| Gryning | 03:11 |
| Soluppgång | 04:32 |
| Solnedgång | 22:41 |
| Skymning | 00:02 |
| Dagslängd | 18h 9m 27s |
| Förändring sedan igår | 3m 48s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:32 | 22:41 | 18:09:27 | 0s |
| Imorgon | 04:30 | 22:43 | 18:13:08 | 3m 41s |
| Om en vecka | 04:21 | 22:54 | 18:32:45 | 23m 18s |
| Om två vecka | 04:14 | 23:03 | 18:49:14 | 39m 47s |
| Om en månad | 04:16 | 23:09 | 18:53:29 | 44m 2s |
| Om två månader | 05:09 | 22:22 | 17:12:57 | -56m 30s |
| Om tre månader | 06:24 | 20:57 | 14:32:22 | -3h 37m 5s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:32 | 22:41 | 18:09:27 | 0s |
| Igår | 04:33 | 22:39 | 18:05:39 | -3m 48s |
| För en vecka sen | 04:45 | 22:26 | 17:40:56 | -28m 31s |
| För två veckor sen | 05:01 | 22:10 | 17:08:41 | -1h 0m 46s |
| För en månad sen | 05:43 | 21:30 | 15:46:52 | -2h 22m 35s |
| För två månader sen | 06:15 | 19:13 | 12:57:19 | -5h 12m 8s |
| För tre månader sen | 07:40 | 18:03 | 10:22:27 | -7h 47m 0s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 03:11 |
| Borgerlig gryning | 03:11 - 04:32 |
| Dagsljus | 04:32 - 22:41 |
| Borgerlig skymning | 22:41 - 00:02 |
| Nautisk skymning | 00:02 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 18h 9m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 5h 50m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 03:11 | 3h 11m |
| – Borgerlig gryning | 03:11 - 04:32 | 1h 20m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:11 - 03:48 | 36m |
| – Gyllene timmen | 03:48 - 05:46 | 1h 58m |
| Soluppgång | 04:32 | |
| Passerat meridianen | 13:36 | |
| Solnedgång | 22:41 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 21:27 - 23:25 | 1h 58m |
| – Blå timmen | 23:25 - 00:02 | 36m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 22:41 - 00:02 | 1h 20m |
| – Nautisk skymning | 00:02 - 00:00 | |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:44 | 05:38 | 21:35 | 22:28 | 15:57:28 |
| 02 | Lö | 04:41 | 05:35 | 21:38 | 22:32 | 16:02:45 |
| 03 | Sö | 04:38 | 05:32 | 21:40 | 22:35 | 16:08:01 |
| 04 | Må | 04:34 | 05:29 | 21:43 | 22:38 | 16:13:15 |
| 05 | Ti | 04:31 | 05:27 | 21:45 | 22:41 | 16:18:27 |
| 06 | On | 04:27 | 05:24 | 21:48 | 22:44 | 16:23:39 |
| 07 | To | 04:24 | 05:21 | 21:50 | 22:47 | 16:28:48 |
| 08 | Fr | 04:21 | 05:19 | 21:53 | 22:51 | 16:33:54 |
| 09 | Lö | 04:17 | 05:16 | 21:55 | 22:54 | 16:39:00 |
| 10 | Sö | 04:14 | 05:14 | 21:58 | 22:57 | 16:44:03 |
| 11 | Må | 04:11 | 05:11 | 22:00 | 23:00 | 16:49:04 |
| 12 | Ti | 04:07 | 05:08 | 22:03 | 23:04 | 16:54:03 |
| 13 | On | 04:04 | 05:06 | 22:05 | 23:07 | 16:58:58 |
| 14 | To | 04:01 | 05:04 | 22:07 | 23:10 | 17:03:51 |
| 15 | Fr | 03:57 | 05:01 | 22:10 | 23:14 | 17:08:41 |
| 16 | Lö | 03:54 | 04:59 | 22:12 | 23:17 | 17:13:29 |
| 17 | Sö | 03:51 | 04:56 | 22:15 | 23:20 | 17:18:13 |
| 18 | Må | 03:47 | 04:54 | 22:17 | 23:24 | 17:22:53 |
| 19 | Ti | 03:44 | 04:52 | 22:19 | 23:27 | 17:27:30 |
| 20 | On | 03:41 | 04:50 | 22:22 | 23:31 | 17:32:03 |
| 21 | To | 03:37 | 04:47 | 22:24 | 23:34 | 17:36:32 |
| 22 | Fr | 03:34 | 04:45 | 22:26 | 23:37 | 17:40:56 |
| 23 | Lö | 03:31 | 04:43 | 22:28 | 23:41 | 17:45:16 |
| 24 | Sö | 03:27 | 04:41 | 22:31 | 23:44 | 17:49:31 |
| 25 | Må | 03:24 | 04:39 | 22:33 | 23:48 | 17:53:41 |
| 26 | Ti | 03:21 | 04:37 | 22:35 | 23:51 | 17:57:47 |
| 27 | On | 03:17 | 04:35 | 22:37 | 23:55 | 18:01:46 |
| 28 | To | 03:14 | 04:33 | 22:39 | 23:58 | 18:05:39 |
| 29 | Fr | 03:11 | 04:32 | 22:41 | 00:02 | 18:09:27 |
| 30 | Lö | 03:08 | 04:30 | 22:43 | 00:05 | 18:13:08 |
| 31 | Sö | 03:05 | 04:28 | 22:45 | 00:09 | 18:16:42 |