| Gryning | 04:06 |
| Soluppgång | 04:56 |
| Solnedgång | 20:29 |
| Skymning | 21:19 |
| Dagslängd | 15h 33m 1s |
| Förändring sedan igår | 5m 7s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:56 | 20:29 | 15:33:01 | 0s |
| Imorgon | 04:53 | 20:31 | 15:38:07 | 5m 6s |
| Om en vecka | 04:38 | 20:46 | 16:08:16 | 35m 15s |
| Om två vecka | 04:20 | 21:02 | 16:42:03 | 1h 9m 2s |
| Om en månad | 03:47 | 21:37 | 17:49:25 | 2h 16m 24s |
| Om två månader | 03:31 | 22:05 | 18:34:56 | 3h 1m 55s |
| Om tre månader | 04:19 | 21:24 | 17:04:41 | 1h 31m 40s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:56 | 20:29 | 15:33:01 | 0s |
| Igår | 04:59 | 20:27 | 15:27:54 | -5m 7s |
| För en vecka sen | 05:15 | 20:12 | 14:56:51 | -36m 10s |
| För två veckor sen | 05:35 | 19:56 | 14:20:08 | -1h 12m 53s |
| För en månad sen | 05:22 | 18:18 | 12:55:12 | -2h 37m 49s |
| För två månader sen | 06:47 | 17:08 | 10:20:33 | -5h 12m 28s |
| För tre månader sen | 08:06 | 15:49 | 7:43:41 | -7h 49m 20s |
| Astronomisk gryning | 00:00 - 02:55 |
| Nautisk gryning | 02:55 - 04:06 |
| Borgerlig gryning | 04:06 - 04:56 |
| Dagsljus | 04:56 - 20:29 |
| Borgerlig skymning | 20:29 - 21:19 |
| Nautisk skymning | 21:19 - 22:31 |
| Astronomisk skymning | 22:31 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 15h 33m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 8h 26m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 00:00 - 02:55 | 2h 55m |
| – Nautisk gryning | 02:55 - 04:06 | 1h 11m |
| – Borgerlig gryning | 04:06 - 04:56 | 49m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 04:06 - 04:27 | 20m |
| – Gyllene timmen | 04:27 - 05:55 | 1h 28m |
| Soluppgång | 04:56 | |
| Passerat meridianen | 12:43 | |
| Solnedgång | 20:29 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 19:30 - 20:59 | 1h 28m |
| – Blå timmen | 20:59 - 21:19 | 20m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 20:29 - 21:19 | 49m |
| – Nautisk skymning | 21:19 - 22:31 | 1h 11m |
| – Astronomisk skymning | 22:31 - 00:00 | 1h 29m |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 05:32 | 06:13 | 19:25 | 20:06 | 13:11:11 |
| 02 | To | 05:29 | 06:11 | 19:27 | 20:09 | 13:16:31 |
| 03 | Fr | 05:25 | 06:08 | 19:29 | 20:11 | 13:21:50 |
| 04 | Lö | 05:22 | 06:05 | 19:32 | 20:14 | 13:27:09 |
| 05 | Sö | 05:19 | 06:02 | 19:34 | 20:17 | 13:32:28 |
| 06 | Må | 05:16 | 05:59 | 19:37 | 20:19 | 13:37:47 |
| 07 | Ti | 05:13 | 05:56 | 19:39 | 20:22 | 13:43:05 |
| 08 | On | 05:10 | 05:53 | 19:41 | 20:24 | 13:48:23 |
| 09 | To | 05:07 | 05:50 | 19:44 | 20:27 | 13:53:42 |
| 10 | Fr | 05:04 | 05:47 | 19:46 | 20:29 | 13:59:00 |
| 11 | Lö | 05:00 | 05:44 | 19:48 | 20:32 | 14:04:17 |
| 12 | Sö | 04:57 | 05:41 | 19:51 | 20:35 | 14:09:35 |
| 13 | Må | 04:54 | 05:38 | 19:53 | 20:37 | 14:14:51 |
| 14 | Ti | 04:51 | 05:35 | 19:56 | 20:40 | 14:20:08 |
| 15 | On | 04:48 | 05:32 | 19:58 | 20:43 | 14:25:25 |
| 16 | To | 04:45 | 05:30 | 20:00 | 20:45 | 14:30:40 |
| 17 | Fr | 04:41 | 05:27 | 20:03 | 20:48 | 14:35:55 |
| 18 | Lö | 04:38 | 05:24 | 20:05 | 20:51 | 14:41:10 |
| 19 | Sö | 04:35 | 05:21 | 20:07 | 20:53 | 14:46:24 |
| 20 | Må | 04:32 | 05:18 | 20:10 | 20:56 | 14:51:38 |
| 21 | Ti | 04:29 | 05:15 | 20:12 | 20:59 | 14:56:51 |
| 22 | On | 04:26 | 05:13 | 20:15 | 21:02 | 15:02:04 |
| 23 | To | 04:22 | 05:10 | 20:17 | 21:05 | 15:07:15 |
| 24 | Fr | 04:19 | 05:07 | 20:19 | 21:07 | 15:12:26 |
| 25 | Lö | 04:16 | 05:04 | 20:22 | 21:10 | 15:17:36 |
| 26 | Sö | 04:13 | 05:02 | 20:24 | 21:13 | 15:22:46 |
| 27 | Må | 04:10 | 04:59 | 20:27 | 21:16 | 15:27:54 |
| 28 | Ti | 04:06 | 04:56 | 20:29 | 21:19 | 15:33:01 |
| 29 | On | 04:03 | 04:53 | 20:31 | 21:22 | 15:38:07 |
| 30 | To | 04:00 | 04:51 | 20:34 | 21:24 | 15:43:12 |
| Land | Sverige |
| Län | Stockholm |
| Kommun | Värmdö kommun |
| Befolkning | 253 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 59.36076° 18.64792° 59°21'38.736''N 18°38'52.512''E |
| GeoNames | 2685039 |