| Gryning | 03:23 |
| Soluppgång | 04:37 |
| Solnedgång | 22:32 |
| Skymning | 23:46 |
| Dagslängd | 17h 55m 35s |
| Förändring sedan igår | 3m 34s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:37 | 22:32 | 17:55:35 | 0s |
| Imorgon | 04:35 | 22:34 | 17:59:03 | 3m 28s |
| Om en vecka | 04:27 | 22:44 | 18:17:26 | 21m 51s |
| Om två vecka | 04:20 | 22:53 | 18:32:49 | 37m 14s |
| Om en månad | 04:22 | 22:59 | 18:36:45 | 41m 10s |
| Om två månader | 05:13 | 22:15 | 17:02:04 | -53m 31s |
| Om tre månader | 06:25 | 20:52 | 14:27:46 | -3h 27m 49s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:37 | 22:32 | 17:55:35 | 0s |
| Igår | 04:38 | 22:30 | 17:52:01 | -3m 34s |
| För en vecka sen | 04:49 | 22:18 | 17:28:39 | -26m 56s |
| För två veckor sen | 05:04 | 22:03 | 16:58:02 | -57m 33s |
| För en månad sen | 05:45 | 21:24 | 15:39:37 | -2h 15m 58s |
| För två månader sen | 06:14 | 19:10 | 12:55:42 | -4h 59m 53s |
| För tre månader sen | 07:37 | 18:02 | 10:25:30 | -7h 30m 5s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 03:23 |
| Borgerlig gryning | 03:23 - 04:37 |
| Dagsljus | 04:37 - 22:32 |
| Borgerlig skymning | 22:32 - 23:46 |
| Nautisk skymning | 23:46 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 55m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 4m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 03:23 | 3h 23m |
| – Borgerlig gryning | 03:23 - 04:37 | 1h 13m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:23 - 03:55 | 32m |
| – Gyllene timmen | 03:55 - 05:48 | 1h 52m |
| Soluppgång | 04:37 | |
| Passerat meridianen | 13:34 | |
| Solnedgång | 22:32 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 21:21 - 23:13 | 1h 52m |
| – Blå timmen | 23:13 - 23:46 | 32m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 22:32 - 23:46 | 1h 13m |
| – Nautisk skymning | 23:46 - 00:00 | 13m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:48 | 05:39 | 21:29 | 22:21 | 15:49:51 |
| 02 | Lö | 04:45 | 05:37 | 21:32 | 22:24 | 15:54:54 |
| 03 | Sö | 04:42 | 05:34 | 21:34 | 22:27 | 15:59:58 |
| 04 | Må | 04:39 | 05:32 | 21:37 | 22:30 | 16:05:00 |
| 05 | Ti | 04:35 | 05:29 | 21:39 | 22:33 | 16:09:59 |
| 06 | On | 04:32 | 05:26 | 21:41 | 22:36 | 16:14:58 |
| 07 | To | 04:29 | 05:24 | 21:44 | 22:39 | 16:19:53 |
| 08 | Fr | 04:26 | 05:21 | 21:46 | 22:42 | 16:24:48 |
| 09 | Lö | 04:23 | 05:19 | 21:48 | 22:45 | 16:29:40 |
| 10 | Sö | 04:20 | 05:16 | 21:51 | 22:48 | 16:34:30 |
| 11 | Må | 04:16 | 05:14 | 21:53 | 22:51 | 16:39:18 |
| 12 | Ti | 04:13 | 05:12 | 21:56 | 22:54 | 16:44:02 |
| 13 | On | 04:10 | 05:09 | 21:58 | 22:57 | 16:48:45 |
| 14 | To | 04:07 | 05:07 | 22:00 | 23:00 | 16:53:25 |
| 15 | Fr | 04:04 | 05:04 | 22:03 | 23:03 | 16:58:02 |
| 16 | Lö | 04:01 | 05:02 | 22:05 | 23:06 | 17:02:35 |
| 17 | Sö | 03:58 | 05:00 | 22:07 | 23:09 | 17:07:05 |
| 18 | Må | 03:55 | 04:58 | 22:09 | 23:12 | 17:11:31 |
| 19 | Ti | 03:52 | 04:56 | 22:12 | 23:15 | 17:15:55 |
| 20 | On | 03:49 | 04:54 | 22:14 | 23:19 | 17:20:13 |
| 21 | To | 03:46 | 04:51 | 22:16 | 23:22 | 17:24:29 |
| 22 | Fr | 03:43 | 04:49 | 22:18 | 23:25 | 17:28:39 |
| 23 | Lö | 03:40 | 04:47 | 22:20 | 23:28 | 17:32:46 |
| 24 | Sö | 03:37 | 04:46 | 22:22 | 23:31 | 17:36:47 |
| 25 | Må | 03:34 | 04:44 | 22:24 | 23:34 | 17:40:43 |
| 26 | Ti | 03:31 | 04:42 | 22:26 | 23:37 | 17:44:34 |
| 27 | On | 03:28 | 04:40 | 22:28 | 23:40 | 17:48:21 |
| 28 | To | 03:26 | 04:38 | 22:30 | 23:43 | 17:52:01 |
| 29 | Fr | 03:23 | 04:37 | 22:32 | 23:46 | 17:55:35 |
| 30 | Lö | 03:20 | 04:35 | 22:34 | 23:49 | 17:59:03 |
| 31 | Sö | 03:17 | 04:34 | 22:36 | 23:52 | 18:02:24 |
| Land | Norge |
| Fylke | Rogaland |
| Kommun | Vindafjord |
| Befolkning | 600 |
| Tidszon | Europe/Oslo |
| Kordinater: | 59.50273° 5.58687° 59°30'9.828''N 5°35'12.732''E |
| GeoNames | 3138800 |