36m 42s |
| Om två vecka | 05:40 | 20:14 | 14:34:08 | 1h 13m 10s |
| Om en månad | 04:57 | 20:52 | 15:55:23 | 2h 34m 25s |
| Om två månader | 03:54 | 21:57 | 18:03:37 | 4h 42m 39s |
| Om tre månader | 03:51 | 22:12 | 18:21:51 | 5h 0m 53s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 06:20 | 19:41 | 13:20:58 | 0s |
| Igår | 06:23 | 19:39 | 13:15:42 | -5m 16s |
| För en vecka sen | 05:41 | 18:25 | 12:44:06 | -36m 52s |
| För två veckor sen | 06:02 | 18:09 | 12:07:11 | -1h 13m 47s |
| För en månad sen | 06:48 | 17:31 | 10:42:48 | -2h 38m 10s |
| För två månader sen | 08:04 | 16:18 | 8:14:55 | -5h 6m 3s |
| För tre månader sen | 08:51 | 15:12 | 6:21:34 | -6h 59m 24s |
| Natt | 00:00 - 03:46 |
| Astronomisk gryning | 03:46 - 04:47 |
| Nautisk gryning | 04:47 - 05:39 |
| Borgerlig gryning | 05:39 - 06:20 |
| Dagsljus | 06:20 - 19:41 |
| Borgerlig skymning | 19:41 - 20:23 |
| Nautisk skymning | 20:23 - 21:15 |
| Astronomisk skymning | 21:15 - 22:15 |
| Natt | 22:15 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 13h 20m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 10h 39m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | 5h 31m |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | 00:00 - 03:46 | 3h 46m |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 03:46 - 04:47 | 1h 0m |
| – Nautisk gryning | 04:47 - 05:39 | 52m |
| – Borgerlig gryning | 05:39 - 06:20 | 41m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 05:39 - 05:55 | 16m |
| – Gyllene timmen | 05:55 - 07:14 | 1h 18m |
| Soluppgång | 06:20 | |
| Passerat meridianen | 13:01 | |
| Solnedgång | 19:41 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 18:48 - 20:07 | 1h 18m |
| – Blå timmen | 20:07 - 20:23 | 16m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 19:41 - 20:23 | 41m |
| – Nautisk skymning | 20:23 - 21:15 | 52m |
| – Astronomisk skymning | 21:15 - 22:15 | 1h 0m |
| Natt | 22:15 - 00:00 | 1h 44m |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 05:45 | 06:26 | 19:37 | 20:18 | 13:10:27 |
| 02 | To | 05:42 | 06:23 | 19:39 | 20:21 | 13:15:42 |
| 03 | Fr | 05:39 | 06:20 | 19:41 | 20:23 | 13:20:58 |
| 04 | Lö | 05:36 | 06:18 | 19:44 | 20:26 | 13:26:13 |
| 05 | Sö | 05:33 | 06:15 | 19:46 | 20:28 | 13:31:28 |
| 06 | Må | 05:29 | 06:12 | 19:48 | 20:31 | 13:36:43 |
| 07 | Ti | 05:26 | 06:09 | 19:51 | 20:33 | 13:41:58 |
| 08 | On | 05:23 | 06:06 | 19:53 | 20:36 | 13:47:12 |
| 09 | To | 05:20 | 06:03 | 19:55 | 20:38 | 13:52:27 |
| 10 | Fr | 05:17 | 06:00 | 19:58 | 20:41 | 13:57:40 |
| 11 | Lö | 05:14 | 05:57 | 20:00 | 20:43 | 14:02:54 |
| 12 | Sö | 05:11 | 05:54 | 20:02 | 20:46 | 14:08:08 |
| 13 | Må | 05:08 | 05:51 | 20:05 | 20:49 | 14:13:21 |
| 14 | Ti | 05:05 | 05:49 | 20:07 | 20:51 | 14:18:34 |
| 15 | On | 05:01 | 05:46 | 20:10 | 20:54 | 14:23:46 |
| 16 | To | 04:58 | 05:43 | 20:12 | 20:56 | 14:28:57 |
| 17 | Fr | 04:55 | 05:40 | 20:14 | 20:59 | 14:34:08 |
| 18 | Lö | 04:52 | 05:37 | 20:17 | 21:02 | 14:39:19 |
| 19 | Sö | 04:49 | 05:34 | 20:19 | 21:04 | 14:44:29 |
| 20 | Må | 04:46 | 05:32 | 20:21 | 21:07 | 14:49:39 |
| 21 | Ti | 04:43 | 05:29 | 20:24 | 21:10 | 14:54:48 |
| 22 | On | 04:40 | 05:26 | 20:26 | 21:13 | 14:59:56 |
| 23 | To | 04:36 | 05:23 | 20:28 | 21:15 | 15:05:04 |
| 24 | Fr | 04:33 | 05:21 | 20:31 | 21:18 | 15:10:11 |
| 25 | Lö | 04:30 | 05:18 | 20:33 | 21:21 | 15:15:16 |
| 26 | Sö | 04:27 | 05:15 | 20:35 | 21:24 | 15:20:21 |
| 27 | Må | 04:24 | 05:12 | 20:38 | 21:26 | 15:25:25 |
| 28 | Ti | 04:21 | 05:10 | 20:40 | 21:29 | 15:30:28 |
| 29 | On | 04:18 | 05:07 | 20:43 | 21:32 | 15:35:30 |
| 30 | To | 04:15 | 05:04 | 20:45 | 21:35 | 15:40:29 |
| Land | Sverige |
| Län | Örebro |
| Kommun | Örebro kommun |
| Befolkning | 233 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 59.06839° 15.54082° 59°4'6.204''N 15°32'26.952''E |
| GeoNames | 2700876 |