| Gryning | 03:23 |
| Soluppgång | 04:23 |
| Solnedgång | 21:38 |
| Skymning | 22:38 |
| Dagslängd | 17h 15m 27s |
| Förändring sedan igår | 3m 8s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:23 | 21:38 | 17:15:27 | 0s |
| Imorgon | 04:21 | 21:40 | 17:18:28 | 3m 1s |
| Om en vecka | 04:14 | 21:49 | 17:34:37 | 19m 10s |
| Om två vecka | 04:09 | 21:57 | 17:48:17 | 32m 50s |
| Om en månad | 04:09 | 22:03 | 17:54:00 | 38m 33s |
| Om två månader | 04:52 | 21:28 | 16:36:27 | -39m 0s |
| Om tre månader | 05:55 | 20:15 | 14:19:45 | -2h 55m 42s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:23 | 21:38 | 17:15:27 | 0s |
| Igår | 04:24 | 21:37 | 17:12:19 | -3m 8s |
| För en vecka sen | 04:34 | 21:26 | 16:51:50 | -23m 37s |
| För två veckor sen | 04:47 | 21:12 | 16:24:49 | -50m 38s |
| För en månad sen | 05:24 | 20:38 | 15:14:53 | -2h 0m 34s |
| För två månader sen | 05:46 | 18:32 | 12:46:10 | -4h 29m 17s |
| För tre månader sen | 07:01 | 17:31 | 10:29:08 | -6h 46m 19s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 03:23 |
| Borgerlig gryning | 03:23 - 04:23 |
| Dagsljus | 04:23 - 21:38 |
| Borgerlig skymning | 21:38 - 22:38 |
| Nautisk skymning | 22:38 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 15m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 44m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 03:23 | 3h 23m |
| – Borgerlig gryning | 03:23 - 04:23 | 59m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:23 - 03:48 | 25m |
| – Gyllene timmen | 03:48 - 05:27 | 1h 38m |
| Soluppgång | 04:23 | |
| Passerat meridianen | 13:01 | |
| Solnedgång | 21:38 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:35 - 22:13 | 1h 38m |
| – Blå timmen | 22:13 - 22:38 | 25m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:38 - 22:38 | 59m |
| – Nautisk skymning | 22:38 - 00:00 | 1h 21m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:30 | 05:16 | 20:45 | 21:31 | 15:28:36 |
| 02 | Lö | 04:27 | 05:14 | 20:47 | 21:34 | 15:33:07 |
| 03 | Sö | 04:24 | 05:12 | 20:49 | 21:36 | 15:37:37 |
| 04 | Må | 04:22 | 05:09 | 20:51 | 21:39 | 15:42:05 |
| 05 | Ti | 04:19 | 05:07 | 20:53 | 21:41 | 15:46:32 |
| 06 | On | 04:16 | 05:05 | 20:56 | 21:44 | 15:50:57 |
| 07 | To | 04:14 | 05:02 | 20:58 | 21:46 | 15:55:19 |
| 08 | Fr | 04:11 | 05:00 | 21:00 | 21:49 | 15:59:39 |
| 09 | Lö | 04:08 | 04:58 | 21:02 | 21:51 | 16:03:57 |
| 10 | Sö | 04:06 | 04:56 | 21:04 | 21:54 | 16:08:13 |
| 11 | Må | 04:03 | 04:54 | 21:06 | 21:57 | 16:12:26 |
| 12 | Ti | 04:00 | 04:51 | 21:08 | 21:59 | 16:16:36 |
| 13 | On | 03:58 | 04:49 | 21:10 | 22:02 | 16:20:44 |
| 14 | To | 03:55 | 04:47 | 21:12 | 22:04 | 16:24:49 |
| 15 | Fr | 03:53 | 04:45 | 21:14 | 22:07 | 16:28:51 |
| 16 | Lö | 03:50 | 04:43 | 21:16 | 22:09 | 16:32:50 |
| 17 | Sö | 03:48 | 04:41 | 21:18 | 22:12 | 16:36:44 |
| 18 | Må | 03:45 | 04:39 | 21:20 | 22:14 | 16:40:37 |
| 19 | Ti | 03:43 | 04:38 | 21:22 | 22:17 | 16:44:25 |
| 20 | On | 03:41 | 04:36 | 21:24 | 22:19 | 16:48:09 |
| 21 | To | 03:38 | 04:34 | 21:26 | 22:22 | 16:51:50 |
| 22 | Fr | 03:36 | 04:32 | 21:28 | 22:24 | 16:55:26 |
| 23 | Lö | 03:34 | 04:31 | 21:30 | 22:26 | 16:58:58 |
| 24 | Sö | 03:31 | 04:29 | 21:31 | 22:29 | 17:02:26 |
| 25 | Må | 03:29 | 04:27 | 21:33 | 22:31 | 17:05:48 |
| 26 | Ti | 03:27 | 04:26 | 21:35 | 22:34 | 17:09:06 |
| 27 | On | 03:25 | 04:24 | 21:37 | 22:36 | 17:12:19 |
| 28 | To | 03:23 | 04:23 | 21:38 | 22:38 | 17:15:27 |
| 29 | Fr | 03:21 | 04:21 | 21:40 | 22:40 | 17:18:28 |
| 30 | Lö | 03:19 | 04:20 | 21:41 | 22:42 | 17:21:25 |
| 31 | Sö | 03:17 | 04:19 | 21:43 | 22:45 | 17:24:16 |
| Land | Sverige |
| Län | Jönköping |
| Kommun | Värnamo kommun |
| Befolkning | 19061 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 57.18604° 14.04001° 57°11'9.744''N 14°2'24.036''E |
| GeoNames | 2664855 |