| Gryning | 04:13 |
| Soluppgång | 05:11 |
| Solnedgång | 21:21 |
| Skymning | 22:19 |
| Dagslängd | 16h 9m 51s |
| Förändring sedan igår | 5m 50s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 05:11 | 21:21 | 16:09:51 | 0s |
| Imorgon | 05:08 | 21:24 | 16:15:40 | 5m 49s |
| Om en vecka | 04:50 | 21:41 | 16:50:10 | 40m 19s |
| Om två vecka | 04:31 | 22:00 | 17:29:15 | 1h 19m 24s |
| Om en månad | 03:52 | 22:41 | 18:48:31 | 2h 38m 40s |
| Om två månader | 03:35 | 23:10 | 19:35:20 | 3h 25m 29s |
| Om tre månader | 04:38 | 22:13 | 17:34:43 | 1h 24m 52s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 05:11 | 21:21 | 16:09:51 | 0s |
| Igår | 05:14 | 21:18 | 16:04:01 | -5m 50s |
| För en vecka sen | 05:33 | 21:02 | 15:28:50 | -41m 1s |
| För två veckor sen | 05:55 | 20:43 | 14:47:30 | -1h 22m 21s |
| För en månad sen | 06:47 | 20:00 | 13:12:42 | -2h 57m 9s |
| För två månader sen | 07:21 | 17:42 | 10:20:45 | -5h 49m 6s |
| För tre månader sen | 08:51 | 16:13 | 7:21:30 | -8h 48m 21s |
| Astronomisk gryning | 00:00 - 02:34 |
| Nautisk gryning | 02:34 - 04:13 |
| Borgerlig gryning | 04:13 - 05:11 |
| Dagsljus | 05:11 - 21:21 |
| Borgerlig skymning | 21:21 - 22:19 |
| Nautisk skymning | 22:19 - 23:58 |
| Astronomisk skymning | 23:58 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 16h 9m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 7h 50m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 00:00 - 02:34 | 2h 34m |
| – Nautisk gryning | 02:34 - 04:13 | 1h 39m |
| – Borgerlig gryning | 04:13 - 05:11 | 57m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 04:13 - 04:37 | 23m |
| – Gyllene timmen | 04:37 - 06:17 | 1h 39m |
| Soluppgång | 05:11 | |
| Passerat meridianen | 13:16 | |
| Solnedgång | 21:21 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:16 - 21:55 | 1h 39m |
| – Blå timmen | 21:55 - 22:19 | 23m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:21 - 22:19 | 57m |
| – Nautisk skymning | 22:19 - 23:58 | 1h 39m |
| – Astronomisk skymning | 23:58 - 00:00 | 1m |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 05:58 | 06:44 | 20:02 | 20:48 | 13:18:38 |
| 02 | To | 05:55 | 06:40 | 20:05 | 20:51 | 13:24:33 |
| 03 | Fr | 05:51 | 06:37 | 20:08 | 20:54 | 13:30:29 |
| 04 | Lö | 05:48 | 06:34 | 20:10 | 20:56 | 13:36:24 |
| 05 | Sö | 05:44 | 06:31 | 20:13 | 20:59 | 13:42:20 |
| 06 | Må | 05:41 | 06:27 | 20:16 | 21:02 | 13:48:16 |
| 07 | Ti | 05:37 | 06:24 | 20:18 | 21:05 | 13:54:11 |
| 08 | On | 05:34 | 06:21 | 20:21 | 21:08 | 14:00:07 |
| 09 | To | 05:30 | 06:18 | 20:24 | 21:11 | 14:06:03 |
| 10 | Fr | 05:27 | 06:14 | 20:26 | 21:14 | 14:11:58 |
| 11 | Lö | 05:23 | 06:11 | 20:29 | 21:17 | 14:17:54 |
| 12 | Sö | 05:20 | 06:08 | 20:32 | 21:20 | 14:23:49 |
| 13 | Må | 05:16 | 06:05 | 20:34 | 21:23 | 14:29:45 |
| 14 | Ti | 05:12 | 06:02 | 20:37 | 21:26 | 14:35:40 |
| 15 | On | 05:09 | 05:58 | 20:40 | 21:29 | 14:41:35 |
| 16 | To | 05:05 | 05:55 | 20:43 | 21:33 | 14:47:30 |
| 17 | Fr | 05:02 | 05:52 | 20:45 | 21:36 | 14:53:25 |
| 18 | Lö | 04:58 | 05:49 | 20:48 | 21:39 | 14:59:20 |
| 19 | Sö | 04:54 | 05:46 | 20:51 | 21:42 | 15:05:15 |
| 20 | Må | 04:51 | 05:42 | 20:54 | 21:45 | 15:11:10 |
| 21 | Ti | 04:47 | 05:39 | 20:56 | 21:48 | 15:17:03 |
| 22 | On | 04:43 | 05:36 | 20:59 | 21:52 | 15:22:57 |
| 23 | To | 04:40 | 05:33 | 21:02 | 21:55 | 15:28:50 |
| 24 | Fr | 04:36 | 05:30 | 21:05 | 21:58 | 15:34:44 |
| 25 | Lö | 04:32 | 05:27 | 21:07 | 22:02 | 15:40:36 |
| 26 | Sö | 04:29 | 05:24 | 21:10 | 22:05 | 15:46:29 |
| 27 | Må | 04:25 | 05:20 | 21:13 | 22:08 | 15:52:19 |
| 28 | Ti | 04:21 | 05:17 | 21:16 | 22:12 | 15:58:11 |
| 29 | On | 04:17 | 05:14 | 21:18 | 22:15 | 16:04:01 |
| 30 | To | 04:13 | 05:11 | 21:21 | 22:19 | 16:09:51 |