| Gryning | 03:08 |
| Soluppgång | 04:30 |
| Solnedgång | 22:43 |
| Skymning | 00:06 |
| Dagslängd | 18h 12m 57s |
| Förändring sedan igår | 3m 52s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:30 | 22:43 | 18:12:57 | 0s |
| Imorgon | 04:29 | 22:45 | 18:16:41 | 3m 44s |
| Om en vecka | 04:20 | 22:56 | 18:36:38 | 23m 41s |
| Om två vecka | 04:13 | 23:06 | 18:53:25 | 40m 28s |
| Om en månad | 04:14 | 23:12 | 18:57:45 | 44m 48s |
| Om två månader | 05:08 | 22:24 | 17:15:40 | -57m 17s |
| Om tre månader | 06:24 | 20:58 | 14:33:30 | -3h 39m 27s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:30 | 22:43 | 18:12:57 | 0s |
| Igår | 04:32 | 22:41 | 18:09:05 | -3m 52s |
| För en vecka sen | 04:44 | 22:28 | 17:44:01 | -28m 56s |
| För två veckor sen | 05:00 | 22:12 | 17:11:22 | -1h 1m 35s |
| För en månad sen | 05:43 | 21:31 | 15:48:39 | -2h 24m 18s |
| För två månader sen | 06:16 | 19:14 | 12:57:42 | -5h 15m 15s |
| För tre månader sen | 07:41 | 18:03 | 10:21:41 | -7h 51m 16s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 03:08 |
| Borgerlig gryning | 03:08 - 04:30 |
| Dagsljus | 04:30 - 22:43 |
| Borgerlig skymning | 22:43 - 00:06 |
| Nautisk skymning | 00:06 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 18h 12m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 5h 47m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 03:08 | 3h 8m |
| – Borgerlig gryning | 03:08 - 04:30 | 1h 22m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:08 - 03:46 | 37m |
| – Gyllene timmen | 03:46 - 05:46 | 2h 0m |
| Soluppgång | 04:30 | |
| Passerat meridianen | 13:37 | |
| Solnedgång | 22:43 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 21:28 - 23:28 | 2h 0m |
| – Blå timmen | 23:28 - 00:06 | 37m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 22:43 - 00:06 | 1h 22m |
| – Nautisk skymning | 00:06 - 00:00 | |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:43 | 05:37 | 21:37 | 22:30 | 15:59:23 |
| 02 | Lö | 04:40 | 05:34 | 21:39 | 22:34 | 16:04:42 |
| 03 | Sö | 04:36 | 05:32 | 21:42 | 22:37 | 16:10:01 |
| 04 | Må | 04:33 | 05:29 | 21:44 | 22:40 | 16:15:18 |
| 05 | Ti | 04:30 | 05:26 | 21:47 | 22:43 | 16:20:34 |
| 06 | On | 04:26 | 05:23 | 21:49 | 22:46 | 16:25:48 |
| 07 | To | 04:23 | 05:21 | 21:52 | 22:50 | 16:31:01 |
| 08 | Fr | 04:19 | 05:18 | 21:54 | 22:53 | 16:36:11 |
| 09 | Lö | 04:16 | 05:15 | 21:57 | 22:56 | 16:41:20 |
| 10 | Sö | 04:13 | 05:13 | 21:59 | 23:00 | 16:46:26 |
| 11 | Må | 04:09 | 05:10 | 22:02 | 23:03 | 16:51:31 |
| 12 | Ti | 04:06 | 05:08 | 22:04 | 23:06 | 16:56:32 |
| 13 | On | 04:02 | 05:05 | 22:07 | 23:10 | 17:01:32 |
| 14 | To | 03:59 | 05:03 | 22:09 | 23:13 | 17:06:28 |
| 15 | Fr | 03:56 | 05:00 | 22:12 | 23:16 | 17:11:22 |
| 16 | Lö | 03:52 | 04:58 | 22:14 | 23:20 | 17:16:13 |
| 17 | Sö | 03:49 | 04:56 | 22:17 | 23:23 | 17:21:00 |
| 18 | Må | 03:45 | 04:53 | 22:19 | 23:27 | 17:25:44 |
| 19 | Ti | 03:42 | 04:51 | 22:21 | 23:30 | 17:30:25 |
| 20 | On | 03:38 | 04:49 | 22:24 | 23:34 | 17:35:01 |
| 21 | To | 03:35 | 04:46 | 22:26 | 23:37 | 17:39:33 |
| 22 | Fr | 03:32 | 04:44 | 22:28 | 23:41 | 17:44:01 |
| 23 | Lö | 03:28 | 04:42 | 22:31 | 23:44 | 17:48:25 |
| 24 | Sö | 03:25 | 04:40 | 22:33 | 23:48 | 17:52:43 |
| 25 | Må | 03:21 | 04:38 | 22:35 | 23:52 | 17:56:57 |
| 26 | Ti | 03:18 | 04:36 | 22:37 | 23:55 | 18:01:06 |
| 27 | On | 03:15 | 04:34 | 22:39 | 23:59 | 18:05:09 |
| 28 | To | 03:11 | 04:32 | 22:41 | 00:02 | 18:09:05 |
| 29 | Fr | 03:08 | 04:30 | 22:43 | 00:06 | 18:12:57 |
| 30 | Lö | 03:04 | 04:29 | 22:45 | 00:10 | 18:16:41 |
| 31 | Sö | 03:01 | 04:27 | 22:47 | 00:13 | 18:20:19 |