| Gryning | 05:38 |
| Soluppgång | 06:20 |
| Solnedgång | 19:41 |
| Skymning | 20:23 |
| Dagslängd | 13h 21m 11s |
| Förändring sedan igår | 5m 17s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 06:20 | 19:41 | 13:21:11 | 0s |
| Imorgon | 06:17 | 19:43 | 13:26:27 | 5m 16s |
| Om en vecka | 05:59 | 19:57 | 13:58:00 | 36m 49s |
| Om två vecka | 05:39 | 20:14 | 14:34:35 | 1h 13m 24s |
| Om en månad | 04:56 | 20:52 | 15:56:05 | 2h 34m 54s |
| Om två månader | 03:52 | 21:57 | 18:04:55 | 4h 43m 44s |
| Om tre månader | 03:49 | 22:13 | 18:23:15 | 5h 2m 4s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 06:20 | 19:41 | 13:21:11 | 0s |
| Igår | 06:23 | 19:39 | 13:15:54 | -5m 17s |
| För en vecka sen | 05:40 | 18:25 | 12:44:14 | -36m 57s |
| För två veckor sen | 06:01 | 18:08 | 12:07:11 | -1h 14m 0s |
| För en månad sen | 06:47 | 17:30 | 10:42:35 | -2h 38m 36s |
| För två månader sen | 08:03 | 16:18 | 8:14:13 | -5h 6m 58s |
| För tre månader sen | 08:51 | 15:11 | 6:20:23 | -7h 0m 48s |
| Natt | 00:00 - 03:45 |
| Astronomisk gryning | 03:45 - 04:46 |
| Nautisk gryning | 04:46 - 05:38 |
| Borgerlig gryning | 05:38 - 06:20 |
| Dagsljus | 06:20 - 19:41 |
| Borgerlig skymning | 19:41 - 20:23 |
| Nautisk skymning | 20:23 - 21:15 |
| Astronomisk skymning | 21:15 - 22:15 |
| Natt | 22:15 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 13h 21m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 10h 38m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | 5h 29m |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | 00:00 - 03:45 | 3h 45m |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 03:45 - 04:46 | 1h 0m |
| – Nautisk gryning | 04:46 - 05:38 | 52m |
| – Borgerlig gryning | 05:38 - 06:20 | 41m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 05:38 - 05:54 | 16m |
| – Gyllene timmen | 05:54 - 07:14 | 1h 19m |
| Soluppgång | 06:20 | |
| Passerat meridianen | 13:00 | |
| Solnedgång | 19:41 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 18:47 - 20:06 | 1h 19m |
| – Blå timmen | 20:06 - 20:23 | 16m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 19:41 - 20:23 | 41m |
| – Nautisk skymning | 20:23 - 21:15 | 52m |
| – Astronomisk skymning | 21:15 - 22:15 | 1h 0m |
| Natt | 22:15 - 00:00 | 1h 44m |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 05:44 | 06:26 | 19:36 | 20:18 | 13:10:38 |
| 02 | To | 05:41 | 06:23 | 19:39 | 20:20 | 13:15:54 |
| 03 | Fr | 05:38 | 06:20 | 19:41 | 20:23 | 13:21:11 |
| 04 | Lö | 05:35 | 06:17 | 19:43 | 20:25 | 13:26:27 |
| 05 | Sö | 05:32 | 06:14 | 19:46 | 20:28 | 13:31:43 |
| 06 | Må | 05:29 | 06:11 | 19:48 | 20:30 | 13:36:59 |
| 07 | Ti | 05:26 | 06:08 | 19:50 | 20:33 | 13:42:14 |
| 08 | On | 05:23 | 06:05 | 19:53 | 20:35 | 13:47:30 |
| 09 | To | 05:19 | 06:02 | 19:55 | 20:38 | 13:52:45 |
| 10 | Fr | 05:16 | 05:59 | 19:57 | 20:41 | 13:58:00 |
| 11 | Lö | 05:13 | 05:57 | 20:00 | 20:43 | 14:03:15 |
| 12 | Sö | 05:10 | 05:54 | 20:02 | 20:46 | 14:08:29 |
| 13 | Må | 05:07 | 05:51 | 20:04 | 20:48 | 14:13:43 |
| 14 | Ti | 05:04 | 05:48 | 20:07 | 20:51 | 14:18:56 |
| 15 | On | 05:01 | 05:45 | 20:09 | 20:54 | 14:24:10 |
| 16 | To | 04:57 | 05:42 | 20:12 | 20:56 | 14:29:23 |
| 17 | Fr | 04:54 | 05:39 | 20:14 | 20:59 | 14:34:35 |
| 18 | Lö | 04:51 | 05:37 | 20:16 | 21:02 | 14:39:47 |
| 19 | Sö | 04:48 | 05:34 | 20:19 | 21:04 | 14:44:58 |
| 20 | Må | 04:45 | 05:31 | 20:21 | 21:07 | 14:50:08 |
| 21 | Ti | 04:42 | 05:28 | 20:23 | 21:10 | 14:55:18 |
| 22 | On | 04:39 | 05:25 | 20:26 | 21:12 | 15:00:28 |
| 23 | To | 04:36 | 05:23 | 20:28 | 21:15 | 15:05:36 |
| 24 | Fr | 04:32 | 05:20 | 20:31 | 21:18 | 15:10:43 |
| 25 | Lö | 04:29 | 05:17 | 20:33 | 21:21 | 15:15:50 |
| 26 | Sö | 04:26 | 05:14 | 20:35 | 21:23 | 15:20:57 |
| 27 | Må | 04:23 | 05:12 | 20:38 | 21:26 | 15:26:01 |
| 28 | Ti | 04:20 | 05:09 | 20:40 | 21:29 | 15:31:06 |
| 29 | On | 04:17 | 05:06 | 20:42 | 21:32 | 15:36:08 |
| 30 | To | 04:14 | 05:04 | 20:45 | 21:35 | 15:41:09 |
| Land | Sverige |
| Län | Örebro |
| Kommun | Örebro kommun |
| Befolkning | 306 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 59.13928° 15.6697° 59°8'21.408''N 15°40'10.92''E |
| GeoNames | 2708100 |