| Gryning | 03:21 |
| Soluppgång | 04:35 |
| Solnedgång | 22:32 |
| Skymning | 23:46 |
| Dagslängd | 17h 56m 19s |
| Förändring sedan igår | 3m 35s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:35 | 22:32 | 17:56:19 | 0s |
| Imorgon | 04:34 | 22:33 | 17:59:47 | 3m 28s |
| Om en vecka | 04:25 | 22:44 | 18:18:16 | 21m 57s |
| Om två vecka | 04:19 | 22:53 | 18:33:41 | 37m 22s |
| Om en månad | 04:21 | 22:58 | 18:37:39 | 41m 20s |
| Om två månader | 05:11 | 22:14 | 17:02:40 | -53m 39s |
| Om tre månader | 06:23 | 20:51 | 14:28:02 | -3h 28m 17s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:35 | 22:32 | 17:56:19 | 0s |
| Igår | 04:37 | 22:30 | 17:52:44 | -3m 35s |
| För en vecka sen | 04:48 | 22:17 | 17:29:19 | -27m 0s |
| För två veckor sen | 05:03 | 22:02 | 16:58:36 | -57m 43s |
| För en månad sen | 05:44 | 21:24 | 15:40:01 | -2h 16m 18s |
| För två månader sen | 06:13 | 19:09 | 12:55:46 | -5h 0m 33s |
| För tre månader sen | 07:36 | 18:01 | 10:25:19 | -7h 31m 0s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 03:21 |
| Borgerlig gryning | 03:21 - 04:35 |
| Dagsljus | 04:35 - 22:32 |
| Borgerlig skymning | 22:32 - 23:46 |
| Nautisk skymning | 23:46 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 56m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 3m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 03:21 | 3h 21m |
| – Borgerlig gryning | 03:21 - 04:35 | 1h 14m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:21 - 03:54 | 32m |
| – Gyllene timmen | 03:54 - 05:47 | 1h 52m |
| Soluppgång | 04:35 | |
| Passerat meridianen | 13:33 | |
| Solnedgång | 22:32 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 21:20 - 23:13 | 1h 52m |
| – Blå timmen | 23:13 - 23:46 | 32m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 22:32 - 23:46 | 1h 14m |
| – Nautisk skymning | 23:46 - 00:00 | 13m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:47 | 05:38 | 21:28 | 22:20 | 15:50:15 |
| 02 | Lö | 04:43 | 05:35 | 21:31 | 22:23 | 15:55:20 |
| 03 | Sö | 04:40 | 05:33 | 21:33 | 22:26 | 16:00:24 |
| 04 | Må | 04:37 | 05:30 | 21:36 | 22:29 | 16:05:26 |
| 05 | Ti | 04:34 | 05:28 | 21:38 | 22:32 | 16:10:26 |
| 06 | On | 04:31 | 05:25 | 21:40 | 22:35 | 16:15:26 |
| 07 | To | 04:28 | 05:22 | 21:43 | 22:38 | 16:20:22 |
| 08 | Fr | 04:24 | 05:20 | 21:45 | 22:41 | 16:25:17 |
| 09 | Lö | 04:21 | 05:17 | 21:48 | 22:44 | 16:30:10 |
| 10 | Sö | 04:18 | 05:15 | 21:50 | 22:47 | 16:35:00 |
| 11 | Må | 04:15 | 05:13 | 21:52 | 22:50 | 16:39:49 |
| 12 | Ti | 04:12 | 05:10 | 21:55 | 22:53 | 16:44:35 |
| 13 | On | 04:09 | 05:08 | 21:57 | 22:56 | 16:49:18 |
| 14 | To | 04:06 | 05:05 | 21:59 | 22:59 | 16:53:58 |
| 15 | Fr | 04:02 | 05:03 | 22:02 | 23:02 | 16:58:36 |
| 16 | Lö | 03:59 | 05:01 | 22:04 | 23:05 | 17:03:09 |
| 17 | Sö | 03:56 | 04:59 | 22:06 | 23:09 | 17:07:41 |
| 18 | Må | 03:53 | 04:56 | 22:09 | 23:12 | 17:12:08 |
| 19 | Ti | 03:50 | 04:54 | 22:11 | 23:15 | 17:16:31 |
| 20 | On | 03:47 | 04:52 | 22:13 | 23:18 | 17:20:52 |
| 21 | To | 03:44 | 04:50 | 22:15 | 23:21 | 17:25:07 |
| 22 | Fr | 03:41 | 04:48 | 22:17 | 23:24 | 17:29:19 |
| 23 | Lö | 03:38 | 04:46 | 22:19 | 23:27 | 17:33:26 |
| 24 | Sö | 03:35 | 04:44 | 22:22 | 23:30 | 17:37:28 |
| 25 | Må | 03:32 | 04:42 | 22:24 | 23:33 | 17:41:25 |
| 26 | Ti | 03:29 | 04:40 | 22:26 | 23:37 | 17:45:16 |
| 27 | On | 03:27 | 04:39 | 22:28 | 23:40 | 17:49:03 |
| 28 | To | 03:24 | 04:37 | 22:30 | 23:43 | 17:52:44 |
| 29 | Fr | 03:21 | 04:35 | 22:32 | 23:46 | 17:56:19 |
| 30 | Lö | 03:18 | 04:34 | 22:33 | 23:49 | 17:59:47 |
| 31 | Sö | 03:16 | 04:32 | 22:35 | 23:52 | 18:03:10 |
| Land | Norge |
| Fylke | Rogaland |
| Kommun | Vindafjord |
| Befolkning | 534 |
| Tidszon | Europe/Oslo |
| Kordinater: | 59.54441° 5.86229° 59°32'39.876''N 5°51'44.244''E |
| GeoNames | 3140383 |