| Gryning | 02:53 |
| Soluppgång | 03:59 |
| Solnedgång | 21:26 |
| Skymning | 22:32 |
| Dagslängd | 17h 26m 57s |
| Förändring sedan igår | 4m 10s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:59 | 21:26 | 17:26:57 | 0s |
| Imorgon | 03:57 | 21:28 | 17:31:00 | 4m 3s |
| Om en vecka | 03:47 | 21:40 | 17:53:41 | 26m 44s |
| Om två vecka | 03:37 | 21:52 | 18:15:24 | 48m 27s |
| Om en månad | 03:28 | 22:07 | 18:39:00 | 1h 12m 3s |
| Om två månader | 04:07 | 21:38 | 17:30:36 | 3m 39s |
| Om tre månader | 05:17 | 20:21 | 15:03:35 | -2h 23m 22s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:59 | 21:26 | 17:26:57 | 0s |
| Igår | 04:01 | 21:24 | 17:22:47 | -4m 10s |
| För en vecka sen | 04:14 | 21:11 | 16:56:29 | -30m 28s |
| För två veckor sen | 04:31 | 20:54 | 16:23:27 | -1h 3m 30s |
| För en månad sen | 05:14 | 20:16 | 15:02:22 | -2h 24m 35s |
| För två månader sen | 05:44 | 18:02 | 12:17:53 | -5h 9m 4s |
| För tre månader sen | 07:05 | 16:54 | 9:48:37 | -7h 38m 20s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:53 |
| Borgerlig gryning | 02:53 - 03:59 |
| Dagsljus | 03:59 - 21:26 |
| Borgerlig skymning | 21:26 - 22:32 |
| Nautisk skymning | 22:32 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 26m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 33m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:53 | 2h 53m |
| – Borgerlig gryning | 02:53 - 03:59 | 1h 6m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:53 - 03:21 | 28m |
| – Gyllene timmen | 03:21 - 05:07 | 1h 45m |
| Soluppgång | 03:59 | |
| Passerat meridianen | 12:43 | |
| Solnedgång | 21:26 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:18 - 22:04 | 1h 45m |
| – Blå timmen | 22:04 - 22:32 | 28m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:26 - 22:32 | 1h 6m |
| – Nautisk skymning | 22:32 - 00:00 | 1h 27m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 03:58 | 04:49 | 20:38 | 21:29 | 15:48:40 |
| 02 | Lö | 03:55 | 04:46 | 20:40 | 21:32 | 15:53:43 |
| 03 | Sö | 03:52 | 04:44 | 20:42 | 21:35 | 15:58:45 |
| 04 | Må | 03:48 | 04:41 | 20:45 | 21:38 | 16:03:45 |
| 05 | Ti | 03:45 | 04:39 | 20:47 | 21:41 | 16:08:43 |
| 06 | On | 03:42 | 04:36 | 20:50 | 21:44 | 16:13:39 |
| 07 | To | 03:39 | 04:33 | 20:52 | 21:46 | 16:18:34 |
| 08 | Fr | 03:36 | 04:31 | 20:54 | 21:49 | 16:23:27 |
| 09 | Lö | 03:33 | 04:28 | 20:57 | 21:52 | 16:28:18 |
| 10 | Sö | 03:30 | 04:26 | 20:59 | 21:56 | 16:33:06 |
| 11 | Må | 03:26 | 04:24 | 21:01 | 21:59 | 16:37:52 |
| 12 | Ti | 03:23 | 04:21 | 21:04 | 22:02 | 16:42:36 |
| 13 | On | 03:20 | 04:19 | 21:06 | 22:05 | 16:47:16 |
| 14 | To | 03:17 | 04:16 | 21:08 | 22:08 | 16:51:54 |
| 15 | Fr | 03:14 | 04:14 | 21:11 | 22:11 | 16:56:29 |
| 16 | Lö | 03:11 | 04:12 | 21:13 | 22:14 | 17:01:01 |
| 17 | Sö | 03:08 | 04:10 | 21:15 | 22:17 | 17:05:30 |
| 18 | Må | 03:05 | 04:08 | 21:17 | 22:20 | 17:09:55 |
| 19 | Ti | 03:02 | 04:05 | 21:20 | 22:23 | 17:14:16 |
| 20 | On | 02:59 | 04:03 | 21:22 | 22:26 | 17:18:33 |
| 21 | To | 02:56 | 04:01 | 21:24 | 22:29 | 17:22:47 |
| 22 | Fr | 02:53 | 03:59 | 21:26 | 22:32 | 17:26:57 |
| 23 | Lö | 02:50 | 03:57 | 21:28 | 22:35 | 17:31:00 |
| 24 | Sö | 02:47 | 03:55 | 21:30 | 22:38 | 17:35:01 |
| 25 | Må | 02:45 | 03:53 | 21:32 | 22:41 | 17:38:56 |
| 26 | Ti | 02:42 | 03:52 | 21:34 | 22:44 | 17:42:46 |
| 27 | On | 02:39 | 03:50 | 21:36 | 22:47 | 17:46:29 |
| 28 | To | 02:36 | 03:48 | 21:38 | 22:50 | 17:50:08 |
| 29 | Fr | 02:33 | 03:47 | 21:40 | 22:53 | 17:53:41 |
| 30 | Lö | 02:31 | 03:45 | 21:42 | 22:56 | 17:57:07 |
| 31 | Sö | 02:28 | 03:43 | 21:44 | 22:59 | 18:00:27 |
| Land | Sverige |
| Län | Stockholm |
| Kommun | Vaxholms kommun |
| Befolkning | 4849 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 59.40225° 18.35317° 59°24'8.1''N 18°21'11.412''E |
| GeoNames | 2663540 |