| Gryning | 03:32 |
| Soluppgång | 04:33 |
| Solnedgång | 21:44 |
| Skymning | 22:45 |
| Dagslängd | 17h 11m 4s |
| Förändring sedan igår | 3m 51s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:33 | 21:44 | 17:11:04 | 0s |
| Imorgon | 04:31 | 21:46 | 17:14:52 | 3m 48s |
| Om en vecka | 04:22 | 21:57 | 17:35:53 | 24m 49s |
| Om två vecka | 04:13 | 22:08 | 17:55:52 | 44m 48s |
| Om en månad | 04:05 | 22:23 | 18:17:24 | 1h 6m 20s |
| Om två månader | 04:41 | 21:56 | 17:14:22 | 3m 18s |
| Om tre månader | 05:47 | 20:43 | 14:55:40 | -2h 15m 24s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:33 | 21:44 | 17:11:04 | 0s |
| Igår | 04:35 | 21:42 | 17:07:13 | -3m 51s |
| För en vecka sen | 04:47 | 21:30 | 16:42:38 | -28m 26s |
| För två veckor sen | 05:03 | 21:15 | 16:11:33 | -59m 31s |
| För en månad sen | 05:44 | 20:38 | 14:54:43 | -2h 16m 21s |
| För två månader sen | 06:11 | 18:28 | 12:17:23 | -4h 53m 41s |
| För tre månader sen | 07:29 | 17:23 | 9:54:26 | -7h 16m 38s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 03:32 |
| Borgerlig gryning | 03:32 - 04:33 |
| Dagsljus | 04:33 - 21:44 |
| Borgerlig skymning | 21:44 - 22:45 |
| Nautisk skymning | 22:45 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 11m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 48m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 03:32 | 3h 32m |
| – Borgerlig gryning | 03:32 - 04:33 | 1h 0m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:32 - 03:58 | 25m |
| – Gyllene timmen | 03:58 - 05:38 | 1h 40m |
| Soluppgång | 04:33 | |
| Passerat meridianen | 13:09 | |
| Solnedgång | 21:44 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:39 - 22:19 | 1h 40m |
| – Blå timmen | 22:19 - 22:45 | 25m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:44 - 22:45 | 1h 0m |
| – Nautisk skymning | 22:45 - 00:00 | 1h 14m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:31 | 05:20 | 20:59 | 21:47 | 15:38:41 |
| 02 | Lö | 04:28 | 05:18 | 21:01 | 21:50 | 15:43:28 |
| 03 | Sö | 04:26 | 05:15 | 21:03 | 21:53 | 15:48:13 |
| 04 | Må | 04:23 | 05:13 | 21:06 | 21:56 | 15:52:57 |
| 05 | Ti | 04:20 | 05:10 | 21:08 | 21:58 | 15:57:39 |
| 06 | On | 04:17 | 05:08 | 21:10 | 22:01 | 16:02:20 |
| 07 | To | 04:14 | 05:05 | 21:12 | 22:04 | 16:06:57 |
| 08 | Fr | 04:11 | 05:03 | 21:15 | 22:07 | 16:11:33 |
| 09 | Lö | 04:08 | 05:01 | 21:17 | 22:09 | 16:16:08 |
| 10 | Sö | 04:05 | 04:58 | 21:19 | 22:12 | 16:20:39 |
| 11 | Må | 04:02 | 04:56 | 21:21 | 22:15 | 16:25:08 |
| 12 | Ti | 03:59 | 04:54 | 21:23 | 22:18 | 16:29:34 |
| 13 | On | 03:57 | 04:52 | 21:26 | 22:20 | 16:33:59 |
| 14 | To | 03:54 | 04:49 | 21:28 | 22:23 | 16:38:20 |
| 15 | Fr | 03:51 | 04:47 | 21:30 | 22:26 | 16:42:38 |
| 16 | Lö | 03:48 | 04:45 | 21:32 | 22:29 | 16:46:53 |
| 17 | Sö | 03:46 | 04:43 | 21:34 | 22:31 | 16:51:03 |
| 18 | Må | 03:43 | 04:41 | 21:36 | 22:34 | 16:55:12 |
| 19 | Ti | 03:40 | 04:39 | 21:38 | 22:37 | 16:59:15 |
| 20 | On | 03:38 | 04:37 | 21:40 | 22:40 | 17:03:16 |
| 21 | To | 03:35 | 04:35 | 21:42 | 22:42 | 17:07:13 |
| 22 | Fr | 03:32 | 04:33 | 21:44 | 22:45 | 17:11:04 |
| 23 | Lö | 03:30 | 04:31 | 21:46 | 22:48 | 17:14:52 |
| 24 | Sö | 03:27 | 04:30 | 21:48 | 22:51 | 17:18:35 |
| 25 | Må | 03:25 | 04:28 | 21:50 | 22:53 | 17:22:13 |
| 26 | Ti | 03:22 | 04:26 | 21:52 | 22:56 | 17:25:46 |
| 27 | On | 03:20 | 04:25 | 21:54 | 22:58 | 17:29:14 |
| 28 | To | 03:18 | 04:23 | 21:56 | 23:01 | 17:32:36 |
| 29 | Fr | 03:15 | 04:22 | 21:57 | 23:03 | 17:35:53 |
| 30 | Lö | 03:13 | 04:20 | 21:59 | 23:06 | 17:39:04 |
| 31 | Sö | 03:11 | 04:19 | 22:01 | 23:08 | 17:42:09 |
| Land | Sverige |
| Län | Västra Götaland |
| Kommun | Uddevalla kommun |
| Befolkning | 589 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 58.33333° 11.83333° 58°19'59.988''N 11°49'59.988''E |
| GeoNames | 2670671 |