| Gryning | 04:14 |
| Soluppgång | 05:04 |
| Solnedgång | 20:39 |
| Skymning | 21:29 |
| Dagslängd | 15h 34m 53s |
| Förändring sedan igår | 5m 11s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 05:04 | 20:39 | 15:34:53 | 0s |
| Imorgon | 05:01 | 20:41 | 15:40:02 | 5m 9s |
| Om en vecka | 04:45 | 20:56 | 16:10:30 | 35m 37s |
| Om två vecka | 04:28 | 21:12 | 16:44:41 | 1h 9m 48s |
| Om en månad | 03:54 | 21:47 | 17:52:57 | 2h 18m 4s |
| Om två månader | 03:37 | 22:16 | 18:39:14 | 3h 4m 21s |
| Om tre månader | 04:26 | 21:34 | 17:07:33 | 1h 32m 40s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 05:04 | 20:39 | 15:34:53 | 0s |
| Igår | 05:07 | 20:36 | 15:29:42 | -5m 11s |
| För en vecka sen | 05:23 | 20:22 | 14:58:21 | -36m 32s |
| För två veckor sen | 05:44 | 20:05 | 14:21:19 | -1h 13m 34s |
| För en månad sen | 05:31 | 18:27 | 12:55:39 | -2h 39m 14s |
| För två månader sen | 06:56 | 17:16 | 10:19:45 | -5h 15m 8s |
| För tre månader sen | 08:16 | 15:57 | 7:41:21 | -7h 53m 32s |
| Astronomisk gryning | 00:00 - 03:01 |
| Nautisk gryning | 03:01 - 04:14 |
| Borgerlig gryning | 04:14 - 05:04 |
| Dagsljus | 05:04 - 20:39 |
| Borgerlig skymning | 20:39 - 21:29 |
| Nautisk skymning | 21:29 - 22:42 |
| Astronomisk skymning | 22:42 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 15h 34m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 8h 25m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 00:00 - 03:01 | 3h 1m |
| – Nautisk gryning | 03:01 - 04:14 | 1h 13m |
| – Borgerlig gryning | 04:14 - 05:04 | 50m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 04:14 - 04:34 | 20m |
| – Gyllene timmen | 04:34 - 06:03 | 1h 28m |
| Soluppgång | 05:04 | |
| Passerat meridianen | 12:51 | |
| Solnedgång | 20:39 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 19:40 - 21:08 | 1h 28m |
| – Blå timmen | 21:08 - 21:29 | 20m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 20:39 - 21:29 | 50m |
| – Nautisk skymning | 21:29 - 22:42 | 1h 13m |
| – Astronomisk skymning | 22:42 - 00:00 | 1h 17m |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 05:40 | 06:22 | 19:34 | 20:16 | 13:11:46 |
| 02 | To | 05:37 | 06:19 | 19:36 | 20:18 | 13:17:08 |
| 03 | Fr | 05:34 | 06:16 | 19:38 | 20:21 | 13:22:30 |
| 04 | Lö | 05:30 | 06:13 | 19:41 | 20:23 | 13:27:52 |
| 05 | Sö | 05:27 | 06:10 | 19:43 | 20:26 | 13:33:13 |
| 06 | Må | 05:24 | 06:07 | 19:46 | 20:29 | 13:38:35 |
| 07 | Ti | 05:21 | 06:04 | 19:48 | 20:31 | 13:43:56 |
| 08 | On | 05:18 | 06:01 | 19:50 | 20:34 | 13:49:17 |
| 09 | To | 05:15 | 05:58 | 19:53 | 20:36 | 13:54:38 |
| 10 | Fr | 05:11 | 05:55 | 19:55 | 20:39 | 13:59:59 |
| 11 | Lö | 05:08 | 05:52 | 19:58 | 20:42 | 14:05:19 |
| 12 | Sö | 05:05 | 05:49 | 20:00 | 20:44 | 14:10:39 |
| 13 | Må | 05:02 | 05:46 | 20:02 | 20:47 | 14:15:59 |
| 14 | Ti | 04:59 | 05:44 | 20:05 | 20:50 | 14:21:19 |
| 15 | On | 04:56 | 05:41 | 20:07 | 20:52 | 14:26:37 |
| 16 | To | 04:52 | 05:38 | 20:10 | 20:55 | 14:31:56 |
| 17 | Fr | 04:49 | 05:35 | 20:12 | 20:58 | 14:37:15 |
| 18 | Lö | 04:46 | 05:32 | 20:14 | 21:01 | 14:42:32 |
| 19 | Sö | 04:43 | 05:29 | 20:17 | 21:03 | 14:47:49 |
| 20 | Må | 04:39 | 05:26 | 20:19 | 21:06 | 14:53:06 |
| 21 | Ti | 04:36 | 05:23 | 20:22 | 21:09 | 14:58:21 |
| 22 | On | 04:33 | 05:21 | 20:24 | 21:12 | 15:03:37 |
| 23 | To | 04:30 | 05:18 | 20:27 | 21:14 | 15:08:52 |
| 24 | Fr | 04:27 | 05:15 | 20:29 | 21:17 | 15:14:06 |
| 25 | Lö | 04:23 | 05:12 | 20:31 | 21:20 | 15:19:19 |
| 26 | Sö | 04:20 | 05:09 | 20:34 | 21:23 | 15:24:31 |
| 27 | Må | 04:17 | 05:07 | 20:36 | 21:26 | 15:29:42 |
| 28 | Ti | 04:14 | 05:04 | 20:39 | 21:29 | 15:34:53 |
| 29 | On | 04:11 | 05:01 | 20:41 | 21:32 | 15:40:02 |
| 30 | To | 04:07 | 04:58 | 20:44 | 21:35 | 15:45:10 |