| Gryning | 04:51 |
| Soluppgång | 05:34 |
| Solnedgång | 20:36 |
| Skymning | 21:18 |
| Dagslängd | 15h 2m 11s |
| Förändring sedan igår | 4m 17s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 05:34 | 20:36 | 15:02:11 | 0s |
| Imorgon | 05:31 | 20:38 | 15:06:26 | 4m 15s |
| Om en vecka | 05:18 | 20:49 | 15:31:24 | 29m 13s |
| Om två vecka | 05:04 | 21:03 | 15:59:02 | 56m 51s |
| Om en månad | 04:38 | 21:30 | 16:52:30 | 1h 50m 19s |
| Om två månader | 04:27 | 21:54 | 17:27:00 | 2h 24m 49s |
| Om tre månader | 05:05 | 21:22 | 16:17:08 | 1h 14m 57s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 05:34 | 20:36 | 15:02:11 | 0s |
| Igår | 05:36 | 20:34 | 14:57:54 | -4m 17s |
| För en vecka sen | 05:50 | 20:22 | 14:31:50 | -30m 21s |
| För två veckor sen | 06:07 | 20:08 | 14:00:43 | -1h 1m 28s |
| För en månad sen | 05:48 | 18:36 | 12:48:04 | -2h 14m 7s |
| För två månader sen | 07:02 | 17:37 | 10:35:11 | -4h 27m 0s |
| För tre månader sen | 08:08 | 16:31 | 8:23:18 | -6h 38m 53s |
| Natt | 00:00 - 02:36 |
| Astronomisk gryning | 02:36 - 03:54 |
| Nautisk gryning | 03:54 - 04:51 |
| Borgerlig gryning | 04:51 - 05:34 |
| Dagsljus | 05:34 - 20:36 |
| Borgerlig skymning | 20:36 - 21:18 |
| Nautisk skymning | 21:18 - 22:15 |
| Astronomisk skymning | 22:15 - 23:33 |
| Natt | 23:33 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 15h 2m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 8h 57m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | 3h 2m |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | 00:00 - 02:36 | 2h 36m |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 02:36 - 03:54 | 1h 18m |
| – Nautisk gryning | 03:54 - 04:51 | 56m |
| – Borgerlig gryning | 04:51 - 05:34 | 42m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 04:51 - 05:08 | 16m |
| – Gyllene timmen | 05:08 - 06:25 | 1h 17m |
| Soluppgång | 05:34 | |
| Passerat meridianen | 13:05 | |
| Solnedgång | 20:36 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 19:44 - 21:01 | 1h 17m |
| – Blå timmen | 21:01 - 21:18 | 16m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 20:36 - 21:18 | 42m |
| – Nautisk skymning | 21:18 - 22:15 | 56m |
| – Astronomisk skymning | 22:15 - 23:33 | 1h 18m |
| Natt | 23:33 - 00:00 | 26m |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 06:03 | 06:40 | 19:42 | 20:19 | 13:01:47 |
| 02 | To | 06:00 | 06:38 | 19:44 | 20:21 | 13:06:21 |
| 03 | Fr | 05:58 | 06:35 | 19:46 | 20:23 | 13:10:56 |
| 04 | Lö | 05:55 | 06:33 | 19:48 | 20:26 | 13:15:29 |
| 05 | Sö | 05:52 | 06:30 | 19:50 | 20:28 | 13:20:02 |
| 06 | Må | 05:50 | 06:27 | 19:52 | 20:30 | 13:24:35 |
| 07 | Ti | 05:47 | 06:25 | 19:54 | 20:32 | 13:29:07 |
| 08 | On | 05:44 | 06:22 | 19:56 | 20:34 | 13:33:40 |
| 09 | To | 05:41 | 06:20 | 19:58 | 20:36 | 13:38:12 |
| 10 | Fr | 05:39 | 06:17 | 20:00 | 20:38 | 13:42:43 |
| 11 | Lö | 05:36 | 06:15 | 20:02 | 20:41 | 13:47:14 |
| 12 | Sö | 05:33 | 06:12 | 20:04 | 20:43 | 13:51:45 |
| 13 | Må | 05:31 | 06:10 | 20:06 | 20:45 | 13:56:14 |
| 14 | Ti | 05:28 | 06:07 | 20:08 | 20:47 | 14:00:43 |
| 15 | On | 05:25 | 06:05 | 20:10 | 20:49 | 14:05:12 |
| 16 | To | 05:23 | 06:02 | 20:12 | 20:51 | 14:09:40 |
| 17 | Fr | 05:20 | 06:00 | 20:14 | 20:54 | 14:14:08 |
| 18 | Lö | 05:17 | 05:57 | 20:16 | 20:56 | 14:18:34 |
| 19 | Sö | 05:15 | 05:55 | 20:18 | 20:58 | 14:23:01 |
| 20 | Må | 05:12 | 05:52 | 20:20 | 21:00 | 14:27:25 |
| 21 | Ti | 05:09 | 05:50 | 20:22 | 21:02 | 14:31:50 |
| 22 | On | 05:07 | 05:48 | 20:24 | 21:05 | 14:36:13 |
| 23 | To | 05:04 | 05:45 | 20:26 | 21:07 | 14:40:35 |
| 24 | Fr | 05:01 | 05:43 | 20:28 | 21:09 | 14:44:57 |
| 25 | Lö | 04:59 | 05:40 | 20:30 | 21:11 | 14:49:17 |
| 26 | Sö | 04:56 | 05:38 | 20:32 | 21:14 | 14:53:36 |
| 27 | Må | 04:54 | 05:36 | 20:34 | 21:16 | 14:57:54 |
| 28 | Ti | 04:51 | 05:34 | 20:36 | 21:18 | 15:02:11 |
| 29 | On | 04:49 | 05:31 | 20:38 | 21:20 | 15:06:26 |
| 30 | To | 04:46 | 05:29 | 20:40 | 21:23 | 15:10:39 |
| Land | Sverige |
| Län | Skåne |
| Kommun | Vellinge kommun |
| Befolkning | 758 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 55.46667° 13.13333° 55°28'0.012''N 13°7'59.988''E |
| GeoNames | 2685533 |