| Gryning | 04:14 |
| Soluppgång | 05:12 |
| Solnedgång | 21:21 |
| Skymning | 22:18 |
| Dagslängd | 16h 9m 12s |
| Förändring sedan igår | 5m 47s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 05:12 | 21:21 | 16:09:12 | 0s |
| Imorgon | 05:08 | 21:23 | 16:15:00 | 5m 48s |
| Om en vecka | 04:51 | 21:40 | 16:49:24 | 40m 12s |
| Om två vecka | 04:31 | 21:59 | 17:28:20 | 1h 19m 8s |
| Om en månad | 03:53 | 22:40 | 18:47:13 | 2h 38m 1s |
| Om två månader | 03:35 | 23:09 | 19:33:44 | 3h 24m 32s |
| Om tre månader | 04:38 | 22:12 | 17:33:47 | 1h 24m 35s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 05:12 | 21:21 | 16:09:12 | 0s |
| Igår | 05:15 | 21:18 | 16:03:25 | -5m 47s |
| För en vecka sen | 05:33 | 21:01 | 15:28:19 | -40m 53s |
| För två veckor sen | 05:55 | 20:42 | 14:47:06 | -1h 22m 6s |
| För en månad sen | 06:47 | 19:59 | 13:12:32 | -2h 56m 40s |
| För två månader sen | 07:21 | 17:42 | 10:21:00 | -5h 48m 12s |
| För tre månader sen | 08:51 | 16:13 | 7:22:14 | -8h 46m 58s |
| Astronomisk gryning | 00:00 - 02:36 |
| Nautisk gryning | 02:36 - 04:14 |
| Borgerlig gryning | 04:14 - 05:12 |
| Dagsljus | 05:12 - 21:21 |
| Borgerlig skymning | 21:21 - 22:18 |
| Nautisk skymning | 22:18 - 23:57 |
| Astronomisk skymning | 23:57 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 16h 9m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 7h 50m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 00:00 - 02:36 | 2h 36m |
| – Nautisk gryning | 02:36 - 04:14 | 1h 38m |
| – Borgerlig gryning | 04:14 - 05:12 | 57m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 04:14 - 04:38 | 23m |
| – Gyllene timmen | 04:38 - 06:17 | 1h 39m |
| Soluppgång | 05:12 | |
| Passerat meridianen | 13:16 | |
| Solnedgång | 21:21 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:15 - 21:55 | 1h 39m |
| – Blå timmen | 21:55 - 22:18 | 23m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:21 - 22:18 | 57m |
| – Nautisk skymning | 22:18 - 23:57 | 1h 38m |
| – Astronomisk skymning | 23:57 - 00:00 | 2m |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 05:58 | 06:44 | 20:02 | 20:48 | 13:18:27 |
| 02 | To | 05:55 | 06:40 | 20:05 | 20:50 | 13:24:21 |
| 03 | Fr | 05:51 | 06:37 | 20:07 | 20:53 | 13:30:16 |
| 04 | Lö | 05:48 | 06:34 | 20:10 | 20:56 | 13:36:11 |
| 05 | Sö | 05:44 | 06:31 | 20:13 | 20:59 | 13:42:06 |
| 06 | Må | 05:41 | 06:27 | 20:15 | 21:02 | 13:48:01 |
| 07 | Ti | 05:37 | 06:24 | 20:18 | 21:05 | 13:53:55 |
| 08 | On | 05:34 | 06:21 | 20:21 | 21:08 | 13:59:51 |
| 09 | To | 05:30 | 06:18 | 20:23 | 21:11 | 14:05:46 |
| 10 | Fr | 05:27 | 06:15 | 20:26 | 21:14 | 14:11:39 |
| 11 | Lö | 05:23 | 06:11 | 20:29 | 21:17 | 14:17:35 |
| 12 | Sö | 05:20 | 06:08 | 20:32 | 21:20 | 14:23:29 |
| 13 | Må | 05:16 | 06:05 | 20:34 | 21:23 | 14:29:24 |
| 14 | Ti | 05:13 | 06:02 | 20:37 | 21:26 | 14:35:19 |
| 15 | On | 05:09 | 05:58 | 20:40 | 21:29 | 14:41:13 |
| 16 | To | 05:05 | 05:55 | 20:42 | 21:32 | 14:47:06 |
| 17 | Fr | 05:02 | 05:52 | 20:45 | 21:35 | 14:53:01 |
| 18 | Lö | 04:58 | 05:49 | 20:48 | 21:38 | 14:58:54 |
| 19 | Sö | 04:55 | 05:46 | 20:50 | 21:42 | 15:04:48 |
| 20 | Må | 04:51 | 05:43 | 20:53 | 21:45 | 15:10:42 |
| 21 | Ti | 04:47 | 05:39 | 20:56 | 21:48 | 15:16:35 |
| 22 | On | 04:44 | 05:36 | 20:59 | 21:51 | 15:22:27 |
| 23 | To | 04:40 | 05:33 | 21:01 | 21:55 | 15:28:19 |
| 24 | Fr | 04:36 | 05:30 | 21:04 | 21:58 | 15:34:12 |
| 25 | Lö | 04:33 | 05:27 | 21:07 | 22:01 | 15:40:04 |
| 26 | Sö | 04:29 | 05:24 | 21:10 | 22:05 | 15:45:55 |
| 27 | Må | 04:25 | 05:21 | 21:12 | 22:08 | 15:51:45 |
| 28 | Ti | 04:21 | 05:18 | 21:15 | 22:11 | 15:57:35 |
| 29 | On | 04:18 | 05:15 | 21:18 | 22:15 | 16:03:25 |
| 30 | To | 04:14 | 05:12 | 21:21 | 22:18 | 16:09:12 |