| Gryning | 04:30 |
| Soluppgång | 05:16 |
| Solnedgång | 20:36 |
| Skymning | 21:22 |
| Dagslängd | 15h 19m 57s |
| Förändring sedan igår | 4m 46s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 05:16 | 20:36 | 15:19:57 | 0s |
| Imorgon | 05:14 | 20:38 | 15:24:41 | 4m 44s |
| Om en vecka | 04:59 | 20:51 | 15:52:35 | 32m 38s |
| Om två vecka | 04:43 | 21:07 | 16:23:40 | 1h 3m 43s |
| Om en månad | 04:13 | 21:38 | 17:24:46 | 2h 4m 49s |
| Om två månader | 03:59 | 22:04 | 18:05:07 | 2h 45m 10s |
| Om tre månader | 04:43 | 21:27 | 16:44:16 | 1h 24m 19s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 05:16 | 20:36 | 15:19:57 | 0s |
| Igår | 05:19 | 20:34 | 15:15:11 | -4m 46s |
| För en vecka sen | 05:34 | 20:20 | 14:46:17 | -33m 40s |
| För två veckor sen | 05:53 | 20:05 | 14:11:58 | -1h 7m 59s |
| För en månad sen | 05:37 | 18:30 | 12:52:13 | -2h 27m 44s |
| För två månader sen | 06:58 | 17:24 | 10:26:44 | -4h 53m 13s |
| För tre månader sen | 08:11 | 16:11 | 8:00:34 | -7h 19m 23s |
| Natt | 00:00 - 01:26 |
| Astronomisk gryning | 01:26 - 03:25 |
| Nautisk gryning | 03:25 - 04:30 |
| Borgerlig gryning | 04:30 - 05:16 |
| Dagsljus | 05:16 - 20:36 |
| Borgerlig skymning | 20:36 - 21:22 |
| Nautisk skymning | 21:22 - 22:27 |
| Astronomisk skymning | 22:27 - 00:27 |
| Natt | 00:27 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 15h 19m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 8h 40m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | 59m |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | 00:00 - 01:26 | 1h 26m |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 01:26 - 03:25 | 1h 59m |
| – Nautisk gryning | 03:25 - 04:30 | 1h 4m |
| – Borgerlig gryning | 04:30 - 05:16 | 46m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 04:30 - 04:48 | 18m |
| – Gyllene timmen | 04:48 - 06:12 | 1h 23m |
| Soluppgång | 05:16 | |
| Passerat meridianen | 12:56 | |
| Solnedgång | 20:36 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 19:40 - 21:04 | 1h 23m |
| – Blå timmen | 21:04 - 21:22 | 18m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 20:36 - 21:22 | 46m |
| – Nautisk skymning | 21:22 - 22:27 | 1h 4m |
| – Astronomisk skymning | 22:27 - 00:27 | 1h 59m |
| Natt | 00:27 - 00:00 | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 05:49 | 06:29 | 19:36 | 20:16 | 13:07:15 |
| 02 | To | 05:46 | 06:26 | 19:38 | 20:18 | 13:12:16 |
| 03 | Fr | 05:43 | 06:23 | 19:41 | 20:21 | 13:17:15 |
| 04 | Lö | 05:40 | 06:21 | 19:43 | 20:23 | 13:22:15 |
| 05 | Sö | 05:37 | 06:18 | 19:45 | 20:25 | 13:27:15 |
| 06 | Må | 05:34 | 06:15 | 19:47 | 20:28 | 13:32:14 |
| 07 | Ti | 05:31 | 06:12 | 19:49 | 20:30 | 13:37:14 |
| 08 | On | 05:29 | 06:09 | 19:52 | 20:33 | 13:42:12 |
| 09 | To | 05:26 | 06:07 | 19:54 | 20:35 | 13:47:11 |
| 10 | Fr | 05:23 | 06:04 | 19:56 | 20:37 | 13:52:08 |
| 11 | Lö | 05:20 | 06:01 | 19:58 | 20:40 | 13:57:06 |
| 12 | Sö | 05:17 | 05:58 | 20:00 | 20:42 | 14:02:04 |
| 13 | Må | 05:14 | 05:56 | 20:03 | 20:45 | 14:07:01 |
| 14 | Ti | 05:11 | 05:53 | 20:05 | 20:47 | 14:11:58 |
| 15 | On | 05:08 | 05:50 | 20:07 | 20:50 | 14:16:54 |
| 16 | To | 05:05 | 05:48 | 20:09 | 20:52 | 14:21:49 |
| 17 | Fr | 05:02 | 05:45 | 20:12 | 20:54 | 14:26:44 |
| 18 | Lö | 04:59 | 05:42 | 20:14 | 20:57 | 14:31:39 |
| 19 | Sö | 04:56 | 05:39 | 20:16 | 20:59 | 14:36:32 |
| 20 | Må | 04:53 | 05:37 | 20:18 | 21:02 | 14:41:25 |
| 21 | Ti | 04:50 | 05:34 | 20:20 | 21:05 | 14:46:17 |
| 22 | On | 04:47 | 05:32 | 20:23 | 21:07 | 14:51:08 |
| 23 | To | 04:44 | 05:29 | 20:25 | 21:10 | 14:55:59 |
| 24 | Fr | 04:41 | 05:26 | 20:27 | 21:12 | 15:00:49 |
| 25 | Lö | 04:38 | 05:24 | 20:29 | 21:15 | 15:05:38 |
| 26 | Sö | 04:36 | 05:21 | 20:32 | 21:17 | 15:10:25 |
| 27 | Må | 04:33 | 05:19 | 20:34 | 21:20 | 15:15:11 |
| 28 | Ti | 04:30 | 05:16 | 20:36 | 21:22 | 15:19:57 |
| 29 | On | 04:27 | 05:14 | 20:38 | 21:25 | 15:24:41 |
| 30 | To | 04:24 | 05:11 | 20:40 | 21:28 | 15:29:24 |
| Land | Sverige |
| Län | Östergötland |
| Kommun | Ydre kommun |
| Befolkning | 897 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 57.82465° 15.27357° 57°49'28.74''N 15°16'24.852''E |
| GeoNames | 2685900 |